VW Amarok 2,0 Bi-TDI 4Motion Highline

Ofroud pik-apovi su u automobilskom svetu švajcarski nožići. Od nedavno, pridružio im se i Folksvagen sa modelom "amarok", kao jedini pripadnik segmenta koji je dizajniran i konstruisan u Evropi

Prošlo je dosta vremena od kako je Folksvagen imao svoj ofroud pik-ap. Model “taro” sa kraja osamdesetih se prodavao na nekim tržištima a to je, u stvari, bila prepakovana “tojota hajlaks”. Posle više od dve decenije stiže nam “amarok”. Ideja je bila da se “stane na crtu” modelima kao što su “nisan navara”, “tojota hajlaks” i “micubiši L200”. Za razliku od azijskih konkurenata, “amarok” je jedini ofroud pik-ap koji je konstruisan i dizajniran u Evropi i kao takav bi trebalo da privuče potencijalne kupce. Ruku na srce, dizajn nije preterano drugačiji u odnosu na japance, ali motor jeste. Pa ipak, ideja je bila da se kupcima ponudi nešto rafinisaniji automobil.

Upečatljivi dizajn nemačkog pik-apa
Upečatljivi dizajn nemačkog pik-apa

Četvrtasti rubovi iznad točkova, kao i farovi i zadnja svetla istog oblika su nešto što “amarok” čini liako prepoznatljivim. Doduše, kompletan zadnji kraj nas podseća na neke američke modele, a svaka slučajnost je zapravo namerna. Na tom kontinetu se prodaje već više od godinu dana i prilično je omiljen među rendžerima.

Amarok je omiljen među profesionalcima
Amarok je omiljen među profesionalcima

Nakon što se popnu u kabinu, ljubitelji VW-a će se osećati kao kod kuće jer je komandna tabla dizajnirana po ugledu na ostale modele ove marke. Kabina je projektovana za pet putnika, a uskoro se očekuje i singl-keb vrijanta sa dvoja vrata. Prednja sedišta pružaju pun komfor, dok je zadnja klupa manje udobna zbog uspravnog naslona. Bez obzira na paket opreme, gumeni pod je standard. S obzirom na namenu, pretpostavlja se da će se “amarok” voziti uglavnom van puteva, pa je i održavanje poda prilagođeno potrebama. Vrlo je interesantan osećaj kad u relativno luksuzno opremljen auto uđete sa blatnjavim čizmama a nakon vožnje pod jednostavno ispuškirate i prebrišete. Naravno, po želji može da se naruči i standardan itison.

Gumeni pod je standard, itison se naručuje
Gumeni pod je standard, itison se naručuje

“Amarok” se kod nas prodaje u tri paketa opreme. Ni jedan nema komande radija na volanu čak ni kao opciju, a bazni nema čak ni vazdušne jastuke. U suštini, ovo je pravo terensko-teretno vozilo pa je i spisak opreme prilagođen tome. Bez obzira na to, “hajlajn” ima sve ono što je potrebno za udobnu vožnju – automatski klima uređaj sa dve zone, radio MP3/CD sa šest zvučnika, tempomat, čak tri utičnice 12V, dodatno zatamnjena zadnja stakla i, što je nama posebno prijalo, braon tonove na sedištima i komandnoj tabli. Sve u svemu, vrlo komforno i za zahtevnije korisnike.

Amarok je terensko-teretno vozilo pa je spisak opreme prilagođen toj činjenici
Amarok je terensko-teretno vozilo pa je spisak opreme prilagođen toj činjenici

Startovanje motora je specifično za prave terence. Dobro se zatrese cela karoserija, a do ušiju dopire grub zvuk motora. Nikako ne bi smo rekli da je pod haubom 2,0 TDI motor. Doduše, ovo je teretna varijanta pozajmljena iz “karavele” i to najjača verzija. Ovo je ujedno i najveća razlika u odnosu na konkurenciju kod koje se pod haubom nalaze motori najmanje zapremine 2,5 litre. Naš 2,0 TDI ima dve turbine, razvija 163 konjske snage i ogroman obrtni moment od 400 Nm koji je obezbedio nekoliko prednosti; u kombinaciji sa kratkim prenosnim odnosima šestostepenog menjača omogućena je niža potrošnja goriva ali i velika nosivost od jedne tone, dok je u pogledu snage vrlo sličan konkurentima.

Četvorocilindrični dizelaš ima dve turbine
Četvorocilindrični dizelaš ima dve turbine

Prva brzina je veoma kratka, a ni ostale nisu kao na putničkim automobilima. Pri 60 km/h traži petu, pa ako ste vredni sa ručicom menjača potrošnja po gradu se kreće oko 9,3 l/100, što je bio naš prosek i to sa vrlo žustrim ubrzanjima. Vožnja na otvorenom smanjuje potrošnju, ali samo do “stotke”. Auto-put već uzima danak pa tako pri 130 km/h “amarok” troši oko 10 l/100 km. Sa druge strane, magistrala može dobro da spusti prosek na oko 7 l/100 km. Sve ovo se odnosi na neopterećen auto i uključen zadnji pogon.

