Nastavljamo našu priču o auto salonu u Detroitu, iako ne najvećem u SAD, čini se još uvek najvažnijem, iz prostog razloga jer su sedišta sva tri američka proizvođača smeštena u krugu od pedesetak kilometara.
U poslednje vreme pridružio im se još jedan, po svemu neobičan igrač. Auburn Hills (predgrađe Detroita) je sedište i kompanije “VLF”, proizvođača ultra egzotičnih sportskih automobila. Ime kompanije sačinjavaju početna slova trojice osnivača, koji u “modernoj istoriji” svetske auto industrije zauzimaju značajno mesto.
Gilbert Villerreal, bivsi marinac, američki industrijalac sa preko 30 godina iskustva u avio industriji i brodarstvu, zatim Bob Lutz, ime koje poznavaocima prilika u globalnom auto svetu ne treba posebno predstavljati.
Bivši visoki predstavnik Dženeral Motorsa, čovek koji je “vreme odradio” i u Chrysler taboru i konačno slovo “F” predstavlja vizionara modernog auto dizajna, čoveka koji je dizajnirao najlepše modele Aston Martina (“DB9”, “V8”, “Vantage”) dizajner odgovoran za izgled “BMW Z8”, gospodin Fisker Henrik.
Mnogi će ga povezati sa egzotičnom markom “Fiskar Karma”, i biće u pravu. Jedan od osnivača ovog, među holivudskim džet setom, omiljenog i kontraverznog električnog sportskog automobila, na ovogodišnjem salonu u Detroitu predstavio je još jednu od svojih čudnovatih kreacija.
Super automobil od 750 KS i početne cene od 260.000 dolara. “Force one V10” je baziran na modifikovanom modelu “Viper”. Od nule do sto kilometara na sat “Force one” stiže za 3 sekunde. Maksimalna brzina iznosi 218 milja na sat.
Na displeju smo mogli primetiti i “four door coupe Destino” sa nešto slabijim performansama. Pokreće ga “Korvetin LS9” V8 motor ukupne snage 638 KS. “Destino” do 100 km ubrzava za 3,8 sekundi.
“Chevrolet Bolt” – struja na četiri točka za običan svet
Idući u susret sve strožijim standardima potrošnje benzina i emisije sagorevanja koje forsiraju regulatorna tela u EU i SAD, proizvođači nastavljaju razvoj alternativnih tehnologija. Audi i Lexus su pokazali koncept prototip vozila “hydrogen fuel cell” sa nultom emisijom štetnih gasova.
Istovremeno, VW je predstavio “Plug in hybrid” koncept svog popularnog modela “Tiguan” dok je u minivan segmentu Chrysler jedini proizvođač koji za sada kupcima nudi “hybrid” verziju.
Radi se o potpuno novom modelu “Pacifica”, u koji FCA polaže velike nade da će povratiti deo tržišta kojeg su neprikosnoveno držali početkom 80-tih.
Kada su organizatori auto salona dogovarali ucešće pojedinih proizvođača nisu računali da će jedan od najznačajnijih modela General Motors-a za ovu godinu već zvanično biti predstavljen u Las Vegasu nekih sedam dana pre.
Da potrošački sajam (Consumer and Electronic show CES) u Las Vegasu “previše gura nos tamo gde mu nije mesto” bilo je jasno već prošle godine.
Unazad nekoliko godina auto industrija doživljava pravu ekspanziju primene raznovrsnih elektronskih odn. kompjuterskih siguronosnih sistema integrisanih u današnje četverotočkaše i bilo je pitanje vremena kada će auto industrija i “potrošačka elektronika” doživeti simbiozu na ovaj način.
Uzme li se u obzir da se moderna tehnologija sve više “gura” i u pravcu automobilske industrije nije teško prognozirati da će Las Vegas polako preuzimati primat auto salonu u Detroitu, barem kada se radi o visoko sofisticiranim tehnologijama autonomne vožnje i u oblasti proizvodnje automobila na električni pogon.
Protekla 2015. godina je posebno bila teška upravo za modele automobila na električni pogon. Dominantni brendovi poput Tesle, General Motorsa i Nisana su objavili prodajne rezultate sa značajnim padom u odnosu na poslednji kvartal 2014.
Dok se prodaja Tesle uglavnom i dalje svodi na “egzotiku” (Tesla zbog cene i ekskluziviteta svojih modela i dalje zauzima mali deo tržišta automobila na električni pogon), jeftiniji modeli poput Nisanovog modela “Leaf”, i GM modela “Volt” su pali u prodaji za 30 procenata.
Relativno jeftini krediti za kupovinu, odnosno niske kamate u kombinaciji sa istorijski niskom cenom benzina, glavni su krivci što automobilima na električni pogon “polako nestaje struje”. U jednom takvom okruženju predstavljen je i novi, jeftiniji model General Motorsa -“Chevrolet Bolt”.
Napunjena baterija ima radijus kretanja oko 350 km. “Bolt” je opremljen kamerama i senzorima omogućavajući vozaču potpun pregled okoline 360 stepeni. HD centralni ekran dijagonale 10,2 inča prenosi sve podatke koji su potrebni vozaču u toku vožnje.
Iako čelnici GM ističu da će ova verzija biti pristupačna i jeftina, osnovna cena nam govori ipak drugačije. Početna cena će isnositi 37000 dolara. Na tu cenu treba dodati i osnovne pakete dodatne opreme.
