Znak obavezuje
Ukoliko vam nije potreban pogon na sva četiri točka, zahtevni ste u pogledu kvaliteta i komfora, i to sve želite da bude upakovano u kompaktne dimenzije, BMW X1 sDrive je prava tema za razmišljanje
Bez obzira na klasu kojoj pripada, BMW je uvek BMW, bilo da je manji ili veći. U to smo se, po ko zna koji put, uverili tokom testiranja redizajniranog X1. Na test smo preuzeli BMW X1 sDrive 18d verziju.
Da, ovo je prvi model bavarskog proizvođača sa prednjim pogonom. Naravno, u ponudi su i verzije sa xDrive oznakom. Pod haubom je 2,0 dizelaš i to u slabijoj varijanti od 150 „konja“.
Ne dozvolite da vas ovaj podatak obeshrabri. Primerak sa testa je još jedan dokaz da u slučaju BMW-a cifre na papiru ne znače mnogo… U pozitivnom smislu, naravno. Krenimo redom.
Najmanji SUV u gami je redizajniran pre godinu i po dana. Izmene u dizajnu nisu velike, ali su dovoljne da se izgled u potpunosti prilagodi novoj estetici kompletne game.
Naravno, čuvena prednja maska je povećana. LED dnevna svetla su heksagonalna, a farovi su u punoj LED tehnologiji sa funkcijom praćenja krivine.
U vozačeva vrata postavljen je čak i hologramski projektor, koji na asfaltu prikazuje amblem X1. Dvostruki završeci izduva su povećani a zadnja svetla su takođe dobila punu LED tehnologiju.
U unutrašnjosti je postavljen dosta veći multimedijalni displej dijagonale 10,25 inča, dok je ambijentalno osvetljenje dostupno u šest boja.
Iako je najmanji u gami, X1 je, zapravo, prilično veliki auto. Njegova identifikacija nije baš jednostavna na prvi pogled, s obzirom da ga ljudi bez problema mešaju i sa modelom X3.
Unutrašnjost sa svojom prostranošću takođe ume da zbuni. Prostora ima na pretek, posebno na zadnjim sedištima. Dovoljno mesta za glavu će imati i izuzetno visoki ljudi.
I ne samo to, izlazak iz vozila je vrlo lagan, bez izvijanja. Slično je i sa prtljažnikom. X1 bez problema može da bude i jedini porodični auto, s obzirom da u gepek dosta toga može da stane.
Rezervnog točka nema a umesto njega je dodatni veliki prostor u koji lako može da stane oboren srednji kofer.
Osim prostorom, nećete biti razočarani ni kvalitetom materijala i završne obrade. „Iksjedinica“ je pravi primer zašto se premijum modeli izdvajaju od svih drugih.
Pažnja posvećena detaljima je toliko očigledna da ste u svakom trenutku svesni da auto vredi svaki uloženi evro. Kada smo već kod toga, BMW X1 kakav je na testu košta 31.300 evra, što je skoro u rangu sa ne-premijum konkurentima.
Svakako, treba dodati opremu, mada se u standardu nalazi skoro sve što je neophodno za bezbednu i udobnu vožnju. Čak ima i unapred definisanih paketa, koji obezbeđuju više luksuza a cenu podižu za tek koju hiljadarku.
Na primer, BMW X1 sDrive 18d xLine za 34.990 evra nudi alu-osamnaestice, LED farove, el. preklopive retrovizore, automatsko parkiranje, tempomat, veliki displej od 8,8 inča, sedišta u kombinaciji koža-štof, automatsku dvozonsku „klimu“, osmostepeni automatik i kameru za vožnju unazad.
Za jedan SUV sedi se prilično nisko na prednjim sedištima, a noge su relativno ispružene, što je takođe neobično za ovu kategoriju vozila. Mekani materijali su na sve strane, kao i štep, koji se nalazi na komandnoj tabli, centralnoj konzoli, u vratima…
Dopali su nam se novi-stari instrumenti, čiji dizajn nije menjan, ali je promenjena njihova pozadina. Sada izgledaju kao da se analogni instrumenti emituju na najcrnjem mogućem displeju. Stara dobra elegantna rešenja u novoj interpretaciji, po našem mišljenju, ostavljaju najbolji utisak.
Praktičnost je na najvišem nivou. Iako ima mnogo pregrada za sitnice, i to velikih, nekako nismo mogli da nađemo zgodnu poziciju za mobilni telefon. Ručica menjača je takođe ostala stara, a utisak je da je ergonomski bolja od novih na tek predstavljenim modelima BMW-a.
