Godine 1992. McLaren F1 postavio je temelje za sve ono što danas nazivamo hiperautomobilima. Dvadeset godina kasnije, McLaren je uveo revoluciju u industriju svojim prvim hibridnim hiperautomobilom pod nazivom P1 (u to vreme su i Porsche 918 Spyder i Ferrari LaFerrari napravili revoluciju). Sada, više od 30 godina posle originalnog F1, McLaren želi ponovo da redefiniše segment svojim najmoćnijim drumskim vozilom do sada. Pred vama je McLaren W1!
Pogon obezbeđuje novi 4,0-litarski biturbo V8 sa električnom podrškom. Ovaj motor razvija ukupnu snagu od 1.275 KS i obrtni moment od 1.340 Nm. Ubrzanje od 0 do 100 km/h postiže se za 2,7 sekundi, dok se brzina od 0 do 200 km/h postiže za neverovatnih 5,8 sekundi, a već nakon 12,7 sekundi na brzinomeru stoji 300 km/h. Kao i kod modela P1, elektronski ograničena maksimalna brzina je 350 km/h.
Motor sa unutrašnjim sagorevanjem – nazvan MPH-8 – razvijen je od nule. On proizvodi 928 KS (čime sam po sebi nadmašuje ukupnu snagu modela P1) i ima najveću litarsku snagu od 233 KS po litru od svih motora koje je McLaren ikada proizveo. Lagani blok, ojačani ventili i cilindri sa premazom nanetim plazmom doprinose impresivno visokoj sposobnosti da se zavrti sve do 9.200 obrtaja u minuti.
Novi V8 motor je dopunjen E-modulom koji se sastoji od radijalnog elektromotora, kontrolne jedinice za motor i baterijskog paketa od 1,4 kilovat-časova. Ovaj sistem dodaje dodatnih 347 KS na snagu benzinskog motora. Potpuno električni domet od 2,0 kilometra je zanemarljiv.
Mnogo impresivnije je što nova E-pogonska jedinica teži samo 20 kilograma. Ukupna težina svih hibridnih komponenti smanjena je za 40 kilograma u poređenju sa modelom P1. Suva težina modela W1 je zapravo spuštena ispod 1.400 kilograma. Sa 1.399 kilograma, novi automobil teži samo četiri kilograma više od modela P1!
Snaga se prenosi isključivo na zadnje točkove preko osmostepenog automatskog menjača sa elektronskim režimom za vožnju unazad i elektronski kontrolisanim diferencijalom sa ograničenim proklizavanjem.
U središtu dizajna vozila nalazi se nova McLarenova “Aerocell” monokok šasija, koja kombinuje fiksni položaj sedišta sa mogućnošću podešavanja volana i pedala. Takođe, tu su i takozvana “anhedralna vrata,” što bi se moglo najpreciznije prevesti kao “negativni V-položaj.” Integrisana pozicija sedišta u Aerocell šasiji pomogla je McLarenu da skrati međuosovinsko rastojanje za 7,1 centimetar, dok nova vrata poboljšavaju protok vazduha preko prednjih blatobrana. Šasija je dizajnirana tako da omogućava potpunu aerodinamiku sa efektom prizemljenja.
McLaren je proveo više od 350 sati testirajući model W1 u vetrotunelu i ispitao više od 5.000 pojedinačnih tačaka kako bi obezbedio da je ovo aerodinamički najsavršeniji supersportski automobil koji je kompanija ikada napravila.
W1 ima zadnji spojler “Active Long Tail,” inspirisan modelom F1 GTR iz 1997. godine. Njegov zadatak je da smanji otpor vazduha i istovremeno poveća potisak. McLaren tvrdi da ovaj automobil ima “sposobnost promene oblika” – i mi im verujemo. Vazdušni deflektor na krovu (prvi takav u drumskom McLarenu) usmerava svež vazduh u prostor motora, dok aktivni prednji i zadnji spojleri u Race režimu proizvode 350 kg potiska na prednjoj osovini i 650 kg na zadnjoj osovini. W1 proizvodi do 1.000 kg potiska u brzim krivinama.
Visina vozila se smanjuje u Race režimu za 3,7 cm napred i 1,7 cm pozadi, dok se dugački zadnji spojler izvlači do 30 centimetara kada je aktiviran. Takođe, funkcioniše kao vazdušna kočnica pri jakom kočenju.
Ispod elegantne karoserije nalazi se McLarenov novi sistem Race Active Chassis Control III, koji može biti podešen u tri režima: Comfort, Sport i Race. Kovane čeljusti sa šest klipova napred i četiri pozadi, zajedno sa karbonsko-keramičkim diskovima, omogućavaju W1 da se brzo i efikasno zaustavi sa svoje ekstremne brzine. Automobil može stati sa brzine od 100 km/h na 28,9 metara, a od 200 km/h do stanja mirovanja je potrebno 100 metara.
Za kontakt sa putem zadužene su Pirelli P Zero Trofeo RS gume dimenzija 265/35 napred i 335/30 pozadi. McLaren nudi i P Zero R gume za svakodnevnu vožnju, kao i Pirelli P Zero Winter 2 gume za zimu.
Kabina ima 8,0-inčni ekran osetljiv na dodir sa podrškom za Apple CarPlay i Android Auto, kao i USB-A i USB-C priključke. Mali prostor za odlaganje iza sedišta nudi kapacitet od 117 litara.
Cena modela W1 za nemačko tržište iznosi “oko 2,2 miliona evra,” dok “konačni troškovi zavise od stepena MSO personalizacije.” Britanci će izgraditi samo 399 primeraka svog najnovijeg hiperautomobila. Naravno, svi su već rasprodati.