“Reno kaptur” smo već nekoliko puta testirali. Svaki put, auto je izazivao veliku pažnju vozača i prolaznika, a ništa se nije promenilo ni dve godine nakon premijere ovog modela. “Kapturu”, za razliku od nekih konkurenata, nije teško odrediti kategoriju u pogledu veličine – definitivno pripada B segmentu, i to je jasno i spolja i iznutra. Nastao je kao zamena za “modus”. Međutim, navike kupaca i opšti trendovi su se toliko promenili da je “kaptur” preuzeo na sebe ulogu i MPV modela ali i krosovera.
I ne samo to, postao je, pre svega, vrlo poželjan lajfstajl automobil. Njegova dvobojna karoserija i živopisan enterijer u raznim kombinacijama dezena su zaslužni za ovakav status i veliku popularnost kod pripadnica lepšeg pola. Verzija koju vam sada predstavljamo nosi oznaku “autdor” (Renault Captur Outdoor). Stvorena je, pre svega, kao alternativa za sve one kojima je povremeno potreban pogon na sva četiri točka.
S obzirom da “kaptur” nije projektovan sa 4×4 pogonom, Reno je odlučio da implementira postojeće rešenje sa elektronskom blokadom diferencijala u slučaju vožnje po klizavoj i rastresitoj podlozi. Klasičan sistem pogona na sva četiri točka bi bio previše glomazan, težak i skup a pokazalo se da kupci ovakvih vozila vrlo retko imaju potrebu za tim. Zato je napravljeno ovo kompromisno rešenje, koje smo imali prilike da testiramo u “reno seniku iks-mod” prošle zime.
Vizuelno, razlike gotovo da i nema u odnosu na klasične verzije. Odstojanje od tla je identično kao i kod standardnog “kaptura”, a ono što ga spolja razlikuje su pneumatici. Kako bi se pomoglo elektronskoj blokadi diferencijala u otežanim uslovima prijanjanja uz podlogu, fabrički su građeni M+S pneumatici. Na neki način, to su univerzalne gume, koje nemaju zimsku oznaku (pahulju i planinu) i ne smatraju se zimskim pneumaticima. Ipak, dovoljno su dobri da vas izvuku iz nezgodne situacije, što bi bilo teže sa klasičnim letnjim gumama.
U unutrašnjosti takođe nema većih razlika u odnosu na standardni “kaptur”, izuzev velikog okruglog prekidača za aktivaciju elektronske blokade diferencijala. Dok se kod drugih paketa opreme skidaju atraktivne presvlake sedišta uz pomoć rajsfešlusa, ovde to nije moguće.
Primetili smo da je kvalitet završne obrade na mnogo višem nivou nego što je to bio slučaj sa primercima “kaptura” koje smo ranije testirali. Sada sve funkioniše kako treba, uz poneku sitnicu; na primer, prednja sedišta bi mogla lakše da klize po šinama. Plastika je i dalje tvrda po celoj kabini, sa minimalnim gumiranim površinama za laktove u tapacirunzima vrata. To je nešto na šta i dalje ne možemo da se naviknemo, s obzirom da je slična situacija i u “dačijama”. Doduše, ovo je dizajnerski auto, sa mnogo više stila ali i mehaničke sofisticiranosti.
Kada smo već kod navika, svaki put se iznenadimo koliko je ogibljenje “kaptura” meko podešeno i vrlo prijatno u gradskoj vožnji u odnosu na sve druge automobile koje svakodnevno testiramo. Ovo je jedan od retkih modela koji nas sa nostalgijom podsećaju na nekadašnju udobnost francuskih automobila. Standardno su montirane “sedamnaestice”, koje imaju prilično visok profil. Sa ovim automobilom “ne bole” udarne rupe, niti penjanja po visokim ivičnjacima. Jednostavno, ovo je pravi auto za grad.
Preglednost, kao i kod većine novih automobila, nije baš sjajna ali veliki retrovizori vrlo dobro pokrivaju situaciju oko automobila. Za volanom se sedi više zavaljeno nego uspravno, s tim što iza visokih osoba pozadi ne preostaje mnogo mesta za kolena. Praktično, veličina kabine je u proseku B segmenta, s tim što ima nešto više mesta za glavu. “Kaptur” je specifičan i po tome što već osnovna verzija ima klizna zadnja sedišta. Ona omogućavaju dodatni prostor u prtljažniku ako se sedišta pomere skroz unazad. Tada mogu samo deca da sednu pozadi ili odrasli uz dosta kompromisa u cilju povećanja prtljažnog prostora sa regularnih 377 na 455 litara.