Izolacija protiv buke i vibracija je takođe nešto što će vas ozbiljno razmaziti. Ni po tom pitanju X1 se ne razlikuje od veće braće. A tek vožnja…
Ako biste morali da pogađate koji je motor pod haubom, sigurni smo da biste pomislili da je to 2,0 dizelaš od 190 „konja“. Iako ima 40 KS manje, 18d je verovatno najbolji motor u svojoj klasi.
Takva uglađenost u radu skoro da nema konkurenciju. Njegova reakcija na komandu gasa je iznenađujuća, što zbog brzine, što zbog intenziteta. „Sport“ mod je tek posebna priča, za šta je, u velikoj meri, zaslužan i sjajni osmostepeni automatik.
Kada vam je potrebna snaga da biste se ubacili tokom prestrojavanja ili prilikom preticanja, auto će momentalno i snažno odreagovati na komandu gasa.
Ako baš želite dodatnu sigurnost, dovoljno je da ručicu menjača gurnete ulevo, kada se aktivira sportski režim ZF-ovog automatika.
A ako odaberete „sport“ mod na tasteru pored, obrtaji se dodatno dižu, sa mapom ubrizgavanja podešenom tako da auto ne možete da prepoznate.
Obično razlike nisu velike među ponuđenim režimima, ali kod BMW-a se itekako osećaju. Šta više, dolazi se dotle da pun gas sa semafora otkriva da ESP jedva obuzdava proklizavanje pogonskih točkova.
Manuelnu promenu brzina da i ne pominjemo; za razliku od većine automobila, ovde možete da isklikćete i nekoliko brzina naniže, auto će odmah prebaciti u željeni stepen prenosa, bez i najmanjeg čekanja.
Preciznost u upravljanju je takođe priča za sebe. Direktan volan i oštrina kojom ulazi u krivine su još jedan od elemenata koji navlači osmeh na lice. A vozimo praktično baznu varijantu najmanjeg „X“ modela…
Jedino što bismo promenili na test primerku su standardna sedišta kojim je opremljen. Relativno su kratka i prilično ravna, dok su sportska prava mera.
Ne samo što pružaju bolju podršku u krivinama, već imaju i mogućnost produžavanja donjeg dela, u cilju boljeg oslonca za butine. Sve drugo je već stvar ličnog izbora i afiniteta.
Ukoliko spadate u one koji kupuju kvalitetno, ali cene optimum, osim prostrane kabine, velikog gepeka i snažnog motora dopašće vam se i potrošnja.
Po gradu BMW X1 nam je trošio oko 6,5 litara dizela i to sa konstantno uključenom „klimom“. Na auto-putu je tek štedljiv; pri 130 km/h je na oko 1900 obrtaja, sa potrošnjom od 5 l/100 km.
Zvučna izolacija je takođe u skladu sa premijum poreklom, kao i udobnost. Ozvučenje je snažno, sa dobro projektovanom akustikom i neočekivano širokim frekventnim opsegom.
Zapravo, nema detalja ili komponente koji su prosečni. Na kraju, ne treba da vas razočara ni to što nema pogon na sva četiri točka.
Ovaj auto je namenjen ljudima kojima on jednostavno nije potreban, znajući da ga neće koristiti. Za one koji ipak žele xDrive, odnosno 4×4 pogon, doplata iznosi oko 2500 evra u odnosu na verziju sa testa.
Aleksandar Bursać
Komande glasom
Ne dozvolite da budete razočarani zbog činjenice da ovde nema ličnog asistenta sa kojim možete da razgovarate, kao na novoj „seriji 3“ i drugim, tek pristiglim „BMW-ima“. Dovoljno je da pritisnete taster na volanu X1 i glasovnom komandom promenite radio stanicu ili unesete adresu u navigaciju. Radi sjajno, čak iako vam izgovor engleskog nije baš najbolji.
BMW X1 sDrive 18d
Motor: zapremina 1995 ccm, snaga 110 kW (150 KS) pri 4000 o/min, maks. o. moment 350 Nm pri 1750-2500 o/min, menjač automatski, 8 stepeni
Dimenzije: D/Š/V 4447/1821/1598 mm, međuos. rastojanje 2670 mm, prtljažnik 505/1550 l, rezervoar 51 l, masa 1540 kg, pneumatici 225/50 R18
Performanse: maks. brzina 205 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 9,4 s, potrošnja 5,2/4,4/4,7 l/100 km, emisija CO2 122 g/km
Gde se moze uplatiti x1 sdrive 18d