Dugo vremena Ford nije mnogo radio na električnim automobilima, barem ne ako se izuzmu laka komercijalna vozila. Međutim, sa modelom Puma Gen-E marka sada predstavlja već treći električni model u kratkom vremenskom roku.
Za razliku od modela Explorer i Capri, Ford Puma Gen-E bazira se na sopstvenoj platformi, odnosno na platformi istoimenog modela sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem. Automobil je već dostupan za konfiguraciju, a u prodaju stiže početkom 2025. godine. Proizvodiće se u fabrici Ford-Otosan u Krajovi u Rumuniji, zajedno sa modelom Transit Custom, dok pogonski sklopovi dolaze iz Halewooda kod Liverpula.
Vizuelno, Puma Gen-E izgleda gotovo identično nedavno redizajniranom modelu sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem. Promene uključuju zatvorenu prednju masku, nešto veći krovni spojler i natpis „Puma“ na poklopcu prtljažnika, koji je ovde beo, za razliku od crnog na benzinskoj verziji.
Dimenzije su slične – vozilo je dugačko 4,21 metar i visoko 1,56 metara. Ford ga opisuje kao krosover, ali sa navedenim dimenzijama može se svrstati i u kategoriju kompaktnih automobila, s obzirom na to da VW ID.3 ima slične proporcije. Prtljažnik kod električne verzije je čak nešto veći nego kod benzinske.
Ispod prednje haube, uklanjanjem motora sa unutrašnjim sagorevanjem, oslobođen je prostor za „frunk“ zapremine 43 litra. Pozadi nema izduvnog sistema, što omogućava veću „megabox“ pregradu ispod prtljažnog prostora. Ova pregrada, koju Ford zove „gigabox“, ima zapreminu od 145 litara (naspram 80 litara kod benzinca). Namenjena je za odlaganje gumenih čizama i mokre garderobe, a isceđena voda može se ispustiti kroz poseban otvor.
Priključak za punjenje nalazi se levo pozadi – isto gde je poklopac rezervoara kod benzinca. Električna Puma ima prednji pogon, baš kao i benzinska verzija. Zbog toga je praktično da su motor, menjač, inverter i punjač složeni jedan iznad drugog ispod prednje haube – slično kao kod modela Renault 5 Electric.
Unutrašnjost uključuje 12,8-inčni ekran sa instrumentima i 12-inčni ekran osetljiv na dodir. Na spisku opreme su stakleni krov i Alexa glasovni asistent.
Do sada se govorilo da će električna Puma koristiti isti pogon kao modeli Ford Tourneo/Transit Courier, sa motorom od 100 kW i baterijom od 43,5 kWh. I dok baterija zaista ima neto kapacitet od 43 kWh, motor od 124 kW je jači nego što se mislilo. Verovatno je hardver isti, ali je snaga kod transportera softverski ograničena, jer oba modela imaju isti obrtni moment (290 Nm).
Puma ubrzava od 0 do 100 km/h za 8 sekundi, dok je maksimalna brzina 160 km/h. Prosečna WLTP potrošnja iznosi 13,1–14,5 kWh/100 km – od čega je 13,1 kWh jedna od najnižih vrednosti uopšte. Predviđena autonomija sa punom baterijom je 347–376 km. Punjenje je moguće snagom do 100 kW, pri čemu punjenje od 10% do 80% traje 23,2 minuta.
Izračunato je da brzina punjenja iznosi 1,3 kWh po minutu. Po minuti punjenja može se napuniti struja za 10,5–11,3 km vožnje, što su za ovu klasu solidni rezultati.
U poređenju sa konkurentima, Puma je jedina sa samo jednom kombinacijom motora i baterije, dok rivali nude više opcija.