Dve kompanije rade zajedno od 2012. godine u oblasti elektromobilnosti, a sada dodatno osnažuju saradnju. Zajednički cilj je da se razvije standard za infrastrukturu napajanja, kako bi se gradovima olakšao prelazak na sisteme električnih autobusa.
Volvo Bus i Siemens su nemačkom gradu Hamburgu već isporučili kompletno rešenje za gradsku mobilnost koje se sastoji od tri Volvo električna hibridna autobusa i četiri stanice za punjenje, i oni već saobraćaju takozvanom novom gradskom „Inovativnom rutom“. Tokom 2015. godine, električni autobusi, električni hibridi i infrastruktura za punjenje biće isporučeni švedskim gradovima Geteborgu i Stokholmu.
Infrastruktura za punjenje koju obezbeđuje Siemens obuhvata stanicu za punjenje, pomoćnu opremu, kablove, građevinske radove, instalaciju, puštanje u rad i održavanje.
Jednogodišnje testiranje na terenu, u Geteborgu u Švedskoj, pokazalo je da Volvo električni hibridni autobus omogućava smanjenje potrošnje goriva i ugljen-dioksida do 75 posto, u poređenju sa Euro 6 dizel autobusima.
Ukupna potrošnja energije je smanjena za 60 odsto. Električni hibridni autobus “volvo 7900” radi u električnom modu u proseku 70 posto trase, bez buke i emisije izduvnih gasova. Punjenje na krajnjim stanicama traje do 6 minuta.
Kao da su iz nekog SF filma. Koliko li ce vremena proci dok vidimo nesto ovako i na nasim ulicama?
elektricna vozila imaju buducnost koja stalno izmice. Ima josh puno truda napora, istrazivanja i razvoja do tacke kada ce moci da zamene motore na unutrasnje sagorevanje. Skeptican sam da je elektrifikacija vec pocela, ali drzim fige.
Ovo fino zvuči, modernistički i energetski efikasno, što bi rekli populisti. Možda će uskoro i električni automobili biti obavezna kategorija za sva rent a car i taksi udruženja. Eto koristi za ekologiju i sve nas.
Kao da će nas neko pitati. Kada udjemo u te nazovi zajednice nečega, moraćemo da kupujemo sve što proizvedu, električno, jonsko, ozonsko, providno, bilo to rentabilno ili ne, jer mi svoju proizvodnju nemamo, a zna se kako to funckioniše.
Ovo je nesta novo kod nas ali verovatno da odrzavanje ovakvih autobusa mnogo kosta.
Procitah negde da u Holandiji postoji nekoliko hiljada “pumpi” na kojima se mogu dopuniti elektricni automobili. Bilo bi lepo da ih bude i na nasim putevima.
Ima jos dosta fosilnih goriva, pre svega nafte, da se potrosi i puno para firme da zarade na tom prljavom gorivu. Prema tome, nacekacemo se jos, a mi na Balkanu jos i vise. Ovo je samo malo sargarepice za pred zaspati.