Formula 1 automobil sa dozvolom za vožnju po ulici: Auto Union Typ 52 bio je u osnovi Mercedes-AMG One iz tridesetih godina. Međutim, taj projekat nikada nije realizovan. Audi je odlučio da auto ipak napravi po originalnim nacrtima
Auto Union AG, osnovan 1932. godine spajanjem kompanija Audi, DKW, Horch i Wanderer, rano se angažovao u motosportu kako bi učinio svoj novi brend sa četiri prstena međunarodno poznatim. Takođe 1932. godine objavljena su pravila za novu formulu od 750 kg koja bi trebalo da važe za Grand Prix takmičenja od 1934. do 1936. godine. Još 1933. godine Auto Union AG daje zadatak štutgarstkom konstrukcionom birou Ferdinanda Poršea da razvije trkački automobil prema ovoj formuli od 750 kg.
Radovi na Auto Union Typ A – prema Porsche-ovoj unutrašnjoj nomenklaturi nazvan “Typ 22” (Typ 30 su, inače, bili prvi prototipi VW Bube) – počinju u martu 1933. godine i već godinu dana kasnije Hans Stuck postavlja svetski rekord na berlinskoj AVUS stazi vozeći taj automobil. Kada su potpuno novi trkački automobili Auto Union i Mercedes-Benz 1934. godine takođe stupili na međunarodnu trkačku scenu, nastao je mit o “srebrnim strelama”.
Brzi bolidi su opčinili publiku: snažni automobili futurističkog dizajna, opremljeni revolucionarnom tehnologijom. Dok je Mercedes-Benz favorizovao motore smeštene napred, Auto Union je po prvi put smestio motor iza vozača – ovaj koncept centralnog motora je i danas standard u Formuli 1.
Svake sledeće godine postavljani su novi rekordi brzine, Auto Union osvaja brojne planinske šampionate, tri nemačka prvenstva i 1936. godine evropsko prvenstvo sa daljim razvojem Auto Union Typ C. Ostatak je istorija.
Do sada je malo poznato da su uporedo sa razvojem Grand Prix trkačkih automobila u Auto Union AG i u konstrukcionom birou Ferdinanda Poršea započeti i planove za sportsku limuzinu pogodnu za ulice. U konceptualnim dokumentima se za nju koristi termin “brzi sportski automobil”, pod kojim je vozilo verovatno trebalo da se trži. Zbog svojih specifičnih karakteristika, automobil po današnjim standardima predstavlja klasični Gran Turismo.
Auto Union Typ 52, kasnije ime projekta, trebalo je da bude prodat kupcima i mogao je da bude korišćen od strane istih na takmičenjima u dugim vožnjama, kao što su Mille Miglia. Mogla su se uzeti u obzir, na primer, dugoprugaške trke u Spa-Francorchamps ili Le Mans. Postojala su i razmatranja za fabrička učešća.
Sportska dinamika i svakodnevna upotrebljivost bili su u planu Auto Union Typ 52. Već krajem 1933. godine u Porscheovom konstrukcionom birou nastale su prve dizajnerske skice, koje su tokom 1934. godine dobile konkretnije oblike. Projekat je obuhvatao i izgradnju eksperimentalnog automobila. Prema svim saznanjima koje danas imamo, taj automobil nikada nije napravljen. Tokom 1935. godine projekat je obustavljen, a tragovi su se izgubili u arhivima Audija i Porschea.
Do tada, razvojni timovi beleže mnoge inovativne tehničke detalje bazirane na paralelno razvijenom Grand Prix trkačkom automobilu: Šasija Auto Union Typ 52 je izvedena kao okvir sa srednje postavljenim motorom. Koristi se pogonska jedinica iz Auto Union Typ 22, ali je kompresija snažnog 16-cilindričnog motora smanjena kako bi automobil mogao da koristi obično gorivo. Takođe, tehničari smanjuju prenosni odnos Roots kompresora.
Motor u Auto Union Typ 52 treba da razvija oko 200 konjskih snaga iz zapremine od 4,4 litra pri 3.650 obrtaja u minuti. Njegov maksimalni obrtni moment od 4.450 cmkg (436 Nm) dostiže se pri umerenih 2.250 obrtaja u minuti. Iako je u poređenju sa Grand Prix bolidima snaga smanjena, izračunate performanse od oko 200 km/h pokazuju da bi brzi sportski automobil opravdao svoje ime.
U svoje vreme bio bi jedan od najsnažnijih vozila sa dozvolom za vožnju po ulici, kao i na mogućim takmičenjima sportskih automobila: pravi brzi sportski automobil. U suštini, Bugatti Veyron 1930-ih…
Na osnovu preostalih arhivskih dokumenata, planova i konstrukcionih crteža, Audi je od firme Crosthwaite & Gardiner naručio rekonstrukciju Auto Union Typ 52. Engleski stručnjaci za restauraciju takođe održavaju srebrne strele iz istorijske kolekcije vozila Audija i završili su projekat “brzi sportski automobil” posle višegodišnje izgradnje 2023. godine. Svi delovi su “custom made” i ručno izrađeni posebno za ovaj model.
