VW Polo 1,2 TSI Comfortline

„Polo“ je do skoro važio za jednog od najskupljih modela u nižoj klasi. Sa redizajnom stižu i nove, niže cene, koje ga, uz prihvatljive cene dodatne opreme, čine jednom od povoljnijih ponuda ovog trenutka u segmentu u našoj zemlji

Kao i u slučaju „golfa“, „polo“ ostaje „polo“ – konzervativan i sofisticiran u pogledu inženjeringa i kvaliteta materijala i završne obrade. Na Zapadu je prihvaćen kao automobil koji najčešće kupuje viši društveni stalež i to kao drugi ili treći auto u porodici. Upravo zbog viših standarda po kojima može da mu parira samo mali broj modela, „polo“ ima i višu cenu. Sastavni deo takve politike je i siromašnija osnovna oprema sa mnoštvom raspoloživih dodataka koji se posebno naplaćuju. Uostalom, to je generalno bio trend većine evropskih proizvođača, za razliku od japanskih i korejskih modela kod kojih malo šta možete da doplatite.Sa redizajnom „pola“ ova politika je donekle promenjena, a snižene su i cene.

Polo je ostao konzervativan i kvalitetan
Polo je ostao konzervativan i kvalitetan

Osnovna verzija može da se kupi za 11.199 evra sa PDV-om, uz mogućnost dodatnog popusta od hiljadu evra ukoliko se odlučite za finansiranje preko Porše Mobilitija. Kod ovog modela dolazimo i do prve i najvažnije stavke koja je promenjena prilikom redizajna – reč je o motorima. Naime, dosadašnji 1,2 trocilindrični benzinac više nije u ponudi, a njega je u pogledu snage u potpunosti zamenio 1,0, takođe trocilindrični benzinac koji nam je poznat iz modela „ap“ (Up!). Na raspolaganju su varijante od 60 i 75 KS.

Može da se nabavi već za oko 11 hiljada evra
Može da se nabavi već za oko 11 hiljada evra

Osnovni „trendlajn“ paket opreme se vrlo malo razlikuje od srednjeg „komfortlajna“. Standard su klima-uređaj, elektro-podizači sva četiri prozora, elektro-podesivi retrovizori sa grejačima, ESP sa ASR-om, pomoć pri kretanju na uzbrdici, prednji i bočni vazdušni jastuci, maglenke, svetla za osvetljavanje krivine, multimedijalni uređaj sa šest zvučnika i displejem osetljivim na dodir, rezervni točak punih dimenzija, sedište vozača podesivo po visini, start-stop sistem, putni kompjuter…

Srednji paket opreme se ne razlikuje previše od osnovnog
Srednji paket opreme se ne razlikuje previše od osnovnog

Srednji, “komfortlajn” paket dodatno podrazumeva manje-više kozmetičke i dodatke koji utiču na praktičnost automobila kao što su džepovi u naslonima prednjih sedišta, asimetrično zadnje sedište, dupli pod u prtljažniku, dvotonska sirena i čelične felne prečnika 15 inča. Upravo takav primerak smo dobili na test i to sa 1,2 TSI motorom. Ovde imamo još jednu izmenu u odnosu na dosadašnji period a to je da je snaga nešto veća – konkretno, slabija verzija umesto 86 KS ima 90 “konja”, a što se tiče jače, umesto 105 sada ima 110 konjskih snaga. Mi smo vozili snažniju varijantu.

Pristojna ponuda prostora pozadi
Pristojna ponuda prostora pozadi

Kada se otvori hauba, na prvi pogled deluje isto kao i dosadašnji od 105 KS. U vožnji se ipak oseća razlika. Suština je da nova verzija ispunjava Euro 6 standarde o emisiji izduvnih gasova, pa čak i Euro 6 plus! Zbog mehaničkih i sofverskih izmena koje su ovo omogućile, motor se ponaša malo drugačije nego do sada – turbo rupa je za nijasnu izraženija tako da auto postaje eksplozivan od oko 1700 o/min. To nikako ne znači da nije elastičan na niskim obrtajima, s obzirom da maksimalni obrtni moment postiže već od 1500 pa sve do 4000 obrtaja u minuti.

Turbo benzinac od 1,2 litra ima obilje snage
Turbo benzinac od 1,2 litra ima obilje snage

“Polo” sa ovim motorom puca od snage a zanimljiva je reakcija ljudi koji su navikli na turbo-dizele i prvi put sednu za volan ovog turbo-benzinca – na uobičajeno dodavanje gasa auto im se otima, pa odmah podižu desnu nogu sa papučice. Rurku na srce, masa “pola” i nije baš mala, odnosno u proseku je klase. Bez obzira na to, ubrzanje do stotke je oko devet sekundi, što je sasvim pristojno za kvalitetnu vožnju sa mnogo snažnih međuubrzanja.

Prtljažnik od 280 litara spada u prosek klase
Prtljažnik od 280 litara spada u prosek klase

Pri svemu tome, potrošnja neće trpeti, naprotiv. Test smo završili sa 6,7 l/100 km gradske vožnje, što je nešto više nego kad smo testirali “seat leon” sa verzijom od 105 KS. Ipak, u obzir treba uzeti da je “polo” bio potpuno nov, sa pređenih 200 kilometara. Bez obzira na to, potrošnja pri 130 km/h je iznosila svega 5,4 l/100 km, a motor se “vrteo” na veoma niskih 2700 o/min. Sa ovim motorom i srednjim paketom opreme “polo” košta 13.100 evra sa PDV-om, a dodatni popust od hiljadu evra se ostvaruje preko Porše Mobilitija. Ukoliko želite da prođete jeftinije ali da i dalje imate pristojne performanse, preporučujemo slabiju verziju ovog motora od 90 KS koja košta 12.199 evra sa PDV-om, odnosno 11.199 preko Porše Mobilitija.
Aleksandar Bursać

