Uživanje bez granica
Kada se činilo da više nema novih ideja, Mazda se oglasila novim predlogom koji je kompromis između dve klase, onih putničkih i praktičnih SUV automobila
Mazdina namera da se smesti na vrh automobilske ponude traje već neko vreme. I zaista, iako još uvek nema saglasja o tome da je japanski proizvođač ušao u klub najboljih, takozvani premijum segment, nema sumnje da svakim novim modelom Mazda poručuje: uverite se i sami, jer mi znamo da smo već u vrhu.
Stvari su, međutim, takve da ovaj japanski brend zaista pravi sve bolje automobile. I kada ponestane ideja, opet nam stigne nešto zanimljivo.
Ovoga puta to je SUV koji se smestio između „malog“ CX-3 i gabaritnog CX-5, a na bazi Mazde 3. Dakle, na našem testu bila je Mazda CX-30, rekli bismo prava mera stvari za najveći broj vozača.
Dovoljno velika za porodične potrebe, ne previše masivna za svakodnevnu vožnju do i sa posla, sa komforom potrebnim za duga putovanja na odmor.
Linije automobila su lako prepoznatljive, i predstavljaju spoj klasične elegancije i sportski oštrih detalja, pogotovo na prednjem delu.
Takva silueta čini automobil dužim nego što zaista jeste, sa nepuna 4,4 metra. To olakšava svakodnevnu vožnju i parkiranje po zakrčenim gradovima, i daje jedno od objašnjenja zašto se ovaj novi model smestio između „ce-iks“ „trojke“ i „petice“.
Unutrašnjost je odlično zamišljena. Udobna sedišta, pozicija vozača, komfor za putnike napred i pozadi odmah daju utisak kvaliteta.
Jedino preglednost donekle trpi zbog redukovanih staklenih površina i malog stakla na zadnjim vratima. Ali, to je nadomešteno brojnim kamerama i senzorima, tako da već posle nekoliko sati vožnje potpuno vladate prostorom oko automobila.
Osim tih kamera, CX-30 ima i kamere koje prikazuju situaciju oko vozila u saobraćaju, sa prednje i zadnje strane, kao i iznad automobila, tako da sve eventualne mrtve uglove možete da kontrolišete pritiskom na dugme smešteno na levoj strani panela.
Brojne komande zadužene za bezbednost vožnje, podešavanja, memoriju (dve pozicije) sedišta, navigacioni i infotejnment sistem pomalo komplikuju snalaženje u početku.
S vremenom se naviknete na raspored komandi, pa vam sve te prednosti i mogućnosti dođu i kao korisna pomoć i dobra zabava.
Lista opreme, dodatnih opcija i bezbednosnih asistencija je gotovo dovedena do krajnje tačke, i teško ih je sve nabrojati (zato pogledajte okvir sa standardnom i dodatnom opremom).
Svakako, treba istaći automatizovano usporavanje i kočenje u slučaju iznenadnog pojavljivanja prepreke (čitaj: najčešće naglog kočenja vozila ispred), zatim kontrolu i vibracije upravljača prilikom izlaženja van trake, ali i prilagodljivi tempomat i limitator brzine.
Kao što se iz oznake modela može zaključiti, testirali smo CX-30 sa benzinskim motorom, sa Skyactiv-G tehnologijom.
Benzinski, četvorocilindrični motor ima zapreminu od dva litra (1.998 ccm) i isporučuje 122 konjske snage. Od ovoga postoji i jača verzija sa 150 KS, ali isključivo u kombinaciji sa pogonom na sva četiri točka.
Naravno, vrhunac ponude je CX-30 sa Skyactiv-X oznakom, od 180 KS. Naša verzija imala je šestostepeni manuelni menjač.
Vožnja ovim automobilom je lep i udoban posao. U gradu se snalazi bez teškoća, jer je motor za takve uslove prilično elastičan i ne zahteva mnogo baratanja menjačem.
Ipak, na auto-putu, zahteva konkretan pritisak na gas prilikom ubrzanja, pogotovo na malim brzinama, pri malom broju obrtaja.
Jednom kada dostignete putnu brzinu, ubrzanja su linearna, ali „komforna“, bez efekta „lepljenja“ za sedište.
Prosek potrošnje kojim smo zaključili test bio je 7,7 litara benzina, sa napomenom da je odnos vožnje u „lokalu“ i na auto-putu bio pola-pola.
Za sve to vreme bićete nagrađeni mirom i tišinom u kabini. Ipak, primetili smo nešto tvrđe zadnje ogibljenje i „tvrdo“ prelaženje preko rupa i „ležećih policajaca“, što izgleda muči i ovaj auto, uz brojna slična iskustva sa drugim automobilima u poslednje vreme.
Na kraju, mnogi se pitaju koja je konkretna razlika između „mazde CX-30“ i „mazde 3“. Izuzev, povišenog odstojanja od tla, naravno.
Krosover nudi dosta više mesta, pogotovo na zadnjim sedištima, što je i ključna razlika. Kod „trojke“ ima tek koji centimetar iznad glava putnika prosečne visine (što je postalo standard među hečbek modelima C segmenta), dok CX-30 nudi više komfora.
