Automatski menjači postaju sve popularniji u Evropi ali i kod nas. Napretkom tehnologije i poboljšanjem pouzdanosti polako nestaje mišljenje da su automatici skupi za održavanje, da nisu prijatni u vožnji i da povećavaju potrošnju.
Za novu eru i svetlu budućnost automatika pre svega su zaslužni automatizovani menjači sa dve lamele.
Imaju klasične zupčanike kao i manuelni, samo što pritiskanje kvačila kod njih obavlja robot umesto čoveka.
Dve lamele imaju zadatak da promenu brzina učine veoma glatkom i bestrzajnom, kao i da brzo odreaguju na svaku komandu vozača u smislu naglih promena stila vožnje i iznenadnih potreba za maksimalnim ubrzanjima.
Ipak, ovakvi menjači su i dalje skupi za neke kupce. Na svu sreću, Reno je odlučio da počne da ih ugrađuje u modele Dacie, kako bi i kupci ograničenog budžeta mogli da uživaju u najnovijim tehnologijama.
Za sada, Duster je jedini model Dacie za naše tržište u koji se ugrađuje automatizovani menjač sa dve lamele – EDC (Efficient Dual Clutch).
Važno je pomenuti da se za neka tržišta prave i modeli sa Easy-R automatizovanim menjačem, koji ima jednu lamelu.
On se ugrađuje uz trocilindrični turbo-benzinski motor zapremine 899 kubika sa 90 KS, baš kao i u Daciji Sandero, koja u toj kombinaciji može da se kupi kod nas.
Razlika između njih je velika; kod Easy-R menjača postoji pauza tokom promene brzine, dok kod EDC-a svaka promena teče glatko i veoma brzo.
Tako je Duster postao praktično najjeftiniji auto na našem tržištu sa automatizovanim menjačem sa dve lamele.
Iako je uveliko počela prodaja potpuno novog Dustera, to nas nije sprečilo da novi menjač probamo na odlazećem modelu. Pre svega zbog toga što novi Duster u najvećoj meri preuzima tehnologiju starog.
Konkretno, čuveni 1,5 dizelaš u najjačoj verziji sa 110 KS i EDC se ugrađuje u novi model u praktično neizmenjenoj konfiguraciji – samo u verziji sa pogonom na prednjim točkovima.
Čak su i podaci o performansama gotovo identični. Sa druge strane, novi Duster ima neuporedivo bolju i luksuzniju opremu, ali to je već neka druga priča koju ćemo ostaviti za detaljan test novog modela koji ćete moći da čitate već u martovskom izdanju Auto magazina.
Konkretno, EDC menjač se za sada ugrađuje samo uz najbolje opremljeni Duster sa Laureat paketom opreme. Tu su putni računar, tempomat, alu-felne, kožni volan i ručica menjača…
Ovako opremljen auto košta vrlo povoljnih 16.540 evra sa PDV-om, što ga čini ubedljivo najjeftinijim automobilom sa ovom vrstom menjača kod nas.
Od trenutka kada su prošle godine redizajnirani Sandero i Logan, i Duster je dobio novi volan sa četiri kraka i komandama tempomata.
Osim menjača i volana, praktično nema razlike u odnosu na redizajniranu verziju iz 2014.
„Dačije“ inače imaju nešto manje sofisticiran i „plastičan“ osećaj na ručici menjača, pa tako i EDC. Raspored položaja „P-R-N-D“ je isti kao kod većine automobila.
Ima šest brzina i nešto drugačije proračunate prenosne odnose u poređenju sa manuelnim šestostepenim menjačem.
Prva je nešto kraća ali ni približno nije kratka kao kod 4×4 verzije, gde prva zapravo ima i funkciju reduktora.
Ostali prenosni odnosi su dobro proračunati i raspoređeni, tako da nismo imali osećaj da se brzine menjaju na nepotrebno visokim ili niskim obrtajima.
Za razliku od prve, šesta brzina je nešto duža nego na manuelnom menjaču. To je omogućilo smanjenje potrošnje na visokim putnim brzinama. Tako pri 130 km/h Duster troši oko sedam litara.
Sa druge strane, gradska vožnja dosta spušta prosek; test smo završili sa 6,0 l/100 km i to vožnje na kratkim relacijama, što moderni dizel motori baš i ne vole.