IMG_7666

Vožnja po oblacima
Kada se pojavio, “polo” je postao jedan od najkomfornijih i najudobnijih automobila u klasi. Pre svega zahvaljujući odličnoj ergonomiji i rasporedu komandi, ali i dobroj poziciji putnika. Tačno je da kabina nije među najprostranijima, ali su sedišta tako profilisana da, uz veoma mekano ogibljenje, spadaju u sam vrh klase po pitanju udobnosti. Iako je mali auto, “polo” je prava stvar za sve one koji vole mekano podešene automobile. Zbog takvog ogibljenja ranije je imao tendenciju da se ljulja prilikom zaustavljanja, ali je u procesu restilizacije taj problem rešen.

IMG_7627

Premijum kvalitet
Zanimljivo je to da se kvalitet plastike u “polu” do sada razlokovao u odnosu na paket opreme. Bazne verzije su imale tvrdu komandnu tablu a sada je situacija dosta drugačija. Osim prijatnih aluminijumskih lajsnica koje se nalaze svuda po kabini, plastika je sada veoma kvalitena i mekana, tako da je “polo” uz “ford fijestu” jedini automobil u klasi koji može da se pohvali ovako dobrim nivoom kvaliteta materijala ali i završne obrade. Ukupan osećaj doživljenog kvaliteta je veoma visok i kada su u pitanju tasteri, prekidači, ručice… Svi detalji su veoma precizni i sofisticirani, što je inače rezervisano samo za skuplje modele i to premijum segmenta.

IMG_7644

Promenjeni su i dizelaši
Kao što je napravljena potpuno nova gama benzinskih motora, velike izmene su i kod dizelaša. Sada je u ponudi samo 1,4 TDI i to sa tri različita nivoa snage – 75, 90 i 105 KS. Dakle, novi trocilindrični 1,4 TDI polako menja 1,6 TDI od 105 KS, a “polo” je jedan od prvih modela u koji je počela ugradnja. Da podsetimo, te 2009. kada se aktuelni “polo” pojavio, 1,6 TDI je zamenio 1,9 TDI, odnosno SDI.
Sada najslabija verzija 1,4 TDI od 75 KS sa baznim paketom opreme može da se nabavi za 13.499 evra sa PDV-om, odnosno za 12.499 evra preko Porše Mobilitija. Njegova prosečna potrošnja je svega 3,4 l/100 km, koliko troši i verzija od 90 KS, čija je cena sa srednjim paketom opreme, kao kod testiranog “pola”, veća za 500 evra.

IMG_7625

Povoljna dodatna oprema
Spisak standardne opreme možda ne deluje najbogatije ali je kupcima omogućeno da po vrlo povoljnim cenama odaberu dodatke koji bitno utiču na komfor i bezbednost.
Tako, na primer, fijoke ispod prednjih sedišta koštaju 27 evra, koža na volanu, menjaču i ručnoj je 170 evra, dok automatsko kočenje pri nailasku na prepreku u gradu (City Emergency Brake) košta svega 258 evra. Zanimljivo je da kombinacija ovog uređaja i adaptivnog tempomata koji automatski održava odstojanje od vozila ispred ima cenu od zaista povoljnih 475 evra, s obzirom da je u pitanju napredna tehnologija i da čuva glavu. Doplata za automatsku “klimu” je 372 evra, a kombinacija samozatamnjujućeg unutrašnjeg retrovizora sa senzorima za kišu i svetlo iznosi 222 evra.
Od zanimljivih detalja još izdvajamo sportsko ogibljenje spušteno za 15 mm čija je cena 194 evra, kao i LED glavna svetla sa praćenjem krivine koja nisu baš jeftina ali su svakako atraktivna i koštaju 887 evra.

IMG_7507

VW Polo 1,2 TSI Comfortline
Motor: 4 cilindra, zapremina 1197 ccm, direktno ubrizgavanje, turbo, snaga 81 kW (110 KS) pri 5000 o/min, maks. obrtni moment 175 Nm pri 1500-4000 o/min, menjač 6 stepeni, manuelni
Dimenzije: 3972/1682/1453 mm, međuos. rastojanje 2470 mm, prtljažnik 280-952 l, rezervoar 45 l, masa 1135 kg (sa vozačem od 75 kg), pneumatici 185/60 R 15
Performanse: maks. brzina 196 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 9,3 s, potrošnja 4,1/4,9/6,2 l/100 km, emisija CO2 110 g/km (Euro 6)

IMG_7638

Oprema
Standard: ESP, ASR, manuelni klima-uređaj, automatika el. podizača svih prozora, otvaranje i zatvaranje prozora preko daljinskog na ključu, el. podesivi retrovizori sa grejačima, putni računar, audio uređaj sa šest zvučnika i displejem osetljivim na dodir, pomoć pri kretanju na uzbrdici, maglenke, svetla za osvetljavanje krivine, prednji i bočni vazd. jastuci, rezervni točak punih dimenzija, dnevna svetla, osvetljenje prtljažnika, čelične felne 15 inča, indikator probušene gume, start-stop sistem sa rekuperacijom, džepovi u naslonima prednjih sedišta, asimetrična zadnja klupa, dupli pod u prtljažniku, dvotonska sirena. SD

IMG_7655

Opcije: centralni naslon za ruke napred, volan, ručica menjača i ručne kočnice obloženi kožom, fijoke ispod prednjih sedišta

IMG_7592

POSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar
Unesite svoje ime

Još tekstova

Dacia Spring

Novi broj Auto magazina!

KOMENTARI

Dacia Spring