Prag, Češka
Od našeg specijalnog izveštača
Dejan Danilović
Elrok je prvi potpuno električni model češkog brenda u kategoriji kompaktnih SUV vozila
Dok se lome koplja i ukrštaju razlozi za i protiv automobila na struju, neki ne oklevaju. Štaviše, Škoda toliko čvrsto veruje u elektirfikovane automobile da je na svetskoj premijeri u glavnom gradu Češke predstavila model pod imenom Elroq, svoj prvi model u kategoriji SUV vozila srednje veličine. Zapravo, i jednostavnije, Elroq je Karoq na struju, istina znatno izmenjen, ulepšan i unapređen.
To je bio povod da Škoda pozove vodeće evropske automobilske medije na prvo pojavljivanje Elroqa. I kako bi drugačije nego na reci Vltavi, u ekološkom okruženju, novinari su sa palube broda na struju posmatrali program u čijoj glavnoj ulozi je bio novi ponos češkog proizvođača. U hladno predvečerje, osvetljen reflektorima i laserima, pojavio se tako adut u čiji uspeh se ne sumnja.
Ako se vratimo na početak prošlog veka, videćemo da struja u automobilima nije bila tabu tema. Osnivači Škode, Vaclav Laurin i Vaclav Klement stekli su prvo iskustvo sa elektrifikacijom vozilom još pre 116 godina. Davne 1908, dva elektro motora uparena su sa 4,5-litarskim benzinskim motorom i tako je nastao prvi hibrid kompanije. Ipak, i pored kasnijih pokušaja, trebalo je da prođe više od stoleća kako bi struja postala ravnopravan izvor energije.
Potpuno novi Elroq je najnoviji izdanak Škodine rastuće električne game, koji će imati različite verzije. Ovaj kompaktni SUV je, rekosmo, električna alternativa Karoqa i nudi cene koje će biti konkurentne modelima sa klasičnim motorima. Uz to, planirano je da verzija sa pogonom na sva četiri točka stigne naredne godine.
Šta je to još novo? Elroq prvi dobija Škodin novi, moderni dizajnerski jezik sa nazivom Modern Solid, kombinujući robusnost, funkcionalnost i autentičnost, uz brojne mogućnosti pogona i opcija za baterije, sa maksimalnim dometom od preko 560 kilometara. Duga lista standardne opreme uključuje zadnju kameru, bezbednosne sisteme i asistencije u vožnji, 13-inčni infotejment ekran i Smart Link za povezivanje. To bi, uz još dosta veliki izbor u paketu standardne opreme i još dužeg spiska opcija, trebalo da bude dobitna kombinacija kako bi Elroq postao najpristupačnije električno vozilo u svom segmentu na evropskom tržištu. A, ta nestrpljivo iščekivana brojka je – 33.000, što je početna cena koja će važiti u svim zemljama.
Eksterijer Elroqa se odlikuje prepoznatljivim oblikom i čistim linijama. Posmatrajući tradicionalne elemente Škodinog dizajna iz potpuno nove perspektive, sjajna crna maska zvučnog imena Tech-Deck Face zamenjuje tipičnu Škodinu rešetku. Novi prednji deo takođe karakteriše i snažan prednji branik sa jedinstvenim tamnim hromiranim umetkom. Elroq je, takođe, prvi model koji ima Škoda natpis i na haubi i na volanu. Da se struja ne bi rasipala, Elroq ima izuzetno aerodinamičnu karoseriju, koja se može pohvaliti koeficijentom otpora od samo 0,26. Svi ti detalji, pažljivo projektovani i sa nizom inovativnih elemenata, omogućavaju maksimalnu brzinu od 180 km/h.
Nova Škoda Elroq je izrađena na modularnoj platformi Folksvagen grupe što je svrstava u segment kompaktnih SUV vozila sa efikasnim varijantama pogonskog sklopa, oličenih u verzijama sa oznakama „50“, „60“, „85“ i „85x“. Njihove visokonaponske litijum-jonske baterije dolaze u tri veličine. Početni Elrok 50 ima pogon na zadnje točkove i kapacitet baterije od 55 kWh, što je dovoljno za domet od više od 370 km. Nešto jača verzija, Elroq 60, takođe ima pogon na zadnje točkove, snabdeven je baterijom kapaciteta 63 kW i nudi domet od više od 400 km. Njegov motor razvija 150 kW i daje 310 Nm obrtnog momenta. Obe varijante imaju maksimalnu brzinu od 160 km/h.
Dve (naj)snažnije varijante imaju veću bateriju, kapaciteta 82 kWh. U Elroqu 85, on je kombinovan sa zadnjim motorom od 210 kW koji isporučuje maksimalni obrtni moment od 545 Nm na zadnje točkove. Konačno, najsnažniji član porodice je Elroq 85x koji ima dodatni električni motor na prednjoj osovini, omogućavajući pogon na sva četiri točka kao standard. Obe jače verzije postižu maksimalnu brzinu od 180 km/h. Elroq 85 ima jedan od najdužih maksimalnih dometa u segmentu sa više od 560 kilometara.
