Mesec dana kasnije u odnosu na američku verziju, Honda je uoči Salona automobila u Parizu zvanično otkrila “sivika” za evropsko tržište.
Kao i odlazeći “sivik”, novi će se proizvoditi u fabrici u Svindonu u Velikoj Britaniji. Dimenzije automobila su povećane, pa tako dužina sada ima 130 milimetara više, a širina 30 milimetara. Sa druge strane, visina je smanjena za 20 milimetara.
Uprkos povećanju dimenzija, “sivik” je za 16 kilograma lakši zahvaljujući novoj mehaničkoj platformi koja donosi povećanje torzione čvrstoće za 52 odsto i 30 mm duže međuosovinsko rastojanje kako bi se poboljšao komfor putnika na zadnjim sedištima.
Za razliku od američkog modela u koji će se ugrađivati turbo-benzinac zapremine 1,5 litara sa 180 “konja”, Evropa će kao osnovnu verziju dobiti potpuno novi trocilindrični motor zapremine hiljadu kubika sa 130 konjskih snaga.
Kao i “amerikanac”, imaće šestostepeni manuelni menjač uz mogućnost poručivanja CVT automatika. Osim toga, Evropljanima će na raspolaganju biti i dobro poznati 1,6 dizelaš sa 120 “konja”.
Na žalost, “magična sedišta” se neće ugrađivati u novog “sivika”, ali i bez toga zapremina prtljažnika će biti na nivou odlazećeg modela – 478 litara.
Nova, deseta generacija “honde sivik” je, kao što se i očekuje, odlično opremljena u pogledu bezbednosnih sistema.
Među njima su adaptivni radarski tempomat, sistem za prevenciju nenamernog napuštanja saobraćajne trake, upozorenje na potencijalni sudar, sistem za kontrolu mrtvog ugla i automatsko kočenje u cilju izbegavanja sudara ili ublažavanje njegovih posledica.
Sudeći po nekim najavama, “sivik” desete generacije neće imati hibridnu verziju, bar ne u bliskoj budućnosti. Isto tako, nije planirana ni električna verzija, s obzirom da mehanička platforma nije konstruisana sa tom idejom.
Premijera je, kao što smo već rekli, planirana za desetak dana na sajmu automobila u Parizu. Prodavaće se u 70 zemalja sveta, a planirana je, po starom dobrom običaju, sedan verzija koja će se, naravno, sklapati u Turskoj.
Premijeru limuzine na evropskom tržištu možemo očekivati već početkom sledeće godine, a odmah zatim i praktični karavan.