Mazda 6 CD175 AWD AT Revolution Top

U slučaju da tražite auto za prestiž, putnu limuzinu, porodični auto, pa čak i SUV jer živite u područiju u kojem ima puno snega i loših puteva, predlažemo vam da razmislite o automobilu koji vam predstavljamo, o novoj "mazdi 6 karavan" sa pogonom na svim točkovima, automatskim menjačem i turbo dizel motorom od 2,2 litra

Mazda je ovu verziju predstavila prilikom nedavne restilizacije “šestice”, a na taj potez su se odlučili jer je ovako konfigurisana limuzina upravo ono što stanovnici (Zapadne) Evrope najviše traže.

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review
LED farovi su u ponudi već od srednjeg paketa opreme

Klasična limuzina u karavan izvedbi je poželjna jer pruža mnogo bolje vozne osobine i komfor u poređenju sa SUV-ima, nudi obilje prostora za putnike i prtljag, a pogon na svim točkovima obezbeđuje prohodnost koja je skoro na nivou povišenih modela.

Jednom rečiju, auto koji je idealan za duga putovanja, praktičan za porodicu i odličan za blagi ofroud, odnosno izlete u prirodu, ili odlaske na skijanje.

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review
Karavan sa pogonom na svim točkovima je po ukusu kupaca Zapadne Evrope

Kao što smo već više puta napominjali pišući o “mazdama” svih segmenata, japanci su odlučili da svoje automobile maksimalno približe, a u nekom trenutku i uključe u famozni premijum segment. Da bi to uradili, morali su da bitno promene dizajn, da poboljšaju pakete opreme i da počnu da koriste još kvalitetnije materijale u kabini.

Jedan od glavnih detalja u premiju osećaju kabine potiče od dizajna. On mora da bude sveden i racionalan. Izgled putničkog prostora ne sme da bude kič već napravljen ako da se vozač i putnici osećaju kao da je neki proveo puno vremena i uložio veliki napor kako bi se oni osećali posebno na svom sedištu.

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review
Elegantan profil dobijen je, pored ostalog, skraćivanjem međuosovinskog rastojanja u odnosu na limuzinu

Kabina testiranog automobila je tapacirana materijalima tamnih boja. Crni delovi su oplemenjeni detaljima tamno ljubičastih detalja. Svedeno, elegantno i taman dovoljno da primetite da se ne vozite u “konfekcijskom” autu.

Dobrom raspoloženju doprinose i vrlo udobna sedišta, kvalitetni materijali i nivo završne obrade. Već od prvog trenutka kada sednete u “šesticu” osećate se vrlo prijatno, što bi rekli kao kod kuće.

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review
Prijatna kombinacija boja u kabini

Zahvaljujući mogućnosti podešavanja sedišta u svim pravcima, kao i zahvaljujući velikom hodu upravljača, kako po visini, tako i po dubini, svaki vozač, bez obzira na visinu, moći će da pronađe bukvalno idealnu poziciju.

Treba napomenuti da položaj sedenja vozača jeste udoban i zavaljen, ali ne i prenizak kao kod nekih limuzina. Čak smo primetili da se suvozačevo sedište spušta za nijansu niže u odnosu na vozačevo, što je neuobičajeno.

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review
Vozač i suvozač su obgrljeni komandnom tablom i centralnom konzolom

Takođe, prvoj verziji “šestice” smo zamerili što je prostor za glavu, naročito na mestu suvozača prilično ograničen. Mazda je to ispravila i sada problem nemaju ni putnici viši od dva metra.

Prtljažnik ima zapreminu od 502 litara i ceo je upotrebljiv jer ima pravilan oblik i ravne stranice. Obaranjem zadnje klupe dobija se prostor od preko 1600 litara. Ispod poda prtljažnika se nalaze dodatne pregrade za sitnice. Zadnja sedišta se lako obaraju pomoću kvaki na zidu prtljažnika, a kada su oborena dobija se potpuno ravna tovarna površina. Pored toga, naslon je podeljen u odnosu 60:40.

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review
Prtljažnik ima zapreminu od 502 litara i ceo je upotrebljiv jer ima pravilan oblik i ravne stranice

“Mazda 6” spada u višu srednju klasu automobila, odnosno ona je vrlo ozbiljna limuzina i smatramo da bi ovakve automobile trebalo kupovati samo sa bogatim paketom opreme, pošto samo tako do izražaja može doći sav njegov kvalitet i luksuz, naravno ako ste u mogućnosti.

Treba istaći da već osnovna verzija “šestice” dolazi više nego solidno opremljena, ali je testirani automobil sa najbogatijim “revolušn top” paketom opreme bio po našem ukusu. Mazda je u ovaj automobil ugradila upravo sve neophodne uređaje koji olakšavaju vožnju i povećavaju komfor.

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review
Opušten, elastičan i ekonomičan dizelaš

Tu je automatski klima uređaj sa dve zone, električni pokretači svih prozora, centralna beskontaktna brava, putni kompjuter, senzori brisača i farova, vrlo dobar Bouzov audio uređaj sa “blutut” konekcijom i USB priključkom, zatamnjena stakla, LED farovi i dnevna svetla, svetla za maglu, aluminijumski naplaci od 19 inča, adaptivni tempomat, električna parkirna kočnica, kožne presvlake sedišta, električno pomeranje vozačevog sedišta sa memorijama.

