Cadillac je verovatno najluksuzniji brend u koncernu General Motors. Stoga nije iznenađujuće što i najnoviji koncept kombinuje elegantan dizajn luksuzne klase sa pažljivo odabranim materijalima. Kada je reč o tehnologiji, Cadillac samo navodi da je pogon električni.
Ime Sollei Concept potiče od latinske reči za sunce (sol) i engleske reči za slobodno vreme (leisure). Očigledno se radi o veoma velikom, 2+2 sedišnom kabrioletu sa dvoja vrata i metalnim sklopivim krovom.
Brend navodi da je ovo “kreativni dizajnerski projekat” koji treba da “proširi granice budućih personalizacija”. Dakle, ne radi se o planiranom serijskom automobilu, već više o mogućnostima za individualizaciju.
Cadillac je već najavio slično veliko i elegantno električno vozilo, Celestiq, koje je zapravo limuzina. Moguće je da se Sollei Concept odnosi na otvorenu verziju te limuzine. Pošto se Celestiq izrađuje ručno, Cadillac možda želi da istakne da je i otvorena varijanta moguća.
U pogledu dizajna, Cadillac ističe duge bočne vrata koja podsećaju na kupe. Zajedno s glatkim površinama i produženim A-stubom (vrlo niskim nosačem kod vetrobrana), naglašavaju dužinu vozila. Nizak zadnji deo treba da obezbedi “dinamične, a ipak elegantne proporcije”. Kao i kod Celestiq modela, srednja linija proteže se od prednjih farova preko ukrasne lajsne iza prednjih blatobrana do zadnjih svetala. Umesto tradicionalnih ručica vrata koriste se diskretna dugmad, čime se održava glatkoća površina.
Studija je obojena u boju Manila Cream, boju koju je Cadillac koristio još pedesetih godina prošlog veka. Mi bismo tu boju opisali kao krem-žutu – otprilike boju vanilin pudinga, ako to nije previše jednostavno.
Prednje staklo ima okvir od brušenog aluminijuma. Unutra se nalazi karakteristični 55-inčni ekran koji se prostire celom širinom vozila. Tu su i konzole za upravljanje napred i nazad na visokoj središnjoj konzoli.
Među posebnim karakteristikama nalazi se biobazirani materijal Fine Mycelium od specijaliste MycoWorks, koji se koristi za oblaganje pregrada za punjenje na središnjoj konzoli i za džepove za karte u vratima. Materijal se dobija iz micelijuma (finog korenovog sistema gljiva). Pored toga, Cadillac koristi i tradicionalne materijale kao što su Nappa koža ili drveni furniri s otvorenim porama. Takođe, postoji integrisani rashladni uređaj za piće s električnim staklenim vratima i kristalnim čašama.
Pored toga, Sollei poseduje posebnu ambijentalnu rasvetu s više zona i 126 različitih boja u svakoj zoni. Prilično specifični su ponuđeni dodaci za ljubitelje ptica, uključujući futrolu od brušenog metala i kože, koja sadrži predmete od akrilnog stakla (“3D štampani akrilni pozivi ptica”). Očigledno se radi o zviždaljkama ili frulama kojima se mogu oponašati glasovi ptica. Uz to dolazi i knjiga povezana u kožu s ručno oslikanim ilustracijama ptica i kožna rolnica za olovke i olovke za crtanje pernate prijatelje.
Koncept je predstavljen u Cadillac House at Vanderbilt, elegantnoj zgradi na kampusu Globalnog tehničkog centra GM-a u Vorenu (Mičigen), severno od Detroita. Tamo možete prilagoditi svoj Celestiq prema sopstvenim željama.
Cadillac trenutno ima dva elektromobila na tržištu: SUV model Lyriq dug pet metara i pomenutu limuzinu Celestiq od 300.000 dolara. Najavljena su još tri modela: SUV srednje klase Optiq, SUV sa sedam sedišta Escalade IQ i njegov manji brat Vistiq.
Čini se da Cadillac zaista želi ponovo da se vrati u luksuzne sfere po kojima je nekada bio poznat. Ne baš tako luksuzne kao Rolls-Royce, već više u stilu Mercedesa sa primesom Maybach-a možda. Odnedavno je Lyriq dostupan čak i u Nemačkoj; cene počinju od 80.500 evra.