Čuvena Mercedes G klasa na tržištu je još od 1979. godine. U međuvremenu je ostala jedan od retkih terenaca sa šasijom, ali i sa blokadama prednjeg, zadnjeg i centralnog diferencijala. Konkurenata je sve manje, s obzirom da je većina njih sa samonosećom karoserijom, koja definitivno ne može da izađe na kraj sa najtežim terenima bez posledica.
Druga generacija G klase pojavila se 2018. godine. Zanimljivo je da je tada zadržana oznaka projekta W463. Sada nam stiže redizajnirana G klasa druge generacije, koja je dobila potpuno novu oznaku W465. I ne samo to; posle prototipova i koncept primeraka prikazivanim na sajmovima, predstavljena je i serijska verzija G klase na struju!
Ima tu još detalja zahvaljujući kojima je G klasa prva. Ovo je prvi električni “mercedes” bez “EQ” oznake, što nam sugeriše da kompanija iz Štutgarta polako napušta strategiju konstruisanja potpuno drugačijih modela sa električnim pogonom u odnosu na ekvivalente sa SUS motorima.
Za domaće novinare je priređena detaljna prezentacija nove G klase, pre svega električne verzije koja nosi oznaku G 580. I ona ima klasičnu šasiju, ali i četiri elektro-motora, po jedan za svaki točak. Oni se ne nalaze direktno na glavčini točka kako se ne bi povećala neogibljena masa, već su povezani sa točkovima polusovinama. Svaki od njih ima po 108 kilovata, pa je ukupna snaga 432 kW (588 KS). Što je još važnije, u slučaju redukcije finalni prenos se povećava dva puta, pa je maksimalni obrtni moment tada čak 1.164 njutn-metara!
Dok verzije sa SUS motorima imaju blokade prednjeg, zadnjeg i centralnog diferencijala, kod elektrčne su virtuelne. Drugim rečima, svaki točak se kontroliše nezavisno, pa su čak projektovane i jedinstvene funkcije kao što su G-Turn i G-Steering. One omogućavaju da se auto okreće bukvalno u mestu, kao tenk, tako da su olakšana manevrisanja na skučenom prostoru. Jedino je bitno da podloga bude rastresita kako se gume ne bi ubrzano i neravnomerno habale.
Kao i G klase sa SUS motorima, vozaču je na raspolaganju sistem kamera koje renderuju prikaz “providne” haube, u cilju bezbednijeg prolaska preko terena gde je otežana vidljivost sa prednje strane vozila. Inače, displeji za vozača i multimediju dijagonale 12,3 inča su standard.
Baterija kapaciteta 116 kWh se pobrinula da autonomija po WLTP ciklusu bude 473 kilometra. Zaptivena je, pa G 580 može da prođe kroz vodu duboku čak 850 mm, za razliku od konvencionalen G klase koja može da savlada vodu duboku 700 mm. Još jedna razlika je i što je pozadi primenjena kruta osovina, kao na Proffessional modelima, dok je napred nezavisno ogibljenje.
Cena električne G klase u Srbiji je 155.220 evra, dok varijante sa SUS motorima počinju od 130.680. Toliko košta G 450d sa trolitarskim šestocilindarskim dizelašem od 367 konja. Benzinac sa oznakom G 500 je takođe redni šestak sa 3,0 litra radne zapremine i za njega je potrebno izdvojiti 140.700 evra. Top model je Mercedes-AMG G 63. Njega pokreće V8 motor zapremine 4,0 litra sa 585 konjskih snaga. Do stotke stiže za svega 4,4 sekunde, dok je električnom G 580 za taj isti zadatak potrebno svega tri desetinke više.