TEST: Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Raskoš u „manjem“ pakovanju

Novi Mercedes GLC je postao toliko luksuzan i tehnički napredan, da se pitamo šta je to što ne može može da ima u odnosu na veće GLE i GLS

Najstrožiji kritičari obično kažu da su pravi „mercedesi“ tek od E klase. Međutim, nova C Klasa, a pogotovo njena SUV verzija u vidu najnovijeg GLC-a je toliko sofisticirana, da je zaista teško na prvi pogled uočiti razlike u pogledu luksuza, komfora i tehničkih dostignuća u odnosu na veće modele brenda. Naravno, ako svakodnevno menjate automobile ove tri klase, neće vam biti teško da shvatite otkud razlika u ceni, osim u veličini. U svakom slučaju, velika je verovatnoća da ćete svakako biti fascinirani novim GLC-om, sa ili bez prethodnog iskustva sa luksuznijim modelima.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Dizajn ne komentarišemo, ali je ovde zaista teško naći zamerku, osim što možda nije jednostavno da se na prvi pogled definiše koja je tačno klasa pred vama. Auto je zaista ogroman, dok atraktivni detalji opšti utisak čine još impozantnijim. Test primerak ima alu-felne (maksimalnog) prečnika 20 inča, a tu su i aluminijumski pragovi. U zavisnosti od linije opreme ima manje ili više hromiranih lajsni i detalja. Ovde je poručen AMG Line paket, i za spoljašnjost i za unutrašnjost. Primećujemo polirane krovne nosače ali i prednje kočne diskove većeg prečnika.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Kod Mercedesa nas posebno fascinira odabir kombinacija boja i materijala u unutrašnjosti. Na test primerku je prilično zanimljiv kontrast „sijena braon“ i crne boje na sedištima i u tapacirunzima vrata. Koža je sintetička, sa napa izgledom, koja pod rukom ostavlja utisak prirodne. Ono što nas najviše buni u poređenju sa višim klasama su tapacirunzi vrata i komandne table, koji su toliko luksuzni da biste prethodno morali dobro da se informišete a da na prvu loptu ne pomislite da je reč bar o GLE modelu.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Na primer, gornje ivice oplate u vratima su u potpunosti presvučene kožom. Istovremeno, tasteri podizača prozora i komandi za podešavanje sedišta su od aluminijuma. Poseban pečat luksuzu daje i komandna tabla, koja je u gornjem delu takođe u potpunosti presvučena kožom, sa kontrastnim štepom. Sve ovo je deo unutrašnjeg AMG lajn paketa, koji uključuje i karbonsku estetiku središnjeg dela komandne table. Ko želi, može da se odluči i za drvo, a na raspolaganju je, kao što i dolikuje brendu, nekoliko varijanti.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Veliki panoramski krov sa mogućnošću otvaranja ozbiljno utiče na atmosferu u kabini. Roletnu možete da navučete komandom glasom. Isto važi i za „pozivanje“ većine funkcija na multimedijalnom displeju, koji, iako kompleksan, pruža vrlo intuitivno kretanje kroz meni i lako pamćenje gde se šta nalazi. Ako ipak ne možete da se setite gde se koje podešavanje nalazi, ili vas jednostavno mrzi da ulazite u meni, uvek možete komandom glasom da „pozovete“ željenu opciju i prikaz.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

A podešavanja su naizgled beskonačna…
Ono što takođe fascinira je prostor na zadnjim sedištima i u prtljažniku. Pozadi se sedi kao u velikim limuzinama, sa obiljem mesta za noge i ramena. Istina, konstrukcija panoramskog krova donekle smanjuje prostor za glavu, pa ostaje još oko četiri prsta. Važnije je to da je pod prilično udubljen, pa butine imaju optimalnu podršku celom dužinom.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Osim što je zaista velike zapremine, prtljažnik u svojim bočnim stranicama krije nekoliko dugmića. Zadatak im je da jednim klikom obore naslone sedišta, dok treći ima funkciju na koju smo navikli uglavnom kod većih luksuznih SUV modela. Kada ga kliknete, auto „čučne“, kako biste lakše utovarili teži i kabastiji prtljag. Sve ovo ne bi bilo moguće da nije vazdušnog ogibljenja…