Testirani “kaptur” je opremljen najjačim dizelašem u ponudi od 110 “konja”. Od pre nekoliko meseci novina je to da ima stari dobri i po ko zna koji put modifikovan “1,5 dCi” motor, ovaj put prilagođen Euro 6 normama. Fabrički podaci kažu da troši oko pola litre manje a mi smo test završili sa prosečnih 5,9 litara dizela na sto kilometara. Pri tome, pretežno nismo koristili “eko” mod koji se aktivira tasterom. On je neka vrsta fabričkog čip tjuninga na kontra stranu, tako da motor isporučuje slabije performanse u cilju niže potrošnje.
Bez njega, ovo je definitivno najbolje izdanje čuvenog “1,5 dCi” motora. Izuzetno je uglađen, vrlo ravne krive obrtnog momenta i veoma snažan da se ponekad zapitamo čemu služi “1,6 dCi” od 130 “konja”. Šalu na stranu, ubrzanja su takva da auto redovno mora da se obuzdava popuštanjem skromno pritisnutog gasa. Snaga mu ne nedostaje ni pri vrlo niskim obrtajima a tubo-rupa je gotovo neprimetna. Da je pod haubom 110 “konja”, postaje očigledno tek na auto-putu pri većim brzinama, kada je za međuubrzanja potrebno nešto više vremena i strpljenja. Prosečna potrošnja pri 130 km/h je oko šest litara.
Lepa vest je da je testirani auto od nove godine jeftiniji za 1.300 evra. Sada košta 18.990 evra sa PDV-om. Ko nije previše ambiciozan u pogledu motora i pogona, može da prođe i sa 12.890 evra, koliko košta “kaptur” sa osnovnim, “autentik” paketom opreme i trocilindričnim turbo-benzincem od 90 “konja”.
Aleksandar Bursać
Bez zaglavljivanja
Nije terenac i nema 4×4 pogon ali “kaptur autdor” ima “ekstended grip” (Extended Grip) sistem koji smanjuje mogućnost zaglavljivanja u blatu, snegu, pesku i na ledu. Preko velikog preklopnika smeštenog između prednjih sedišta se bira režim rada. U ponudi su tri opcije.
Prva se odnosi na klizave terene kod koje sistem automatski redukuje obrtni moment i snagu na pogonskim točkovima uz povećanu osetljivost ESP sistema sa kočenjem točka koji nema dobro prijanjanje.
Drugi je “ekspert” mod (EXP) koji ne redukuje snagu i obrtni moment ali zadržava povećanu osetljivost ESP sistema. Treći je standardan mod, koji se automatski aktivira preko 40 km/h. Inače, “kaptur autdor” se standardno isporučuje sa M+S pneumaticima koji dodatno pomažu prijanjanju.
“R-link” od sada sa mapama Srbije
Jedan od razloga zbog kog je “kaptur autdor” nešto skuplji je i standardno ugrađen Renoov “R-link” multimedijalni, odnosno navigacioni uređaj. Ima više funkcija od standardnog multimedijalnog sistema, uključujući i mogućnost dodavanja aplikacija uz kretanje kroz meni jednostavnim prevlačenjem prstom, kao kod tableta. Do skoro “R-link” nije bio dostupan sa mapama Srbije ali sada je to promenjeno, tako da vam je na raspolaganju detaljna mapa sa bogatom POI bazom.
Renault Captur Outdoor dCi 110
Motor: zapremina 1461 ccm, snaga 81 kW (110 KS) pri 4000 o/min, maks. obrtni moment 260 Nm pri 1750 o/min, menjač manuelni, 6 stepeni
Dimenzije: 4122/1778/1566 mm, međuos. rastojanje 2606 mm, prtljažnik 377/455/1235 l, rezervoar 45 l, masa 1190 kg, pneumatici 205/55 R 17
Performanse: maks. brzina 175 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 11,3 s, potrošnja 3,6/3,7/4,0 l/100 km, emisija CO2 98 g/km
Oprema
Standard: multimedijalni sistem R-Link sa sedmoinčnim displejem, blutut konekcija, USB priključak, Tom Tom navigacioni uređaj sa mapom Srbije, posebne Outdoor presvlake, el. preklopivi retrovizori, senzor pritiska u pneumaticima, zadnji parking senzori, dodatno zatamnjena zadnja stakla, Extended Grip Control, M+S pneumatici, alu-felne prečnika 17 inča, zaštita prednjeg i zadnjeg branika u srebrnoj boji, automatski klima uređaj, senzor za kišu i svetla, dvobojna karoserija, beskontaktno otključavanje i startovanje motora, tempomat sa limiterom brzine, LED dnevna svetla, pomoć pri kretanju na uzbrdici, klizna zadnja klupa