Velika novina kod “mazde 6” je verzija sa pogonom na svim točkovima. Pogon na na svim točkovima je dostupak kod obe karoserijske verzije, kao i sa automatskim i ručnim menjačem. Mi smo vozili verziju sa novim automatskim menjačem.

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review
Vozačevo sedište se podešava električnim putem i ima dve memorije položaja

Interesantno je da je ceo sistem vrlo kompaktan i efikasan, pa je ovako konfigurisan auto tek 80 kilograma teži od varijante sa prednjim pogonom i manuelnim menjačem, a laki od jedne i po tone, što je odličan rezultat u klasi.

Iako smo napomenuli da će “mazdu 6” tražiti pre svega ljudi koji žele da se otisnu u prirodu, kao i oni koji žive u planinskim predelima. Međutim, “AWD” u potpunosti menja karakter auta i po suvom vremenu, naročito sa snažnim turbo dizelom od 175 KS.

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review
Meki, proštepani materijal u kabini doprinosi utisku kvaliteta

Naime, verzija sa prednjim pogonom može da ima problema sa prenosom snage, naročito u nižim stepenima prenosa, dok je verzija sa pogonom na svim točkovima u potpunosti suverena. Sistem reaguje momentalno, pažljivo raspoređuje obrtni moment po točkovima, tako da vozač ima utisak vrhunske kontrole i bezbednosti.

Za razliku od verzije sa prednjim pogonom, testirani automobil malo tromije reaguje na komande upravljača i prilikom nagle promene smera, ali zato u krivini deluje da može da izdrži mnogo veće bočne sile uz potpuno neutralno ponašanje.

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review
Pregledan i bogat informacijama hed-ap displej

U odnosu na verziju sa prednjim pogonom i automatskim menjačem, testirani automobil ima malo manju maksimalnu brzinu (209 km/h) i pola sekunde sporije ubrzanje iz mirovanja do 100 km/h (9,1 s). Test smo završili prosečnom potrošnjom od 8,3 litara. Na magistralnom putu “šestica” troši između pet i šet litara, dok na auto putu pri konstantnih 120 km/h troši sedam litara dizela na 100 pređenih kilometara.

Najjeftinija karavan verzije “mazde 6” može da se nabavi već za 24.790 evra, a najskuplja verzija koju smo vam prikazali košta 35.890 evra (bez doplate za navigaciju od 500 evra i metalik boju od 510 evra).
Ivan Katunac

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review

Manji od limuzine
Interesantno je da je karavan verzija “mazde 6” nekoliko centimetara kraća o limuzine i da je umanjeno i međuosovinsko rastojanje. Na svu sreću to se ne primećuje kod prostora za kolena putnika pozadi. Sa svojih 4,8 metara, “šestica” je jedna od dužih u klasi.

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review

Gleda umesto vas
Pomoć vozaču zbog manje preglednosti su sijaset elektronskih pomagala, poput upozorenja na vozila u mrtvom uglu, kamera za vožnju u rikverc, parking senzora napred i pozadi, sistema za upozorenje na dolazeći saobraćaj sa boka, kao i sistem za upozorenje vozača i automatsko kočenje ukoliko se pojavi prepreka ispred auta u toku vožnje.magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review

LED kao dan
“Mazda 6” već od trećeg (od pet) paketa opreme ima adaptivne LED farove, kao i svetla za maglu. Uz pomoć kamere na vetrobranu i elektronike, sada imamo automatska duga svetla, mogućnost adaptivnog dugog svetla (farovi gase deo snopa da ne zaslepe automobile koji dolaze u susret, a zadržavaju ostatak snopa), proširen snop koji pokriva skrivene kutke u gradu.

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review

Mazda 6 CD175 AWD AT Revolution Top
Motor: zapremina 2191 ccm, snaga 129 kW (175 KS) pri 4500 o/min, maks. obrtni moment 420 Nm pri 2000 o/min, menjač automatski, 6 stepeni
Dimenzije: 4805/1840/1450 mm, međuos. rastojanje 2750, rezervoar 62 l, prtljažnik 502/1648 l, masa 1485 kg, pneumatici 225/45 R 19
Performanse: maks. brzina 209 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 9,1 s, potrošnja 4,9/5,4/6,4 l/100 km, emisija CO2 143 g/km (Euro 6)

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review

Oprema
Standard: senzori pritiska u gumama, automatsko preklapanje retrovizora, automatski prednji i zadnji el. podizači prozora, prednji i zadnji bočni vazd. jastuci sa vazd. zavesama, vazd. jastuk za kolena vozača, zatamnjena zadnja stakla, senzor za kišu i svetlo, blutut konekcija, Bouz audio sistem, adaptivni LED farovi sa LED dnevnim svetlima i svetlima za maglu, automatska duga svetla, upozorenje za napuštanje kolovozne trake, prednji i zadnji parking senzori, sistem za automatsko kočenje, sistem za upozorenje na bočni saobraćaj, grejači prednjih sedišta, alu-felne prečnika 19 inča, kamera za vožnju u nazad, alarm, el. podesiva kožna sedišta sa memorijom, adaptivni tempomat sa radarom, hends-fri zaključavanje
Opcije: navigacioni uređaj, metalik boja

magazinauto.com mazda 6 175 cd awd at test review

 

 

POSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar
Unesite svoje ime

Još tekstova

Dacia Spring

Novi broj Auto magazina!

KOMENTARI

Dacia Spring