Sa porezom i dilerskim troškovima dostave, najeftinija verzija ipak ulazi u cenovni raspon između 40-45 hiljada dolara. Treba napomenuti i da vlada nudi subvencije za ovaj automobil u iznosu od 7000 dolara.
Teško je prognozirati veliku prodaju u vreme kada cena za jedan galon benzina na američkim pumpama iznosi oko 2 dolara. Rekordno niska cena kakva se ne pamti još iz 70-tih godina prošlog veka.
Stoga i ne čudi što mnogi analitičari smatraju da je Bolt značajan iskorak General Motorsa u pravcu alternativnih tehnologija ali mu istovremeno u ovom trenutku ne predviđaju veliku prodaju.
Takođe, veličina i značaj GM jednostavno nalaže i ovakva vozila u prodajnoj liniji. Treba se prisetiti i činjenice da je jedan od prvih komercijalno-prodajnih električnih vozila na američkom tržištu bio upravo GM-ov model EV1, danas jedan od najvećih automobilskih rariteta iz 1990. produkcijske godine.
“Honda Civic” automobil godine za severno-američko tržište
Titulu automobila godine na severnoameričkom tržištu ove godine je poneo novi “Civic”. Prestižna nagrada u pravom trenutku obzirom da ovaj japanski proizvođač već neko vreme gubi “vizuelni identitet” kod većine svojih modela na američkom tržištu.
Ovaj put dizajneri su uložili veliki napor da potpuno redizajniraju unutrašnjost vozila i da ga na neki način “normalizuju” u očima prosečnog američkog kupca koji je tradicionalno uvek prvenstveno zainteresovan za spoljašnji izgled automobila, dok su performanse, odnosno potrošnja benzina, emisija štetnih gasova i sl. gotovo uvek u drugom planu.
Hondina divizija je u poslednjih desetak i kusur godina kaskala za vizuelnim i tehničkim rešenjima “luksuznog brata” pod imenom Acura. Ovaj prvi japanski luksuzni brend na američkom tržištu (1984), čini se da je uvek na korak iza pravih igrača poput BMW, Audi i Mercedes, Cadillac.
Na ovom tržištu Honda grupacija (Honda, Acura) nikada nije imala problem sa kvalitetom svojih modela. Doduše ni sa prodajom. Barem sto se tiče Hondinih modela “Civic” i “Accord”.
Ono što je ponekad smetalo, iskreno govoreći, predstavljao je spoljašnji dizajn pojedinih modela koji je blago rečeno, umesto “evolucije u dizajnu” postojećih modela (koja je sigurna dobitna karta kod prosečnog američkog kupca), opredelila se za revolucionarne dizajnerske poduhvate koji su u pojedinim modelima izgledale čudno.
Čovek koji polako vraća dizajn Honde u prave okvire, dizajner Guy Melville Brown, uvršten je ovih dana u Motor Trend listu 50 najuticajnijih ličnosti godine u svetu automobilske industrije.
Uzme li se u obzir i fascinantan koncept po kome će se izmedju ostalog pamtiti ovogodišnji sajam u Detroitu, (“Acura Precision”), nema sumnje da za Hondu, osmog po veličini proizvođača automobila u svetu, dolaze bolji dani.
Genesis, u klubu velikih…
Mislim da u novijoj istoriji auto industrije ne postoji proizvođač koji je za relativno kratko vreme postigao uspeh i stekao zavidnu reputaciju – kao što je to slučaj sa grupacijom Hyundai/Kia Motors.
Davno postavljeni ciljevi Hyundai-a ove godine u Detroitu dolaze do punog izražaja. Stvoren je potpuno novi brend. Luksuzna divizija Genesis je prvi namenski pokrenut luksuzni brend od 1989-te, kada je osnovan Infinity i Lexus.
Do 2020. godine Genesis planira da na svetsko tržište izbaci nekoliko potpuno novih modela. Na auto salonu u Detroitu predstavljen je prvi u nizu, “Genesis 90”. Zameniće vozila koja počivaju na istoj platformi; “Kia K900” i “Hyundai Equus”.
Izuzetno težak zadatak jer Genesis staje na crtu sa najvećim i najprestižnijim u klasi, “Mercedes-Benz S-Class”, “Audi A8”, “BMW 7-Series”, “Lexus LS”.
Na svu sreću, Hyundai/Genesis će sarađivati sa nekim od najvećih veterana auto industrije kao što je bivši šef dizajnerskog tima Bently-a i Lamborghini, Luc Doncerwolke. Takođe celi projekat nadgleda i Hyndai-Kia Motor Group predsednik i šef dizajna Peter Schreyer, bivši šef dizajna VW.
U prva dva dana 200 hiljada posetilaca
Auto salon u Detroitu je bio pravi magnet za preko 200 hiljada posetilaca koji su proteklog vikenda želeli da dobiju uvid u to šta nas sve čeka u 2016. godini na “svetskim auto putevima”.
Na displeju se nalazi preko 700 vozila. “Cobo” arena je za ovu priliku detaljno renovirana. U gotovo 70% izložbenog kapaciteta uloženo je preko 200 miliona dolara.
Uključujući oko 50-tak automobila koji su debitovali prošle nedelje tokom posebnog dela za novinare, stiče se dojam da je ovogodišnji auto salon u Detroitu jedan od uspešnijih u poslednje vreme. Auto salon se zatvara u nedelju, 24 januara.