Lamborghini Temerario: 920 KS u nasledniku Huracana

Lamborghini Huracan i njegov atmosferski V10 motor odlaze sa scene, ustupajući mesto V8 motoru u novom Lamborghini Temerario, koji se vrti do 10.000 obrtaja u minuti. Opremljen je sa dva turbo punjača i tri elektromotora, jer je Temerario plug-in hibrid. Ukupna snaga iznosi 920 KS, uz pogon na sva četiri točka.

Temerario je potpuno izrađen od aluminijuma, a na tržištu će biti dostupan i u lakšoj i aerodinamičnijoj varijanti opreme pod nazivom Temerario Alleggerita. Suva težina automobila iznosi 1.690 kilograma.

Ime koje se možda teže izgovara naravno odaje počast borbenom biku. Temerario je bio borbeni bik 1875. godine, a njegovo ime znači “divlji i hrabar”.

Lamborghini Temerario

Nova aerodinamika Lamborghini Temerario-a poboljšala je pritisak na tlo za 103 procenta u poređenju sa prethodnim Lamborghini Huracan EVO modelom. Krov takođe ima centralni kanal koji usmerava vazduh ka zadnjem spojleru, koji je integrisan u karoseriju. Oblikovani zadnji poklopac motora dodatno usmerava vazduh sa strane spojlera.

Za Lamborghini Temerario Alleggerita od početka je planirana snažnija konfiguracija, koja štedi 25 kg na težini i povećava aerodinamičku efikasnost u odnosu na Huracan EVO na 158 procenata.

Ovo nije samostalna verzija, kao što su to bili Huracan Performante, Huracan STO i Huracan Tecnica, već sportska konfiguracija Lamborghinija Temerario.

Lamborghini Temerario

Dodatni elementi Alleggerita verzije uključuju CFK prednji spojler od karbonskih vlakana (-0,19 kg), podne obloge od recikliranih karbonskih vlakana (-0,55 kg), bočne pragove (-0,60 kg) i zadnji poklopac (-9,20 kg). Sa karbon paketom, zadnji difuzor, poklopci retrovizora i bočni usisnici za vazduh su takođe izrađeni od karbona, što dodatno štedi 1,82 kg na težini.

Pored aluminijumskih točkova (dostupnih u tri boje) ili kovanih točkova (dostupnih u četiri boje), postoje i karbonski točkovi veličine 20 inča napred i 21 inč pozadi.

Unutrašnjost automobila koristi CFK za obloge vrata, sportska sedišta sa dvostrukim kadicama od karbonskih vlakana, centralni tunel, digitalni okvir instrument table, ventilacione otvore, volan i ručice menjača.

Lamborghini Temerario

Čak i prozori doprinose smanjenju težine: zadnje staklo je izrađeno od Gorilla-Glass stakla (-0,85 kg), a fiksirani bočni prozori od polikarbonata (-0,45 kg).

Pozicija vozača u Lamborghini Temerariu je redizajnirana, sa uspravnijim nagibom volana, a povećan je i prostor za putnike i prtljag, kako iza sedišta tako i u prostoru ispod prednjeg poklopca motora (oba prostora mogu da prime dva kabinska kofera).

U poređenju sa Huracanom, ima 3,4 cm više prostora za glavu i 4,6 cm više prostora za noge. Elektronski podesiva 18-smerna komforna sedišta su standardna oprema, dok su sportska sedišta dostupna kao opcija.

Lamborghini Temerario

Instrument tabla oživljava poznati “Power-Button”, koji je, kao kod borbenih aviona, uokviren crvenim prekidačem; novi volan može biti personalizovan karbonskim elementima i omogućava pristup većini funkcija bez skidanja ruku sa volana.

Sa leve strane nalaze se dva rotaciona dugmeta, uključujući dugme sa crvenom krunom za odabir režima vožnje, dok je u sredini dugme sa kariranom zastavom za aktivaciju Launch Controla. Donje dugme služi za podizanje nosa automobila kako bi se lakše prešlo preko ležećih policajaca ili rampe. Rotori sa desne strane biraju režime vožnje i aktiviraju novu funkciju “Drift Mode”.

Lamborghini Temerario

Ventilacioni otvori su integrisani u instrument tablu, a tu su i tri ekrana. Ispred suvozača se nalazi 9,1-inčni displej sa informacijama o vožnji i infotainment sistemu; vozač gleda u 12,3-inčni digitalni kokpit, a u sredini se nalazi vertikalni 8,4-inčni infotainment ekran, koji takođe ima funkciju prevlačenja, pomoću koje se sadržaj sa centralnog monitora jednim pokretom prsta može prebaciti na displej vozača ili suvozača.

