Ubrzanje pulsa
Novi turbo-benzinac zapremine 1,33 litra stigao je i u Nissan Qashqai. Njegova uloga je da zameni dosadašnji 1,2 ali i 1,6 turbo, od koga ima veći obrtni moment
Nisan redovno unapređuje svoje modele, tako da mogu da se pohvale najnovijom tehnologijom. Aktuelna, druga generacija „kaškaija“ je predstavljena još krajem 2013. godine.
U međuvremenu, auto je redizajniran a tokom vremena je ugrađeno praktično sve od tehnologije i bezbednosnih sistema kojima mogu da se pohvale modeli koji su se tek pojavili, kao što su automatsko kočenje sa prepoznavanjem pešaka i čitanje saobraćajnih znakova.
Da Nisanova strategija ima smisla govori i statistika, koja kaže da je Qashqai i dalje jedan od najprodavanijih modela u klasi.
Konkretno, posle uvođenja „ProPilot“ sistema za poluautonomnu vožnju kod koje auto sam koči, ubrzava i drži sredinu saobraćajne trake, pod haubom su se našli i potpuno novi motori.
Jedini koji je ostao od ranije je čuveni 1,5 dCi u najjačoj verziji. Čak je i on detaljno izmenjen tako da ispunjava najnovije Euro 6d-Temp standarde, a dobio je i više snage, pa sada ima ukupno 115 KS.
Veći 1,6 dCi je zamenjen novim 1,7 dCi motorom od 150 konja, dok se umesto 1,2 i 1,6 turbo-benzinaca ugrađuje takođe potpuno novi 1,3, koji je konstruisan u saradnji sa Mercedesom.
Njegov opseg snage se kreće od 100 pa sve do 160 „konja“, s tim što se u Qashqai ugrađuju samo verzije od 140 i 160 konjskih snaga.
Na test smo preuzeli najjaču verziju novog benzinca i to u kombinaciji sa sedmostepenim DCT menjačem sa dve lamele, koji stiže kao zamena za dosadašnji CVT.
U odnosu na odlazeći 1,6 turbo ima tri konjske snage manje, ali je zato maksimalni obrtni moment veći za 20 njutn metara, što uopšte nije zanemarljivo.
To je postignuto unapređenjem sistema za direktno ubrizgavanje goriva sa novim injektorima koji rade pod pritiskom od 250 bara, zatim izmenom dizajna komore za sagorevanje, optimizacijom turbine, kao i specijalnim tehnologijama za smanjenje trenja pokretnih delova u motoru. Rezultat svega je da motor bolje vuče na nižim obrtajima i da manje troši.
Sjajnu elastičnost smo lako mogli da iskusimo i sa DCT menjačem. U uobičajenim uslovima gradske vožnje vrlo rano menja brzine, čak i na manje od 2000 obrtaja.
Menjač je programiran tako da brzo „razmišlja“ u situacijama kada ga iznenadite naglim dodavanjem gasa; spreman je da bez oklevanja odreaguje i vrati ne samo jednu brzinu naniže, već i dve, tri.
Interesantno je da Nisan Qashqai nije opremio nikakvim sportskim modom. Nema ga ni za motor ni za menjač.
Tu je samo opcija za manuelnu promenu brzina, koju aktivirate prebacivanjem ručice u položaj ulevo.
U „sport“ modu menjači obično brže reaguju a motor je na višim obrtajima kako bi bio što spremniji na komandu vozača i zahtev da dâ sve od sebe, međutim, kod „kaškaija“ se ispostavilo da za tim jednostavno nema potrebe.
Menjač je brz kao da je uvek u sportskom modu, dok motor svoj maksimum daje i na neočekivano niskim obrtajima. Slabija verzija svih 140 „konja“ isporučuje već na 5000 obrtaja, dok jača to čini na 500 obrtaja više.
Novi turbo-benzinac se pokazao i veoma štedljivim. Po gradu potrošnja ne prelazi osam litara, a ako ne insistirate na naglim ubrzanjima i koristite start-stop sistem, opušteno možete da smanjite prosek i za litar.
Međutim, problem nastaje kada se aktivira sistem za automatsko čišćenje filtera čestica; tada potrošnja skače i na deset litara. Na svu sreću, to se ne događa često.
Za utehu je i to što katalitički proces nije na bazi uree, tako da nema dolivanja drugih tečnosti osim benzina.
Sa svojih 160 konjskih snaga, Qashqai je prilično brz auto. Zadovoljiće i potrebe onih koji vole da stisnu gas, s obzirom da se nedostatak snage značajnije oseća tek preko 160 km/h.
Sedma brzina DCT menjača ima identične prenosne odnose kao šesta na manuelnom, pa je pri 130 km/h obrtomer na 2600 obrtaja i tada troši oko 7,5 l/100 km.
Inače, Qashqai i dalje ima veoma bogate pakete opreme. Na primer, verzija sa 1,3 turbo-benzincem od 140 „konja“ u baznoj varijanti košta 19.600 evra.