Litijum-jonske baterije novog Elroqa imaju modularni dizajn, sa od osam do dvanaest modula, zavisno od verzije. Baterije su postavljene u podu vozila ispod prednjih i zadnjih sedišta, snižavajući centar mase. Konstrukcija baterija namenjenih Elroqu uključujući sistem za hlađenje i grejanje, identičan onom koji se koristi u modelima iz porodice Enyaq.
Unutrašnjost potpuno nove Škode Elrok odlikuje se jednostavnošću, čistim linijama i prostranošću. Na primer, prostor za glavu je 1.056 milimetara napred i 990 milimetara pozadi, a sa kapacitetom od 470 litara, prtljažnik je najveći u ovoj klasi vozila i može se proširiti na maksimalno 1.580 litara preklapanjem zadnjih sedišta. Postoje i druge pametne opcije (Simply Clever u Škodinom rečniku) za odlaganje, ukupnog kapaciteta od 48 litara, kao što su, na primer dva dodatna odeljka sa obe strane prtljažnika. To je tek deo potpuno novih Simply Clever ršenja, kao što je i mreža za odlaganje kabla za punjenje ispod poklopca prtljažnika.
Nesumnjivo, Škodin Elroq je automobil dobre izrade, kvalitetnih materijala i proverene konstrukcije. Uz najnaprednije sisteme koje štite vozilo i putnike, primenu sposobnosti veštačke inteligencije i poznatu inžinjersku tradiciju, nema sumnje da smo dobili zanimljiv automobil čija će budućnost ipak zavisiti ne samo od njegovih sopstvenih kvaliteta, već i od prihvatanja pravca u koji će automobilska industrija krenuti.
Kako najavljuje uvoznik Škode za Srbiju, Autočačak, Elroq na naše tržište stiže do kraja godine, što praktično znači da će se na našim putevima pojaviti početkom naredne.
Verujem u struju
Na pitanje „Auto magazina“ da li zaista čvrsto veruje u budućnost električnih automobila, jedan od najodgovornijih ljudi u tehničkom odeljenju Škode, Johanes Neft, kaže:
– Ne sumnjam da je električni pogon budućnost automobila. Na dobrom smo putu i rešavamo probleme, ali i napredujemo po pitanju baterija, dometa, stanica za punjenje i tehnologije. Uz hibridne verzije koje imamo, verujem da će se ubrzo pokazati da možemo napraviti još bolje autombile na struju.
Odgovarajući na naše pitanje o pratećim problemima, gospodin Neft dodaje:
– Osim električne komponente, za razvoj i napredak je veoma značajan i softver, koji mora da poveže broje sisteme automobila, uskladi njihov rad, a da pouzdano funkcionisanje vozila ni jednog trenutka ne bude doveden u pitanje – zaključuje Johanes Neft.
Specijalne verzije
Lansiranje Elroqa, što je trenutak koji Škoda obeležava kao prekretnicu, bio je dobar razlog za predstavljanje verzije “prva edicija” (First Edition). Ova ograničena serija vozila uključuje detalje koji su dostupni isključivo u prvom period prodaje. Škoda Elroq u verziji First Edition ima opciju pogonskog sklopa sa 210 kW i pogonom na zadnje točkove.
Osim „prve edicije“, potpuno nova Škoda Elroq će takođe biti dostupna i u verziji Sportline (Sportline). Brojni crni detalji i veliki točkovi karakterišu izgled ovog vozila, dok bi spušteno sportsko ogibljenje i progresivno upravljanje, trebalo da omoguće dinamičniju vožnju. Sportline varijante su, inače, tradicionalno, sastavni deo Škodine game modela.
Model | Elrok 50 | Elrok 60 | Elrok 85 |
---|---|---|---|
Kapacitet baterije (bruto/neto – kWh) | 55/52 | 63/59 | 82/77 |
Vreme punjenja (od 10% do 80% – min) | 25 | 24 | 28 |
Izlazna snaga (kW) | 125 | 150 | 210 |
Najveća brzina (km/h) | 160 | 160 | 180 |
Ubrzanje (0-100 km/h – s) | 9,0 | 8,5 | 6,6 |
Domet (km) | 375 | 581 |
Škoda Elroq
Motor: sinhroni elektro motor sa permanentnim magnetima, tip baterije litijum-jonska, menjač sa jednim stepenom prenosa, pogonski točkovi zadnji, ogibljenje: napred Mek Ferson sa ojačanjima, nazad oscilujuća ramena sa stabilizatorima, amortizeri sa oprugama; kočnice napred diskovi, nazad doboš, električna parkirna kočnica, koeficijent otpora vazduha od 0,261 do 0,280 u zavisnosti od verzije.
Dimenzije: D/Š/V 4488/1884/1625 mm, međuos. rastojanje 2765 mm, klirens 186 mm, prtljažnik 470 l, pneumatici 245/45 R20, masa 1949-2089 kg