Naziv Amarok potiče iz jezika Inuita koji žive na severu Kanade i Grenlandu – i znači vuk
Naziv Amarok potiče iz jezika Inuita koji žive na severu Kanade i Grenlandu – i znači vuk

Interesantno je da se “amarok”, osim u pogledu zapremine motora, u još nekim oblastima razlikuje od konkurencije. Ručica menjača ima kraće hodove i preciznija je a i manje je izražen gumenast osećaj prilikom promene brzina što je karakteristično za ovakva vozila. Čak je i vožnja nešto drugačija u odnosu na azijate; auto se manje trese po neravninama iako je testirani “amarok” opremljen standardnim “hevi-djuti” ogibljenjem. Ko želi još udobniju vožnju može da doplati za komforno oslanjanje sa kojim se smanjuje nosivost za oko 150 kilograma, ali samo u varijanti sa 4×4 pogonom.

Proizvodi se u Argentini
Proizvodi se u Argentini

Generalno, u uobičajenim uslovima “amarok” je vrlo interesantan i lak za vožnju, čak i manje iskusnim vozačima. Sa druge strane, na zahtevnim terenima je veoma ozbiljna radna mašina i zahteva obučenog vozača za maksimalno iskorišćenje terenskih karakteristika koje ne zaostaju za konkurencijom
Vratimo se naslovu. Da li je “amarok” simbol prestiža ili pravo oruđe za rad? Očigledno može da bude i jedno i drugo. Da služi kao porodični auto ali i kao ozbiljno transportno sredstvo nosivosti do jedne tone. Odluka je na kupcima ali ne sumnjamo da će biti ne mali broj onih koji će “amarok” poželeti kao novogodišnji poklon – igračku za prave muškarce.
Aleksandar Bursać

Test “folksvagena amarok” objavljen je u Auto magazinu broj 41, oktobra 2011. godine

IMG_5397

Savlađivanje uspona
Maksimalni savladivi uspon za “amarok” je 45 stepeni, odnosno nagib od 100% i to pod punim opterećenjem od jedne tone. Ukoliko je zakačena prikolica mase do 2,8 tona, maksimalni savladivi uspon je 12%.
Napadni ugao i dubina gaza
Ukoliko prelazite vodenu prepreku, dubina vode do pola metra se smatra bezbednom. Maksimalni napadni ugao je 28 stepeni napred i 28 stepeni nazad ukoliko nema zadnjeg odbojnika. U suprotnom – iznosi 23,6 stepeni.
Poprečni nagib
“Amarok” se neće prevrnuti u stranu sve dok teren nije zakošen više od 49,7 stepeni na levoj, odnosno 50,8 stepeni na desnoj strani.
Ugao prelaska preko prepreke
Vožnja preko velikih neravnina takođe ne predstavlja problem, ali samo ukoliko ugao prelaska preko prepreke ne iznosi više od 23 stepena. Ove vrednosti se mogu razlikovati u zavisnosti od opreme i motora.

IMG_5449

Preko reda
Iako Folksvagen nema tradiciju u proizvodnji terenaca, sa “amarokom” je praktično preko noći stigao na sam vrh među proizvođače najozbiljnijih ofroud vozila. Osim klasične čelične šasije, sofisticirani 4×4 pogon raspoređuje snagu na prednju i zadnju osovinu u odnosu 50:50. Preko tastera uz ručicu menjača aktivira se reduktor, a moguća je i blokada zadnjeg diferencijala. Tu je i nezaobilazni sistem za pomoć pri spuštanju niz strme nizbrdice.
Osim ove, moguće je naručiti verziju sa samo zadnjim pogonom, ali i onu sa konstantnim 4×4 pogonom i torzen diferencijalom koji automatski raspoređuje obrtni moment na točak sa najboljim prijanjanjem uz podlogu.

IMG_5690

VW Amarok 2,0 Bi-TDI 4Motion Highline
motor
zapremina 1968 ccm, dve turbine, snaga 120 kW (163 KS) pri 4000 o/min, obrtni moment 400 Nm pri 1500-2500 o/min, menjač manuelni šestostepeni
dimenzije
5254/2228/1834 mm, međuos. rastojanje 3095 mm, tovarni prostor 1555/1620/508 mm, 2,52 m2, rezervoar 80 l, klirens 230 mm, nosivost 971 kg, masa 2069 kg, pneumatici 255/60 R 18
performanse
maksimalna brzina 181 km/h, ubrzanje 0-80 km/h 7,7 s, potrošnja 7,9/9,7/7,0 l/100 km, emisija CO2 209 g/km

IMG_5660

Oprema
Standardna
4Motion selektivni 4×4 pogon, hromirani zadnji branik, hevi djuti ogibljenje, ABS, ESP, ASR, EDS sa elektronskom blokadom diferencijala, kožni volan i ručica menjača, vazdušni jastuk za vozača, gumeni pod, elektro podesivi retrovizori sa grejačima, tri priključka 12V, radio CD/MP3 sa šest zvučnika, tempomat, automatski klima uređaj, pepeljara, putni računar, zatamnjena stakla sa termoizolacijom
Dodatna
Mehanička blokada zadnjeg diferencijala, vazdušni jastuk za suvozača, hrom paket III sa čeličnim barovima, alu felne prečnika 18 inča

IMG_5408

POSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar
Unesite svoje ime

Još tekstova

Dacia Spring

Novi broj Auto magazina!

KOMENTARI

Dacia Spring