Po želji, Temerario nudi i sistem Lamborghini Vision Unit (LAVU), koji zahvaljujući 3 kamere i specijalnoj kontrolnoj jedinici omogućava pristup Lamborghini Telemetry 2.0, Memories Recorderu i Dashcamu. Klijent može pratiti telemetriju kako bi unapredio vožnju na stazi, sačuvao najbolje trenutke vožnje i računao na dodatnu bezbednost sa dashcamom.

Tri kamere uključuju onu na prednjem faru, koja snima slike sa puta ili trkačke staze; Emotion-kamera, koja snima kabinu automobila sa fokusom na vozača i suvozača; i kamera na zadnjem poklopcu, koja je postavljena iza sedišta.

Lamborghini Temerario

Lamborghini Temerario poseduje novi 4,0-litarski biturbo-V8, koji je razvijen od nule u Sant’Agata Bolognese. To je prvi motor u kategoriji serijskih superautomobila koji može da dostigne 10.000 obrtaja u minuti. Od 0-100 km/h stiže za 2,7 sekundi, od 0-200 km/h za 7,3 sekunde, dok je maksimalna brzina 340 km/h.

Ovaj motor sa projekt kodom L411 razvija 800 KS (specifična snaga 200 KS/litar) između 9.000 i 9.750 obrtaja u minuti, sa limiterom na 10.000 obrtaja, i ima 730 Nm obrtnog momenta između 4.000 i 7.000 obrtaja u minuti.

Dva velika turbopunjača su smeštena u V formaciji od 90 stepeni, što optimizuje ukupne dimenzije, geometriju kanala i upravljanje toplotom. Maksimalni pritisak punjenja turbopunjača iznosi 2,5 bara, pri čemu su turbine kontrolisane ventilom za otpadne gasove (wastegate) i senzorom brzine obrtaja. Ugao između radilica iznosi 180° (tzv. “ravna” radilica), što je takođe uobičajeno kod trkačkih motora.

Lamborghini Temerario

Klipnjače su izrađene od titana kako bi se smanjila težina i rotirajuća masa. Glave cilindara su napravljene od aluminijumske legure A357 Cu, istog materijala koji se koristi za glave cilindara trkačkih motora.

Sistem vodenog hlađenja je novorazvijen kako bi se motor brzo zagrejao i regulisala količina tečnosti koja cirkuliše u motoru pomoću elektronski kontrolisanog ventila. Direktno ubrizgavanje goriva postiže pritisak do 350 bara, čime se optimizuje dovod goriva u komore za sagorevanje i osigurava brzo i čisto sagorevanje.

Postoji i komponenta koja emituje zvučne talase u unutrašnjost vozila, stvarajući impresivan zvuk u svakom režimu vožnje. Zvuk elektromotora su takođe razvili Lamborghini inženjeri.

Lamborghini Temerario

Tri elektromotora od po 150 KS (110 kW), hlađena uljem, koja podržavaju benzinski motor, integrisana su tako da je ceo pogonski sklop što kompaktniji. Zadnji elektromotor se nalazi između V8 motora (fiksno povezan sa radilicom) i 8-brzinskog menjača sa dvostrukim kvačilom.

On pruža maksimalnu snagu od 150 KS i 300 Nm obrtnog momenta, koji se koriste za pokretanje V8 motora, dopunu obrtnog momenta benzinskog motora pri nižim obrtajima, kompenzaciju turbo rupe, i obezbeđivanje linearne i kontinuirane isporuke snage. Takođe funkcioniše kao trofazni generator.

Preostala dva elektromotora su instalirana na prednjoj osovini kako bi omogućili pogon na sve točkove po potrebi ili samo električni pogon u specifičnom režimu vožnje. Svaki motor je odgovoran za jedan prednji točak i može isporučiti stalnu snagu od 82 KS (60 kW) i obrtni moment do 2.150 Nm.

Lamborghini Temerario

Zahvaljujući električnoj prednjoj osovini, Lamborghini Dinamica Veicolo (LDV) 2.0 sistem takođe može uticati na ponašanje vozila, koristeći strategije vektorisanja obrtnog momenta za agilnost u uskim krivinama i stabilnost u krivinama pri velikim brzinama.

Temerario se može puniti regenerativnim kočenjem prednjih točkova ili direktno preko V8 motora tokom vožnje, ili u roku od 30 minuta dok vozilo stoji, pomoću kabla priključenog na AC utičnicu snage do 7 kW.