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Ono što svakako preporučujemo da štiklirate u konfiguratoru Mercedesa GLC je „inženjerski paket“. Košta svega tri hiljade evra i obuhvata vazdušno oslanjanje i sistem upravljanja i na zadnjim točkovima! Spisak opcija je gotovo neograničen, ali je ovo nešto što bismo prvo poručili. Dok se na ostale dodatne komponente nekako naviknete i vremenom prestanete da ih primećujete, ove dve stavke vas u svakom trenutku vožnje podsećaju na svoje postojanje i prosto je neverovatno da nisu skuplje.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Sistem upravljanja i na zadnjim točkovima omogućava njihovo zakretanje do 4,5 stepeni, čime se krug okretanja smanjuje za 90 centimetara. To se posebno oseti kada pravite polukružno ili kada se parkirate, pa se GLC-om manevriše skoro sa lakoćom malog gradskog automobila. Do 60 km/h zadnji točkovi se zakreću suprotno u odnosu na prednje, a preko te brzine u istom smeru. To znači da je u krivinama osetno stabilni i što je najvažnije, čak i manje iskusni vozači mogu da osete ovu prednost u bržim prolascima kroz oštrije zavoje. Inače, u jednom od menija možete da imate precizan uvid u visinu ogibljenja, ali i stepen zakrenutosti svih točkova. Tako smo primetili da, ako na pravcu izvršite minimalnu korekciju volanom, za deseti deo stepena će biti izvršena korekcija zadnjih a ne prednjih točkova! Naravno, u vožnji toga uopšte nismo bili svesni.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Mercedes GLC ima četiri nivoa visine vazdušnog oslanjanja. Najniži, odnosno -2, koristi se samo kada je auto parkiran i kada vam pomaže da lakše utovarite stvari u gepek. Nulti je standard i uvek je aktivan u Comfort modu. Razlika u odnosu na klasične spiralne opruge je velika. Auto „pliva“ preko neravnina, trudeći se da najnežnije moguće niveliše promene na kolovozu, kako bi ih putnici što manje osetili. Veća oštećenja u smislu ozbiljnijih rupa ne podnosi ni jedno ogibljenje, pa ni Mercedesov „ermatik“ (Airmatic), ali je definitivno neuporedivo prijatniji u svakodnevnim uslovima u odnosu na klasično ogibljenje.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Sa druge strane, interesantno je da makadam sjajno upija. Vožnja van asfalta je pravo uživanje, pogotovo ako odaberete „ofroud“ režim. Ovde se ogibljenje „penje“ na nivo +1. Lepa vest je da je i za „GLC“ uvedena opcija „providne haube“. To je prikaz prednje kamere koja ozbiljno pomaže kada dođete do vrha izuzetno strme uzbrdice, i kada drugačije ne biste mogli da vidite šta je neposredno ispred vas. Radi sve do brzine od 8 km/h, dok između 8 i 20 km/h automatski prebacuje na prikaz „ptičje“ perspektive sa jasnim pregledom od 360 stepeni oko vozila. Ako vam je potrebno još veće odstojanje od tla za ekstremnije terene, možete da poručite „ofroud“ paket, koji auto podiže za 20 milimetara.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

„Sport“ režim je takođe zanimljiv, jer dosta menja karakter automobila. Osim što je volan tvrđi, sa nešto slabijom servo asistencijom, glavna promena je ponašanju ogibljenja. Spušta se na -1 nivo, a efekat plivanja gotovo u potpunosti nestaje. Uz sistem upravljanja na sva četiri točka, auto se gotovo uopšte ne naginje u oštrim krivinama, kao i prilikom naglih promena pravca. Što se tiče kočenja, njegove dve tone je tačno na granici da se u vožnji ne mogu nazvati prekomernom težinom prilikom naglih zaustavljanja. U tom smislu GLC je u prednosti na veće modele, jer možete žustrije da ga vozite, bez straha da će vas „izdati“ velika masa.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Mercedes GLC je u vožnji izuzetno mek i uglađen, sa veoma izraženim efektom izolovanosti i to u svakom pogledu. Osim što su vibracije svedene na minimum, između ostalog, zahvaljujući i vazdušnom ogibljenju, zvučna izolacija je takođe sjajna. Auto ima debela laminirana bočna stakla, pa je i pri vrlo velikim brzinama prilično tiho u kabini. Naravno, tu moramo da pomenemo i sjajnu aerodinamičku optimizaciju, sa koeficijentom od 0,29 Cd.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Pri 130 km/h motor se gotovo i ne čuje. A i kako bi, „vrti“ se na svega 1600 obrtaja. Tada troši između 5,5 i 6,1 l/100 km. Sa lakoćom ubrzava sve do 180 km/h, iako na papiru nije „snagator“. Njegovih 197 „konja“ je više nego dovoljno za većinu potreba; preticanja su opuštena i bezbedna, dok je istovremeno vrlo mali potrošač čak i u velikim gradskim gužvama. Na primer, pri prosečnih 19 km/h troši svega 7,8 l/100 km. Uz povećanje prosečne brzine od svega jedan na sat, dakle na 20 km/h, prosek je pao na 7,4 l/100 km i to na uzorku od oko 250 kilometara. Pritom, sve vreme smo vozili sa „klimom“, čiji kompresor sada pokreće struja. Samim tim, nema gubitaka u pogledu snage motora i povećanja potrošnje.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Mercedes je ovim automobilom zaista pokazao koliko poštuje kupce, ne samo ogromnom pažnjom prilikom konstrukcije, već i opsežnim testiranjem gotovo svakog detalja. Nije nam se desilo da neka funkcija ne radi kako treba, ili bar ne kako bismo očekivali. Jedino nam ne ide navikavanje na kapacitivne tastere na volanu, koji su sjajno zamišljeni, ali se često dešavalo da ne obavimo iz prve ono što smo hteli. Sve drugo je zaista na najvišem nivou, kao da vozimo GLS.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Osim dizelaša, u ponudi su benzinci i plag-in hibridi, što u benzinskoj, što u dizel kombinaciji. Svi su zapremine 2,0 litra, sa devetostepenim automatskim menjačem i pogonom na sva četiri točka.
Aleksandar Bursać