Slično je i sa prtljažnikom; „trojka“ ima zapreminu od 351 litar, dok je kod CX-30 430 litara. Ne treba zaboraviti ni „mazdu 3“ sedan, koja je ipak neprikosnovena sa prtljažnikom zapremine 450 litara.
Naravno, sve ima svoje, pa povišen klirens ostavlja posledice u smislu nešto manje oštrog upravljanja, kao i granice proklizavanja u krivinama.
Da ne bude zabune, prosečan vozač teško da će ovu razliku primetiti, ali oni koji vole da poteraju auto do krajnjih limita svakako se ne odlučuju za krosovere.
Dakle, ako ne želite da se saginjete prilikom stavljanja deteta u sedište, ili imate potrebu da često vozite odrasle osobe pozadi, Mazdin SUV je pravi izbor.
Činilo se da je je Mazda proteklih godina zaokružila svoj program i da teško može da smisli nešto novo čime bi svoj inače dokazano kvalitetan program dodatno proširila.
Pomalo iznenada, Japanci su se pojavili sa modelom CX-30, praktičnim rešenjem koje objedinjuje praktičnost putničkog automobila, sa upotrebljivošću povišenih SUV vozila.
Tako smo dobili zanimljiv i kvalitetan izbor, kojim će Mazda zaintrigirati kupce širom sveta, a nema sumnje da će ovakav automobil biti zanimljiv i našim kupcima.
Dejan Danilović
Dostupan i 4×4 pogon
Mazdin stalan pogon na sva četiri točka je dostupan uz sva tri motora, oba benzinca i dizel. Njegova cena počinje od 27.390 evra, koliko košta auto sa praktično identičnom opremom kao na našem test primerku ali jačim motorom od 150 konjskih snaga. Doplata za automatski menjač je 2.500 evra.
Svaki je laki hibrid
Svaki benzinac Mazde je laki hibrid. Starter-generator radi pod naponom od 24 volti i ima ulogu da pomaže prilikom ubrzanja. Istovremeno, dopunjava bateriju, čija se energija koristi i u start-stop režimu.
Samim tim, ne plaća se ni porez na upotrebu motornog vozila, čime se prilikom svage registracije štedi oko 100 evra.
Kamera ne veruje svojim očima
Automobil je opremljen kamerom za prepoznavanje saobraćajnih znakova, koje projektuje na centralni displej.
Naše iskustvo pokazuje da sistem radi odlično, i da sve saobraćajne znakove „vidi“ na vreme“, brzo ih učitavajući na instrument tablu, pa tako vozač uvek zna kako bi trebalo da vozi, koja su ograničenja ili upozorenja na pojedinim delovima puta.
Međutim, u osnovnim softverskim podešavanjima Mazda je za Srbiju ostavila 120 kilometara na sat kao limit.
Zato na auto-putu, čak i prilikom prolaska pored znaka od 130 km/h (što je novo ograničenje koje važi već neko vreme), kamera ne „vidi“ znak sa tom brzinom.
Praktično, kazaljka brzinomera ulazi u „crveno“, opominjući vas da ste prešli prag propisane brzine. Ta greška, tačnije neažurnost“, pomalo je iritantna, ali trebalo bi očekivati da na nekom servisnom pregledu softver, tačnije mapa navigacije, bude ažurirana i dovedena u sklad sa važećim propisima.
Mazda CX-30 Skyactiv-G122 Plus
Motor: zapremina 1998 ccm, snaga 90 kW (122 KS) pri 6000 o/min, maks. o. moment 213 Nm pri 4000 o/min, menjač manuelni, 6 stepeni
Dimenzije: D/Š/V 4395/1795/1540 mm, međuos. rastojanje 2655 mm, prtljažnik 430 l, rezervoar 51 l, masa 1335 kg, pneumatici 215/55 R18
Performanse: maks. brzina 186 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 10,6 s, potrošnja 5,1/4,5/6,2 l/100 km, emisija CO2 116 g/km
Oprema
Standard: alu-felne 18 inča, odleđivač brisača, dvozonski automatski klima-uređaj, beskontaktno otključavanje i startovanje, prednji i zadnji parking senzori, kamera za vožnju unazad, elektrohromatski retrovizor, el. otvaranje prtljažnika, hed-ap displej, multimedija dijagonale 8,8 inča, senzor za kišu i svetla, automatsko kočenje sa prepoznavanjem pešaka, senzor mrtvog ugla i nadolazećeg saobraćaja sa zadnje strane, prepoznavanje znakova, adaptivni radarski tempomat, automatska duga svetla, navigacija
Opcije: paket „Sound“ (Bose ozvučenje sa 12 zvučnika), paket „Style“ (adaptivni LED farovi sa 20 elemenata koji preskaču vozila ispred, dodatno zatamnjena zadnja stakla…), paket „Safety“ (4 kamere od 360 stepeni, upozorenje na bočni saobraćaj napred i pozadi sa kočenjem unazad), paket „Luxury“ (kožna el. podesiva sedišta, memorije sedišta vozača, retrovizora i hed-ap displeja)