Ona je za preporuku ukoliko auto uglavnom vozite po gradu. Jači od 160 KS je hiljadu evra skuplji, ali zato svoje prednosti pokazuje ukoliko češće vozite auto-putem ili jednostavno volite natprosečna ubrzanja.
Za štedljivi 1,5 dCi treba dodati još jednu hiljadarku, dok je pogon na sva četiri točka dostupan samo uz novi 1,7 dizel i može da se nabavi od 24.300 evra.
Primerak sa testa u najvišem paketu Tekna sa DCT menjačem košta 27.800 evra. Doplate su za „napa“ paket i Bose ozvučenje. „Napa“ podrazumeva u potpunosti kožom obložena sedišta, memorije položaja vozačevog sedišta, kao i elektriku i lumbalnu podršku za suvozačevo.
Panoramski krov je standard već od pretposlednjeg paketa opreme, ali zato nema opcije električnog otvaranja prtljažnika.
Iako je u najvišem opremljen „devetnaesticama“, Nissan Qashqai nije neudoban, ali je osetno oštriji na upravljaču; bolja je komunikacija sa podlogom, dok je granica proklizavanja dodatno pomerena, pa je u praksi dinamika vožnje kao kod sportskijeg hečbeka.
Iako je već poduže vreme na tržištu, Qashqai je i dalje u samom vrhu klase po pitanju doživljenog osećaja kvaliteta, za šta su zaslužni kvalitetni materijali i sjajna završna obrada.
Meka plastika je svuda, sa dosta površina obloženim eko-kožom, uključujući i prostor oko ručice menjača, sa suptilnim ambijentalnim osvetljenjem.
Istina, konkurenti postaju sve veći i veći, pa „kaškai“ u pogledu ponude prostora sada spada među manje u klasi. Međutim, to ne znači da pozadi nema dovoljno mesta – naprotiv.
Nismo imali problem ni sa prostorom za noge, a ni za glavu. Auto je više nego komforan za porodične potrebe, a tu su, za svaki slučaj, i standardni krovni nosači, na koje lako može da se postavi neki od krovnih kofera.
Novi 1,3 benzinac u „kaškaiju“ nudi sjajne performanse, ali i vrlo nisku potrošnju, sa bar litar nižim prosekom od dosadašnjih motora.
Čak i najbolje opremljene verzije nisu previše skupe, s obzirom da izuzetno bogata oprema vredi svaki uloženi dinar.
Aleksandar Bursać
Četiri kamere
Nissan Qashqai je i dalje među retkim modelima u klasi koji na višim paketima standardno nudi četiri kamere sa pogledom od 360 stepeni oko automobila.
Posebno možete da gledate, na primer, desnu ili prednju kameru kako biste izbegli eventualno oštećenje automobila prilikom parkiranja.
Memorije uz doplatu
Najvi paket opreme Tekna podrazumeva sedišta delimično presvučena kožom. Za potpuno kožna potrebno je doplatiti paket „Nappa“, koji košta 1400 evra.
Za taj iznos dobijate i memorije položaja vozačevog sedišta, kao i elektriku i lumbalnu podršku za suvozačevo.
Taj paket podrazumeva i crnu oblogu krova, dok boja (prave) kože na sedištima može da bude crna ili tamno ljubičasta.
Panorama bez otvaranja
Panoramski krov je na spisku standardne opreme. Zauzima veliku površinu, iz jednog je dela i ne otvara se. Roletna je na struju i u potpunosti je neprozirna.
Treba računati i na nešto manje mesta za glavu, s obzirom da je kompletna mehanika sa unutrašnje strane krova.
Nissan Qashqai 1,3 DIG-T DCT 160 Tekna
Motor: zapremina 1332 ccm, snaga 117 kW (160 KS) pri 5500 o/min, maks. o. moment 270 Nm pri 2000 o/min, menjač automatizovani, 7 stepeni
Dimenzije: D/Š/V 4394/1806/1590 mm, međuos. rastojanje 2646 mm, prtljažnik 430 l, rezervoar 55 l, pneumatici 225/45 R19
Performanse: maks. brzina nije navedena, ubrzanje 0-100 km/h 9,9 s, potrošnja 7,3/4,9/5,8 l/100 km, emisija CO2 131 g/km
Oprema
Standard: sedišta u kombinaciji koža-tkanina, el. podešavanje sedišta vozača, elektrohromatski retrovizor, LED farovi sa praćenjem krivine, dodatno zatamnjena zadnja stakla, alu-felne 19 inča, panoramski krov, krovni nosači, kamere od 360 stepeni, beskontaktno otključavanje i startovanje, prepoznavanje saobraćajnih znakova, upozorenje prilikom napuštanja trake, prednji i zadnji parking senzori, automatsko kočenje, automatska duga svetla, senzor za kišu i svetla, el. preklopivi retrovizori, multimedijalni displej 7 inča, dvozonski klima-uređaj, el. ručna kočnica, kontrola pritiska u gumama, tempomat, blutut konekcija, USB priključak
Opcije: Bose ozvučenje sa 8 zvučnika, paket Nappa koža (sedišta u crnoj koži, tamna obloga krova, memorija položaja sedišta vozača)