Auto magazin

Čistija rešenja za Toyotinu logistiku

Čistija rešenja za Toyotinu logistiku
20.05.2023.
Kamioni s gorivnim ćelijama na vodonik smanjuju emisiju ugljenika

Dekarbonizacija Toyotine logističke mreže označava još jedan korak ka smanjenju ukupnog ugljeničnog otiska kompanije

Toyota Motor Europe (TME) udružila se s holandskom kompanijom VDL Groep (VDL) kako bi se probila na evropsko tržište teških kamiona pokretanih vodonikom s nultom emisijom, uz korišćenje Toyotine tehnologije gorivnih ćelija. Saradnja ima za cilj da ubrza dekarbonizaciju u sektoru transporta i logistike, što je važan faktor u ispunjavanju ciljeva TME za realizaciju strategije potpuno neutralne emisije ugljen-dioksida do 2040. godine.

Kompanija TME uviđa velikipotencijal u korišćenju kamiona na vodonik za niže emisije ugljenika na svojim logističkim rutama. Manja masa vodoničnih sistema omogućava veću nosivost kamiona, a brzo punjenje vodonika je prednost za transport s visokom efikasnošću. Kamion se može napuniti vodoničnim gorivom jednako brzo kao i dizelom, a uz sve veću potražnju za vodonikom, načini korišćenja kamiona pozicioniraju ih kao ključne činioce u razvoju kvaliteta održive infrastrukture na najvažnijim pravcima snabdevanja.

VDL Groep će proizvesti prvi kamion s gorivnim ćelijama do leta 2023. godine, nakon čega će, u jesen 2023, uslediti proizvodnja više vozila koja će biti ispitana na logističkim linijama TME-a. Projekat će objediniti saznanja o načinu korišćenja kamiona s gorivnim ćelijama, istovremeno podržavajući dugoročnu viziju kompanije o dekarbonizaciji u sektoru logistike i smanjenja Toyotinog ugljeničnog otiska, što predstavlja iskorak u odnosu na elektrifikaciju putničkih vozila.

Kamioni s pogonom na gorivne ćelije takođe imaju ključnu ulogu u razvoju šireg evropskog vodoničnog eko sistema, snažno podržavajući dekarbonizaciju transporta i tranziciju ekološke energije. Teška vozila su presudna u stvaranju zdrave ponude i potražnje za vodonikom. Profitabilni rezultati će stimulisati razvoj održive infrastrukture, dok će ujedno omogućiti da se ostvare i druge nove aplikacije za mobilnost. Infrastruktura za kamione na vodonik može se jednostavno proširiti na druga vozila na vodonik koja mogu koristiti iste stanice za dopunu.

Ovaj novi projekat razvoja kamiona jedan je od mnogih koje je Toyota nedavno realizovala s više partnera, uključujući i one koji se odnose na laka komercijalna vozila, brodove, vozove i autobuse, s ciljem da se ubrza prelazak na ekonomiju vodonika.

Komentari

Pogledajte ostale tekstove iz kategorije: Najnovije Transport

Slični tekstovi

Bez komentara

Tekst bez komentara

Ovaj tekst je bez komentara, da li želite da postavite prvi?

Napišite komentar

Napišite komentar

<

Komentari

Novi broj Auto magazina!

Auto magazin na twitteru

vaši Komentari

Ove godine sam kupio novu Mazdu 3 sa 186ks i automatskim menjacem. Prodavac me je [...]

I moram da dodam da Mazda ima potrosnju ne manju od 9.5l i to kombinovane [...]

Ove godine sam kupio novu Mazdu 3 Skyactive X sa 186ks sa automatskim menajcem. Prodavac [...]

Možda ipak malo predugačak članak, ali sve u svemu ok! [...]

Buba je vanvremenski auto. Šteta što je više ne proizvode. Nova Buba nije adekvatna zamena, [...]

Moja Mazda 2.2 175D AT, Revolution too, kupljena pre 5 i po godina, nova u [...]

Preuzmite Auto magazin za android

Weather Data Source: das wetter heute in Belgrad