Mnoge porodice muče muku sa prostorom u automobilu. Ko ima troje dece, najbolje zna koliko je nezgodno kad je potrebno prevesti još nekoga. Sa novom Daciom Jogger takvih problema nema, komforno se vozi sedam osoba
Model sa sedam sedišta u Dačiji nije nikakva novina. Prvi je bio Logan MCV, karavan na bazi Logana prve generacije. Imao je duže međuosovinsko rastojanje od tada najprestižnijih limuzina u standardnim verzijama. Posle toga, nosilac sedam sedišta bio je MPV Lodgy Dačija se sada vraća na koncept karavana, ali povišenog! Ovaj put, kao osnova je poslužio Sandero Stepway, sa karakterističnim ofroud izgledom i povišenim odstojanjem od tla koje je na nivou tipičnih SUV modela – 200 milimetara.
Prednji kraj je identičan „stepveju“, dok je od prednjih vrata unazad potpuno drugačiji, sa višim krovom. To je omogućilo obilje prostora u kabini, pre svega u drugom i trećem redu sedišta. Pritom, treba imati u vidu da je Sandero auto B segmenta, pa je ova transformacija utoliko impozantnija. Iako je vrlo dugačak auto, ne bi trebalo da brinete o parkiranju. Tu su i prednji i zadnji parking senzori, kao i kamera za vožnju unazad. Pričamo o test primerku, koji je u najvišem, Extreme paketu opreme sa par dodataka.
Kao i ostale „dačije“, dolazi sa gumama premijum proizvođača. Dnevna i srednja LED svetla u reflektorskoj tehnologiji su standard bez obzira na paket opreme, dok su duga halogena. Iz „stepveja“ je prenet i koncept modularnih krovnih nosača, što znači da možete da ih zarotirate za 90 stepeni, čime izbegavate troškove kupovine nekih drugih za pričvršćivanje skija, bicikala, krovnih kofera… Za razliku od hečbeka, karavan može da se pohvali i alu-felnama prečnika 16 inča.
Kvalitet završne obrade je vrlo solidan, sa čuvenom tkaninom na komandnoj tabli i u tapacirungu vrata. Tu je i veliki displej multimedije koji u najboljoj varijanti ima navigaciju s mapama Istočne Evrope, bežično Android Auto povezivanje, kao i poseban držač za mobilni telefon i USB konektor tik uz njega. Kod Joggera primećujemo i dve velike novine u odnosu na Stepway. To su električna parkirna kočnica i naslon za ruke sa pregradom. Obe ove opcije su deo dodatnog paketa “sigurnost Extreme”, koji košta svega 320 evra. Osim ove dve stavke, za te pare dobijaju se još prednji parking senzori i kontrola mrtvog ugla sa indikatorom u retrovizorima.
Treba imati na umu da naslon za ruke bez pregrade omogućava i lumbalnu podršku u sedištu vozača, dok je varijanta sa pregradom nema. Taj dodatni prostor može da znači, ali za one koji više vremena provode za volanom može da znači i bolja ergonomija za leđa. Svakako, podešavanje sedišta po visini je standard u srednjem paketu opreme, baš kao i naslon za ruke i mogućnost podešavanja volana i po dubini a ne samo po visini, što je slučaj u baznoj verziji.
U ponudi su verzije sa pet i sedam sedišta. Razlika u ceni je 900 evra. Nije reč samo o troškovima proizvodnje sedišta, već se razlikuje i patos prtljažnika zbog njihovog pričvršćivanja. Na primer, kada iz „džogera“ sa sedam sedišta uklonite treći red, što se inače lako rešava, zapremina gepeka je 696 umesto 708 litara, koliko ima varijanta sa fabričkih pet sedišta. Ali, krenimo redom.
Drugi red ima stočiće u naslonima koji su standard u najvišem paketu. Kada se podignu, mogu dodatno da se izvuku, odnosno da se približe korisniku. Tada se pojavljuje i rupa za čaše. Nezgodno je samo ako pozadi sedi odrasla osoba, jer će biti potrebno da noge skloni u stranu kako bi se stočići podigli ili spustili. Inače, mesta za kolena ima nešto više u odnosu na „sandero stepvej“, dok je prostor za glavu ozbiljno povećan na nekih petnaestak centimetara. Pri svemu tome, pozicija drugog reda je prilično visoka, tako da imate pun oslonac butine. Takođe, veoma bitna je i informacija da ovde bez problema mogu da stanu tri dečija sedišta.
Očekivano, pristup trećem redu nije baš jednostavan. Potrebno je da se preklopi deo drugog reda, koji je inače podeljen u odnosu 60:40. Uži deo je sa desne strane. Svakako, sedenje skroz pozadi preporučujemo deci ili onima koji nemaju problem sa provlačenjem do svog mesta. Kada se sedne, sve je već dosta lepše. Čak i osoba prosečne visine ima nekih deset centimetara prostora za glavu. Za kolena je knap, ali se sedi opušteno, bez stiskanja. Optimalna je podrška i za laktove, u vidu bočnih stranica na kojima su i držači za konzerve i čaše, kojih inače nema u drugom redu. Leva strana ima čak i pregradu za odlaganje mobilnog telefona, dok za punjenje može da se koristi utičnica od 12 volti, inače namenjena prtljažnom prostoru.