Iza motora se nalazi 8-brzinski menjač sa dvostrukim kvačilom, čija je konfiguracija promenjena u poređenju sa tradicionalnim DCT menjačem radi optimizacije prostora i težine.

Lamborghini Temerario

Režimi vožnje se biraju pomoću rotacionih dugmića na volanu. Gornji levi bira između režima City, Street, Sport, Corsa i Corsa ESC Off. U ‘City’ režimu, električni prednji pogon može isporučiti maksimalnu snagu od 190 KS (140 kW).
U ‘Street’ režimu se po potrebi aktivira pogon na sve točkove, a V8 motor uvek podržava elektromotore, pružajući maksimalnu snagu od 800 KS. Ako se odabere opcija punjenja, snaga se smanjuje na 725 KS. Prednja E-osovina podržava vektorisanje obrtnog momenta, a aktivna aerodinamika osigurava maksimalnu stabilnost pri visokim brzinama, na primer na autoputu.

U ‘Sport’ režimu vožnja je orijentisana na zabavu, sa tri programa: Recharge, Hybrid i Performance. Dostupna je puna snaga od 920 KS. Menjač brže reaguje, a ogibljenje i aerodinamika su podešeni za veću agilnost i uživanje u krivinama.
U ‘Corsa’ režimu (i pri izboru Performance) dostupna je snaga od 920 KS, ali sa kontrolom pogona kalibrisanom za posebno sportsku vožnju. Takođe, zvuk postaje još privlačniji i uzbudljiviji.

Dodatno, tu je i funkcija “Drift Mode” koja pomaže vozaču da kontrolisano zadrži kontrolu nad vozilom togom driftovanja.
Pritiskom na dugme sa zastavicom na dve sekunde aktivira se “Launch Control”. Rotor u gornjem desnom uglu kontroliše tri programa: Recharge, Hybrid i Performance.

Lamborghini Temerario

Za prijanjanje na podlogu brinu se gume razvijene u saradnji sa Bridgestone-om, kao kod različitih modela Lamborghini Huracan STO, Tecnica, Sterrato, Huracan EVO RFT i Revuelto V12. Dostupne su gume Potenza Sport i Potenza Race, kao i Potenza Sport sa Run-Flat tehnologijom (RFT) i posebno prilagođena verzija zimskih guma Blizzak LM005. Veličine felni su 20 i 21 inč, a mogu se kombinovati sa četiri različita dizajna točkova.

Lamborghini Temerario više nema kombinovanu šasiju od karbona i aluminijuma kao Huracan. Nova struktura sa spaceframe okvirom je u potpunosti izrađena od aluminijuma. U ovoj konstrukciji se prvi put koristi nova legura visoke čvrstoće za livenje, koja koristi hidroformirane ekstrudirane profile sa tankim, zatvorenim inercijskim profilima, uz upotrebu unutrašnjih jezgara.

Lamborghini Temerario

Cenovnik za Lamborghini Temerario još uvek nije objavljen. Međutim, može se pretpostaviti da će cena biti veća od cene njegovog prethodnika Huracána. Na primer, za Huracan EVO bilo je potrebno izdvojiti najmanje 200.000 evra, za Huracan Tecnica oko 238.000 evra, dok je Huracan STO koštao najmanje 313.000 evra.

Verovatno će Lamborghini Temerario biti skuplji, ali neće dostići cenu svog većeg brata Revuelta, koji počinje od preko 500.000 evra.

Naravno, može se pogledati i direktni konkurent Ferrari 296 GTB, koji takođe ima plug-in hibridni pogon sa ukupnom snagom od 830 KS i cenom od oko 270.000 evra.

Lamborghini Temerario

Još jedan hibridni supersportski automobil je McLaren Artura, koji pokreće elektrifikovani V6 turbo motor i nudi kombinovanu snagu od 680 KS sa cenom od oko 239.000 evra. U pogledu luksuza i prestiža, može se razmotriti i novi Aston Martin Vantage, iako njegov V8 motor proizvodi “samo” 665 KS jer nije elektrifikovan.

Kao alternativa motoru Lamborghini Temeraria od 10.000 obrtaja, može se uzeti u obzir bokser motor Porsche 911 GT3 (510 KS) koji postiže 9.000 obrtaja u minuti, kao i njegove ekstremnije verzije 911 GT3 RS (525 KS) i 911 S/T (525 KS). Za slične performanse, ipak je potrebno odabrati Porsche 911 Turbo S sa 650 KS.

POSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar
Unesite svoje ime

Još tekstova

Dacia Spring

Novi broj Auto magazina!

KOMENTARI

Dacia Spring