Dok je motor hladan, razumljivo, ler-gas je nešto viši, pa se u skladu sa tim i menjač ponaša drugačije.
Tada je zapravo najinteresantniji, jer zbog viših obrtaja motora dodaje međugas. To je posebno izraženo prilikom usporavanja, kada koči motorom i slaže međugas u stilu najiskusnijih vozača.
Kik-daun skoro da i nismo koristili, s obzirom da je motor dovoljno snažan i menjač dovoljno efikasan da brzo odreaguje i promeni stepen-dva naniže čak i pri srednjem pritiskanju gasa.
Jednostavno, nema nikakve pauze i nikakve stajanke tokom promene brzina, tako da zamerke nemaju ni probirljiviji vozači.
Dacia Duster je zapravo idealna alternativa automobilima niže srednje klase, odnosno C segmenta, s obzirom da pruža obilje prostora u kabini i ima veliki prtljažnik.
Ne treba zaboraviti ni specifično ogibljenje koje je istovremeno udobno i izdržljivo u vožnji po lošim putevima i pentranju po ivičnjacima.
Jedina otežavajuća okolnost je što je u verziji sa pogonom na prednjim točkovima rezervni točak smešten sa spoljašnje strane ispod prtljažnika.
Automatizovani menjač jeste 1.300 evra skuplji od manuelnog ali pruža mnogo više komfora uz neznatno veću potrošnju.
Tako je Duster postao najjeftiniji SUV sa štedljivim dizel motorom i automatskim menjačem.
Aleksandar Bursać
Manuelni mod koristan za kočenje motorom
Manuelni mod se bira pomeranjem ručice menjača ulevo. U tom režimu nije naročito brz; na komande plus i minus ručice menjača reagovao je nešto sporije nego što smo očekivali.
Ne dozvoljava da se motor „prevrti“, tako da će sam promeniti brzinu ukoliko vozač pretera sa previše niskim ili previše visokim obrtajima u manuelnom modu.
Mi smo ga najčešće koristili prilikom kočenja motorom i tada smo stizali samo do druge brzine, s obzirom da je prva prekratka.
Dobra strana je to što u Drive položaju, kada auto miruje sa pritisnutom kočnicom, nema proklizavanja kvačila.
Tek kada se kočnica otpusti, oseća se kako menjač „ubacuje“ u brzinu i auto polako počinje da klizi.
Primetili smo i da je povremeno bilo podrhtavanja lamele, kao u situacijama kada sa manuelnim menjačem iz praznog hoda ubacujete u drugu i polako popuštate kvačilo kako se motor ne bi ugasio.
Dovoljno snage za žustru vožnju
U kombinaciji sa najjačim 1,5 dizelašem od 110 „konja“ i EDC menjačem, Duster je vrlo brz i prijatan auto za vožnju.
Uz robusno ogibljenje koje efikasno savladava i naše najgore puteve, ovo je prava antistres opcija za svakodnevnu gradsku akciju.
Ukoliko vam značka na prednjoj masci ne predstavlja problem, Duster itekako može da pruži uživanje za volanom.
Performansama zaista nemamo šta da zamerimo, osim što na auto-putu ne treba očekivati čuda u smislu međuubrzanja.
Dacia Duster dCi 110 4×2 EDC Laureate
Motor: zapremina 1461 ccm, snaga 80 kW (110 KS) pri 4000 o/min, maks. o. moment 250 Nm pri 1750 o/min, menjač automatizovani sa dve lamele, 6 stepeni
Dimenzije: 4315/2000/1695 mm, međuos. rastojanje 2674 mm, prtljažnik 475/1636 l, rezervoar 50 l, masa 1349 kg, pneumatici 215/65 R16
Performanse: maks. brzina 169 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 11,9 s, potrošnja 4,4/4,5/4,5 l/100 km, emisija CO2 116 g/km
Oprema
Standard: klima-uređaj, ozvučenje komandama na upravljaču, USB priključak, blutut konekcija, krovni nosači, putni računar, tempomat sa limiterom brzine, el. podesivi retrovizori sa grejačima, el. podizači sva četiri prozora – vozačev sa automatikom, alu-felne 16 inča, kožni volan i ručica menjača
Opcije: zadnji parking senzori i kamera za vožnju unazad, multimedijalni sistem sa ekranom osetljivim na dodir i navigacijom
Cena:
16.540 evra sa PDV-om