Ovde dolazimo do zaključka da je napravljeno nekoliko kompromisa. Prvo, uz levi bok putnika na levom sedištu je ne samo već pomenuta utičnica, već je tu i osvetljenje prtljažnika, koje u varijanti sa sedam sedišta nema nikakvu funkciju. Dakle, kada otvorite vrata prtljažnika, u njemu je mrak, jer je lampica projektovana da funkcioniše samo u varijanti sa pet sedišta. Sličan je problem i sa zakačaljkom za kese, koja takođe nema funkciju u našoj konfiguraciji jer je postavljena odmah uz naslon sedišta u trećem redu. Na kraju, odmah uz naslon je pričvršćena i auto-dizalica. Inače, i ovde je primenjen koncept rezervnog točka postavljenog sa spoljašnje strane, sa oslobađanjem preko šrafa iznutra.
Direktno ubrizgavanje motora je donelo ne samo veću snagu od 110 KS, već i priličnu promenu karaktera; zvuk je dosta dublji, sa nešto manje izraženim zvukom karakterističnim za ovu vrstu motora. Ima i osetno manju turbo-rupu, što je doprinelo boljoj elastičnosti na niskim obrtajima. Kompjuter savetuje relativno ranu promenu brzina; na primer, šestu „traži“ pri oko 70 km/h. Pri 130 km/h se „vrti“ na oko 2650 o/min i tada troši pristojnih 6,3 l/100 km. Iznenadila nas je tišina u kabini pri toj brzini, sa vrlo umerenom bukom koja potiče od strujanja vazduha, ali ne i od točkova. Pokazalo se da auto ima dovoljno snage čak i kada je opterećen, tako da porodična putovanja na deonicama sa uzbrdicama neće biti problem.
Potrošnja po gradu je takođe ostavila dobar utisak. Prosek se kretao od 6,8 l/100 km bez gužve, pa do 7,8 l/100 km sa dosta stani-kreni vožnje i prosečnom brzinom od 21 km/h.
„Dačija džoger“ je još jedan primer da je novi imidž brenda daleko od onoga što je nekada bio. Sada se kao standard dobija dosta bezbednosne opreme, dok bolje verzije mogu da se pohvale i vrlo solidnim komforom. Na kraju, tu je i prilično atraktivan dizajn, sa detaljima čija je estetika pozajmljena sa „lamborginija“, „volvoa“… U svakom slučaju, definitivno je najpovoljniji automobil sa sedam sedišta i predstavlja tri vozila u jednom – karavan, MPV i krosover. Cene u Srbiji počinju od 17.590 evra. Test primerak sa najvišim paketom opreme košta 21.090 evra.
Aleksandar Bursać
Komfor limuzine
Dugo međuosovinsko rastojanje je obezbedilo prilično zanimljiv karakter „džogera“. U odnosu na „sandero stepvej“ je zadržao meko podešeno ogibljenje, ali je osetno stabilniji, što na pravcu, što preko neravnina. Nema onog skakutanja karakterističnog za hečbek modele, već ume komforno da zapliva. Šta više, potrebno je nešto više opreza prilikom skretanja kako zadnjim točkovima ne biste nagazili ivičnjak. Nije baš kao da vozite kombi, ali je svakako potrebno malo više pažnje. Očekivano, povećan je i krug okretanja, što je svakako bila neminovnost.
Direktno ubrizgavanje
Poprilična razlika u odnosu na „sandero stepvej“ i „logan“ je u pogledu motorizacije. „Džoger“ je, za razliku od njih, dobio snažniju verziju jednolitarskog turbo-benzinca sa tri cilindra. Isporučuje 110 konjskih snaga zahvaljujući primeni sistema za direktno ubrizgavanje benzina.
I ovde je u ponudi varijanta sa fabričkim uređajem za pogon na tečni naftni gas od 100 konjskih snaga, ali ona standardno ima klasično multipoint ubrizgavanje goriva. Neki od taksista su nas pitali zašto najsnažnija verzija nema plin, a razlog je jednostavan – gasni uređaj bi bio skuplji.
Dacia Jogger 1,0 TCe 110 Extreme 7 sedišta
Motor: 3 cil, zapremina 999 ccm, snaga 81 kW (110 KS) pri 5000-5250 o/min, maks. o. moment 200 Nm pri 2900-3500 o/min, menjač manuelni, 6 stepeni
Dimenzije: D/Š/V 4547/1784/1691 mm, međuos. rastojanje 2897 mm, klirens 200 mm, prtljažnik 160/565/696/1807 l, rezervoar 50 l, masa 1205 kg, pneumatici 205/60 R16
Performanse: maks. brzina 180 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 11,2 s, prosečna potrošnja 5,6-5,7 l/100 km, emisija CO2 127-129 g/km
Oprema
Standard: automatsko kočenje, LED dnevna i srednja svetla, senzor za svetla i kišu, el. podizači prednjih i zadnjih prozora, vozačevo sedište podesivo po visini, upravljač podesiv po visini i dubini, alu-felne 16 inča, pomoć pri kretanju na uzbrdici, zadnji parking senzori, tempomat, modularni krovni nosači, dodatno zatamnjena zadnja stakla, prednji naslon za ruke, kožni volan, multimedija 8 inča, kamera za vožnju unazad, automatska klima sa jednom zonom, stočići za zadnja sedišta, kartica za beskontaktno otključavanje i startovanje
Opcije: paket „sigurnost extreme“ (automatska parkirna kočnica, naslon za ruke sa pregradom, kontrola mrtvog ugla, prednji i zadnji parking senzori), paket „Multimedija“ (navigacija, DAB, USB)