Mercedes je nastavio saradnju sa Renaultom u pogledu razvoja lakih dostavnih vozila. Tako je Citan ponovo konstruisan na mehaničkoj platformi koju deli sa modelom Renault Kangoo.
Dizajnerski se razlikuju, s obzirom da je Mercedes dosta izmenio prednji kraj koji podseća na B klasu. Sa druge strane, zadnji kraj i bokovi su praktično identični sa Renoovim dostavnjakom.
Unutrašnjost je, ipak, prilično izmenjena. Iako je komandna tabla u osnovi ista, drugačiji su ventilacioni otvori, volan i grafika instrumenata, kao i multimedijalni sistem sa čuvenim MBUX rešenjima poput glasovnih komandi.
Mercedes Citan je odmah predstavljen u putničkoj i teretnoj varijanti, s tim što je najavljena i daleko luksuznija putnička varijanta koja će imati poseban naziv T-klasa.
Za sada je u ponudi samo verzija sa međuosovinskim rastojanjem od 2.716 milimetara, dok se uskoro učekuje i duža.
Bočna vrata se otvaraju klizno sa hodom od 615 mm. Zadnja su asimetrična i imaju mogućnost otvaranja od 180 stepeni. Ocpiono, može da se poruči i Citan sa jednodelnim vratima tovarnog prostora koja se otvaraju na gore.
Teretni, odnosno Citan Panel Van ima dužinu tovarnog prostora od 3,05 metara, sa ukupnom zapreminom od 2,9 kubna metra. To je sasvim dovoljno da se utovare dve euro-palete. Donja ivica poda je od tla udaljena 590 mm. Ako zatreba, Citan može da povuče prikolicu ukupne mase do 1,5 tone.
Kao i ostali Mercedes, Citan će imati najnaprednije bezbednosne sisteme, uklučjujući i sistem poluatonomne vožnje. Putnička verzija standardno će se isporučivati sa sedam vazdušnih jastuka, dok će ih teretni imati šest.
Za pogon su zaduženi čuveni 1,5 dizelaš sa 75, 95 i 116 konjskih snaga (108 CDI, 110 CDI i 112 CDI), kao i 1,3 turbo-benzinac u dve varijante – sa 102 i 131 konjskom snagom (Citan 110 i Citan 113).
Verzija sa potpuno električnim pogonom očekuju se sledeće godine. Trebalo bi da ima autonomiju od 285 km, sa vrlo kratkim vremenom punjenja od 10 do 80% koje bi trebalo da traje oko 40 minuta.