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Laki hibrid druge generacije

Tek što su se pojavili, a pred nama je već druga generacija tehnologije lakog hibrida (Mild Hybrid). Do sada je starter-generator bio u vidu većeg alternatora, dok je na novim modelima smešten u menjaču.

Inače, najnovija generacija devetostepenog automatskog menjača je toliko uznapredovala, da je u manuelnom režimu brža od većine vrlo sportskih automobila kod kojih su performanse prioritet. Na primer, ako dva puta za redom kliknete na minus taster, gotovo trenutno će prebaciti dva stepena niže, što nije baš uobičajeno.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Maksimalan komfor

Spisak dodatne opreme kod Mercedesa je već decenijama ogroman, pa bez problema možete da potrošite još tridesetak odsto u odnosu na osnovnu cenu automobila.
U tom smislu, predložili bismo masažere i ventilaciju u prednjim sedištima koje test primerak nema, ali zato ima čuvenu Mercedesovu kinetiku sedišta. Ona dobro dođe kada ste na dugim putovanjima; sedišta sama blago menjanju poziciju obezbeđujući da vam telo ne bude u jednom istom položaju sve vreme, već da se lagano relaksira.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Osim toga, tu je i mogućnost da vam auto pomogne u podešavanju idealne postavke sedenja. Dovoljno je da unesete visinu, a senzori i kamere će odraditi sve ostalo i automatski podesiti poziciju sedišta, retrovizora i volana, koji takođe ima podešavanje na struju. Naravnu, tu je i opcija da se sedište automatski izmakne unazad kako biste lakše ušli i izašli iz auta.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Najvažnije komande

Za najvažnije komande ne morate da ulazite duboko u meni, već je dovoljno da sa vrha displeja prstom povučete nadole. Ovde možete da deaktivirate senzore u slučaju da perete auto u perionici sa tunel-četkama, ali i da podignete nivo vozila, bez aktiviranja ofroud režima.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Digitalni farovi

Nova generacija „mercedesa GLC“ standardno stiže sa LED farovima. Osim toga, možete da doplatite za još dve varijante digitalnih LED svetala. Svaki far ima 1,3 miliona piksela, gde svaki piksel predstavlja jedan svetleći element.

U praksi se pokazalo da auto vozi sa dugim svetlima i pri malim brzinama, na primer, na mračnim parkinzima ane samo na otvorenom i auto-putu. Pritom, sistem vrlo precizno kontroliše snop svetla, koji „preskače“ vozila ispred kako ne bi zaslepeo njihove vozače. Regulacija snopa je toliko detaljna, da kamera prepoznaje i sve reflektujuće površine, od tablice vozila ispred pa do stubića i saobraćajnih znakova. Na njima posebno smanjuje intenzitet osvetljenja kako ne bi zaslepeo sopstvenog vozača, a ne samo one ispred.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Spreman za ofroud

Čak i ako ne poručite ofroud paket, sa kojim je auto viši za 20 cm u odnosu na standardne verzije, „ermatik“ (Airmatic) vazdušno ogibljenje omogućava podizanje karoserije za nešto umereniju ali i solidnu ofroud vožnju.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Odabirom ovog režima, menja se grafika instrumenata na kojima možete da pratite nagib, nadmorsku visinu, kao i nivo oslanjanja. Na displeju multimedije se otvara prikaz prednje kamere, sa „providnom“ haubom. Ovaj pogled je moguć do 8 km/h i potrebno je da se krećete, kako bi „skenirao“ prikaz terena ispod haube.

Auto magazin Srbija Test Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Motor: zapremina 1993 ccm, snaga 145 kW (197 KS) pri 3600 o/min, maks. o. moment 440 Nm pri 1800-2800 o/min, laki hibrid 17 kW (23 KS), 200 Nm, menjač automatski, 9 stepeni

Dimenzije: D/Š/V 4716/1890/1640 mm, međuos. rastojanje 2888 mm, prtljažnik 620-1680 l, rezervoar 62 l, masa 2000 kg, pneumatici 255/45 R20

Performanse: maks. brzina 219 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 8,0 s, kombinovana potrošnja 5,9-5,2 l/100 km, emisija CO2 155-136 g/km

POSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar
Unesite svoje ime

Još tekstova

Dacia Spring

Novi broj Auto magazina!

KOMENTARI

Dacia Spring