Toyota Fuel Cell Bus: prava mini elektrana

Rezervoar sa 600 litara vodonika omogućava autonomiju od oko 200 kilometara, a u slučaju potrebe, može da radi i kao mini elektrana

Tojota ubrzano radi na proširenju primene svoje tehnologije gorivih ćelija koja je u modelu “mirai” prvi put primenjena u jednom serijskom automobilu.

Posle putničkog automobila, ideja je da se pogon na vodonik ugradi u autobus, a cilj je da se do 2020. godine, kada će se održati letnje olimpijske igre u Tokiju, kupcima isporuči bar sto takvih autobusa. Prva dva primerka naći će se na ulicama Tokija već sledeće godine.

Kompletna tehnologija je gotovo identična kao na “tojoti mirai”, s tim što su sve komponente uvećane. Rezervoari mogu da prime 600 litara vodonika, što je dovoljno za autonomiju od 200 kilometara.

Zanimljivo je da punjenje rezervoara traje svega deset minuta, tako da to neće predstavljati problem u eksploataciji.

auto magazin rs srbija toyota-fuel-cell-bus 22

Dve gorive ćelije će proizvoditi električnu energiju za par elektro-motora snage 228 kilovata, odnosno 310 konjskih snaga sa ukupno 670 njutn-metara maksimalnog obrtnog momenta. Kompletan sistem će imati energetski kapacitet od 235 kilovat-časova.

Japanci su, kao i uvek, mislili na višestruku primenu ovakve tehnologije, pa u slučaju nepredviđenih situacija kao što su priordne katastrofe, ovaj autobus može da služi i kao mini elektrana.

Primera radi, prosečno domaćinstvo u Srbiji mesečno troši nešto manje od 300 kilovat-časova a verujemo da su u štedljivom Japanu ti podaci i manji.

Na žalost, ovakvi autobusi neće biti jeftini – njihova cena je 100 miliona jena, odnosno oko 880.000 evra.

POSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar
Unesite svoje ime

Još tekstova

Dacia Spring

Novi broj Auto magazina!

KOMENTARI

Dacia Spring