Još jedan nemački tjuner koji može da se pohvali izuzetno dugom tradicijom je ABT. Poslednjih par decenija specijalizovali su se za tjuniranje vozila VW grupacije a posebno “audija”.
Ovih dana proslavljaju 120. rođendan. Davne 1896. godine Johann Abt je započeo biznis koji je pedesetak godina kasnije nasledio njegov unuk, inače strastveni trkač. Od dede je nasledio ne samo ime, već i osećaj za tehniku i pobednički duh.
Istorija tjunerskih aktivnosti počinje 1967. godine, kada je zapravo zvanično osnovana tjunerska kuća ABT. Mladi Johann Abt je započeo saradnju sa Abartom, pa je na specijalno prepravljenom “abartu 1000 TC” na bazi “fijata 600”, odnosno našeg “fiće”, postigao izuzetne rezultate na brdskim trkama.
Abt uskoro počinje da prepravlja i sređuje i druge modele za trke, a tu se rađa i ideja za modifikacijom serijskih automobila za svakodnevnu vožnju.
U čast 120 godina od osnivanja porodične firme, ekipa ABT-a je tjunirala 12 primeraka “audija RS6”, koji je specijalno za ovu priliku pojačan za 175 konjskih snaga.
“Audi RS6” standardno pokreće zver od 4,0 litarskog V8 motora koji je sada tjuniran na neverovatnih 730 “konja”. Osim snage, povećan je i maksimalni obrtni moment na monstruoznih 930 njutn-metara.
Rezultat svega toga je maksimalna brzina od 320 km/h! Naravno, da bi sve to funkcionisalo kako treba, postavljeni su brojni spojleri od ugljenih vlakana. Točkovi su prečnika 22 inča.
Prvi primerak iz serije od 12 komada imaćemo prilike da vidimo za koji dan na Salonu automobila u Ženevi.
I da, naravoučenije: svi pravi šmekeri su počeli na “fići”!