Sa dužinom većom od pet metara, Auto Union Typ 52 je impozantna pojava: Duguljasta silueta jasno pokazuje da su inženjeri automobil projektovali za najbolju moguću aerodinamiku i maksimalne performanse. Za razliku od svojih Grand Prix rođaka, on je prema konceptu pogodniji za svakodnevnu upotrebu: sa krovom, farovima i mestom za prtljag. Razmišljalo se i o prostoru za dve rezervne gume.
Dodatni komfor će morati da se žrtvuje za do tri putnika. U trkačkom stilu, vozač u Auto Union Typ 52 sedi u sredini, dok su suvozačka sedišta bočno blago pomerena unazad. Kada se napuni sa tri osobe, 70 kilograma prtljaga i 150 kilograma tečnosti, tehnički podaci pokazuju ukupnu težinu od 1.750 kilograma, dok bi težina praznog vozila trebalo da iznosi 1.300 kilograma.
Dok pogonski agregat i menjač, zajedno sa otvorenom 5-stepenom ručicom menjača, potiču iz Grand Prix trkačkog automobila, inženjeri biraju druge tehničke rešenja za ogibljenje i amortizaciju: Umesto poprečne lisnate opruge u kombinaciji sa trenjem amortizera kao kod Auto Union Typ 22, kod Typ 52 se na zadnjoj osovini koriste uzdužno postavljene torzione opruge u kombinaciji sa hidrauličnim amortizerima.
Rezervoar, koji je prema planovima kapaciteta 110 litara, tokom razvoja je pomeren ispod sedišta – kod Grand Prix trkačkog automobila, znatno veći rezervoar nalazi se direktno iza vozača u centru mase vozila, što kod srebrnih strela omogućava optimalnu raspodelu težine pri punom i praznom rezervoaru. Kočenje se kod Auto Union Typ 52, kao i kod Typ 22, ostvaruje pomoću doboš kočnica na svim točkovima, a predviđena su i točkovi sa žičanim žbicama.
U vezi sa Auto Union Typ 52, nije sačuvan finalni nivo razvoja, odnosno nema tragova a ni slika završenog vozila. Tokom raspada Auto Union AG u ruskoj okupacionoj zoni nakon Drugog svetskog rata, ne nestaju samo istorijska Grand Prix trkačka vozila, već se gube i brojni dokumenti i fotografije.
Provereni izveštaji savremenika, koji bi omogućili zaključke o finalnoj konfiguraciji – ukoliko je ikada postojala – planiranog brzog sportskog automobila, takođe ne postoje. Ipak, na osnovu postojećih planova, razvojni pravac i ciljevi koje su inženjeri tada pratili su jasno razumljivi.
Tokom faze izgradnje, između Audi Tradition i stručnjaka iz Crosthwaite & Gardiner, postojao je stalan i intenzivan dijalog. U njegovom toku, Timo Witt, direktor istorijske kolekcije vozila Audija, razjasnio je brojne detalje; odluke u korist jedne ili druge tehničke solucije morale su biti donete.
Witt danas, nakon završetka projekta izgradnje, kaže: “Čak i 1930-ih – ovo je jedan zaključak iz našeg intenzivnog dijaloga – verovatno bi razvojni timovi tokom testiranja još prilagodili po neki tehnički detalj.
Tako smo, na primer, morali da produžimo međuosovinsko rastojanje sada izgrađenog Auto Union Typ 52 u odnosu na originalne planove, jer je to tehnički bilo jedino moguće rešenje u kombinaciji sa ostalim komponentama kao što su ogibljenje prednje osovine, pogonski agregat, upravljanje ili menjač. S druge strane, pri dizajnu enterijera smo se ugledali na Auto Union Grand Prix trkačke automobile i istovremeno savremeno interpretirali boje i materijale.”
U dokumentima se ne nalaze bliže informacije o spoljašnjem laku, odnosno boji. Audi Tradition je zato i ovde koristio trkački automobil kao osnovu i odabrao Cellulose Silver (srebrna u mat nijansi) za boju.
Kod motora u novoizgrađenom Auto Union Typ 52 postoji namerna odstupanja u odnosu na originalne planove konstruktora: Audi Tradition koristi 16-cilindarski agregat Auto Union Typ C, koji nije smanjen kako bi se omogućila zamena sa Grand Prix trkačkim automobilima za Typ 52. Motor se zato pokreće specijalnom mešavinom metanola.
Bazirano na dostupnim informacijama, koje je Audi Tradition interpretirao i realizovao sa maksimalnom pažnjom, Auto Union Typ 52 je rezultat maksimalnog približavanja brzom sportskom automobilu Auto Union Typ 52, zamišljenom pre otprilike 90 godina, koji nikada nije bio napravljen.
Tehnički podaci | Auto Union Typ 52 (2023) |
---|---|
Motor | 16-cilindarski srednji motor sa kompresorom |
Zapremina | 6.005 ccm (analogno Auto Union Typ C 1936) |
Snaga | 520 KS (382 kW) pri 4.500 obrtaja u minuti |
Najveća brzina | nema podataka |
Gorivo | 50% metanol, 40% super bezolovni, 10% toluen |
Dimenzije (D/Š/V) | 5.390 mm / 1.780 mm / 1.660 mm |
Međuosovinsko rastojanje | 3.315 mm |
Težina praznog vozila | 1.450 kg |
Spoljašnja boja | Cellulose Silver |