Zvanično se završava 30 godina istorije srednje klase, jer Audi pretvara A4, koji je predstavljen 1994. godine, u A5 i A5 Avant nakon pet generacija. Odmah će biti dostupni i S5 i S5 Avant sa šestocilindarskim motorom.
Nomenklature Audija nisu bile baš najjasnije u poslednje vreme, ali sada je stvar pojednostavljena i relativno logična: potpuno električni modeli kao što su Q4 e-tron ili nadolazeći A6 e-tron dobijaju parne brojeve, dok automobili sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem dobijaju neparne brojeve. Dosadašnji A5 Coupe i A5 Sportback biće ukinuti i neće imati zamenu.
Novi A5 i A5 Avant su, verovatno poslednji poslednji modeli Audija u D segmentu koji imaju motore sa unutrašnjim sagorevanjem. Duži su nego ranije i sada dostižu 4.829 milimetara. Međuosovinsko rastojanje je povećano za 80 milimetara, na 2.900 milimetara.
Potpuno nove su i ručke na vratima u ravni sa površinom vrata. Dostupni su točkovi od 17 do 20 inča. Pravi završeci izduvnog sistema su takođe uključeni.
Po prvi put je dostupno električno podešavanje volana, veliki stakleni krov sa elektronskim zamračenjem na pritisak dugmeta, kao i Bang&Olufsen 3D ozvučenje sa zvučnicima u naslonima za glavu vozača i suvozača.
Head-up displej ima za 85 procenata veću veličinu slike nego kod prethodnika i može se sada kontrolisati i sa volana. Novi Audi asistent koristi ChatGPT da odgovara na pitanja i želje putnika.
Zapremina prtljažnika iznosi 445 do 1.299 litara kod sedana, dok je kod karavana 476 do 1.424 litara. Dakle, zapravo je nešto manji nego ranije. Dvostruko dno za dodatni prostor za odlaganje ne postoji. Tamo se sada nalazi 48-voltna baterija novih lako-hibridnih pogona.
Takozvani MHEV Plus pogon gotovo da prolazi kao pun hibrid. Kod novog 2.0 TFSI motora sa 204 KS, poznatog 2.0 TDI motora sa 204 KS, kao i novog 3.0 V6 TFSI motora sa 367 KS u S5, sistem se sastoji od 48-voltne litijum-gvožđe-fosfat baterije sa kapacitetom od 1,8 kWh, startera sa remenom i novog generatora pogonskog sklopa koji je direktno postavljen na izlaznu osovinu menjača. Ovaj poslednji daje podršku sa do 18 kW snage i rekuperacijom vraća do 25 kW u bateriju.
Manevrisanje i parkiranje obavljaju se potpuno električno. Radi na struju do otprilike 130 km/h. Električni delovi vožnje trebalo bi da se koriste pri sporijoj vožnji u gradu i saobraćaju sa konstantnom brzinom.
Ceo MHEV Plus sistem povećava težinu vozila za 65 kilograma, od čega otprilike 20 kilograma čini generator pogonskog sklopa. Kod dizela se, prema proizvođaču, smanjuje 10 grama CO2 po kilometru i oko 0,4 litara na 100 kilometara. Kod V6 je to 17 grama CO2 i 0,74 litra. Samo osnovni benzinski motor sa 150 KS nema novi sistem.
Svi benzinski motori su potpuno novi sa poboljšanim procesom sagorevanja i turbo punjačem sa varijabilnom geometrijom turbine. Povezani su isključivo sa sedmostepenim menjačem sa duplim kvačilom, uključujući šestocilindrični motor u S5. Audi očekuje da će to doneti prednosti u težini na prednjoj osovini.
“Uskoro”, što znači negde 2025. godine, uslediće još dva plug-in hibrida koja se zasnivaju na 2,0-litarskom benzinskom motoru. Imaće snagu od 220 i 270 kW i imaće čisto električni domet veći od 100 kilometara.
Inače, novi A5 je zasnovan na takozvanoj Premium Platform Combustion (PPC). I dalje ima uzdužno postavljene motore i pogon na prednje ili sve točkove.