Seat Leon 2,0 TDI DSG FR

Ukoliko mislite da je "golf" previše konzervativan a njegova "GTI" verzija suviše sportska, "seat leon FR" je nešto između. Spotrski detalji i tvrđe ogibljenje samo su neke od razlika u odnosu na standardnu verziju

Trenutno jedan od najlepših pripadnika C segmenta, odnosno niže srednje klase, “seat leon” poslednje generacije privlači veliku pažnju pre svega svojim dizajnom. Nije tajna da koristi zajedničku mehaničku platformu sa “golfom” sedme generacije, a ni to da je dosta elemenata preuzeto sa “audija A3”. Na primer, instrumenti, volan , položaj sedenja vozača i još neki detalji su gotovo identični kao na modelu iz Ingolštata. To i ne čudi, s obzirom da Seat kao brend pripada sportskoj diviziji Folksvagena.

“FR” verzija nije pandan “GTI” modelima. Ona je praktično ekvivalent nekadašnjim “GT” verzijama. Na prvom mestu, promenjen je dizajn nekolicine detalja – drugačiji su branici zbog čega je “leon FR” nešto duži u odnosu na standardne verzije.

FR varijanta ima više promena u kabini nego na karoseriji
FR varijanta ima više promena u kabini nego na karoseriji

Odmah da kažemo da je testirani primerak sticajem okolnosti imao felne prečnika 16 inča sa zimskim pneumaticima umesto standardnih fabričkih “sedamnaestica” koje se inače isporučuju uz “FR” verziju. Osim felni, razlika u odnosu na standardni “leon” je i u sportskom volanu koji je zasečen sa donje strane, ali i u sedišta sa izraženom bočnom podrškom za telo. Vrlo upadljiv je i crveni štep na sedištima, volanu i ručicama menjača i ručne kočnice koji takođe naglašava da ovo nije običan auto.

Crveni štep na volanu i sedištima
Crveni štep na volanu i sedištima

“FR” je u suštini paket opreme kod koga je dosta toga izmenjeno. Dostupan je uz nekoliko motora – 1,4 TSI od 122 KS, 1,8 TSI od 180 KS, 2,0 TDI od 150 KS i 2,0 TDI od 184 konjske snage. Za sve njih je zajedničko tvrđe ogibljenje zbog kog je auto niži u odnosu na standardne modele i “golf”. Zahvaljujući zimskim šesnaesticama, auto nije pretvrd, ali je sasvim očigledno da je sve projektovano tako da pruži maksimalno prijanjanje u brzim prolascima kroz krivine. Sa druge strane, sitne neravnine vrlo uspešno upija iako je na onim malo dužim i većim jasno da je ovo vrlo sportski auto.

Tjuning parametara vožnje preko displeja osetljivog na dodir
Tjuning parametara vožnje preko displeja osetljivog na dodir

Još jedna bitna razlika “FR”-a u odnosu na ostale verzije je “tjuning na dugme”. Iznad komandi klima-uređaja se nalazi taster preko koga se aktivira specijalan meni na centralnom displeju preko koga možete odabrati željeni stil, odnosno profil vožnje. Na raspolaganju su “normal”, “sport”, “eko” i “individual” modovi preko kojih se podešavaju brojni parametri. U “sport” modu volan postaje teži, motor još eksplozivnije prima “gas” tako da je u svakom trenutku spreman da trenutno postigne maksimalno međuubrzanje. Zanimljivo je da se menja i boja ambijentalnog osvetljenja, pa tako skrivene LED trake u tapacirunzima vrata, čiji se izvor ne vidi direktno, od bele boje postaju crvene. S obzirom da je testiran auto opremljen “DSG” menjačem, iz standardnog moda menjač takođe prelazi u “sport” mod koji se inače zasebno može aktivirati jednostavnim pomeranjem ručice menjača unazad. Klikom na “sport” taster na displeju, menjač automatski prelazi u sportski režim tako što motor “drži” na višim obrtajima pri kojima je još spremniji na trenutnu i brzu reakciju na komandu “gasa”.

Motor je snažan, ali može da bude i ekonomičan
Motor je snažan, ali može da bude i ekonomičan

Čak i u ovom modu start-stop sistem ostaje aktivan. “Eko” mod menja mapu motora i donekle redukuje njegovu snagu kako bi se postigla maksimalna efikasnost u pogledu potrošnje. Iskreno, ovaj mod nam nije bio dovoljno zanimljiv pa smo uglavnom vozili auto u “normal” režimu koji je menjao brzine dosta ranije u odnosu na sportski. Ako niste raspoloženi za nagla ubrzanja, viši obrtaji motora u sportskom modu umeju da budu naporni. Ipak, ako se u trenutku odlučite za maksimalnu snagu, “normal” vas neće razočarati, naprotiv. Ukoliko ne pritisnete papučicu “gasa” baš do kraja i ne aktivirate kik-daun režim koji inače obezbeđuje promenu brzina na najvišim obrtajima, doživećete veoma prijatno iznenađenje. Motor će znati da želite veoma snažno ubrzanje ali bez maksimalnih obrtajima. U stvari, tek u ovom slučaju možete da postanete svesni koliko je motor od 150 “konja” zapravo snažan, dovoljan i uglađen u svakodnevnoj vožnji – “zakucaće” vas za sedište a brzine će u roku od par sekundi nanizati od prve do šeste, menjajući ih na oko 3.000 o/min. Samo to veoma brzo nizanje brzina je nešto što pričinjava veliko zadovoljstvo uz izrazito snažna ubrzanja i to bez esktremnih obrtaja.

Konvencionalni dizajn instrumenata
Konvencionalni dizajn instrumenata

Tada zapravo shvatite da je “normal” mod zapravo vrlo inteligentno i dovoljno rešenje u svakodnevnoj vožnji koje vas nikada neće ostaviti bez dovoljno snage. Pri svemu tome, prosek potrošnje po Beogradu se kretao oko 6,0 l/100 km, dok je u “sport” modu skakala za pola litre do litar u zavisnosti od toga koliko dugo ga koristite. “Eko” mod bi verovatno omogućio fabričkih 5,5 l/100 km, ali definitivno nije zanimljiv osim ako ostajete bez goriva a pumpe nema na vidiku. Inače, potrošnja na auto-putu pri 130 km/h iznosi oko 5,4 l/100 km.

Nizak i zavaljen položaj tela putnika u leonu
Nizak i zavaljen položaj tela putnika u leonu

Zavaljeni položaj vozača za volanim, vrhunska ergonomija u pogledu rasporeda komandi i kvalitetna završna obrada su nešto što je tradicija kod Seata kao člana VW familije. Ruku na srce, kvalitet materijala nije baš kao kod “golfa”, ali to je deo korporativne strategije. U odnosu na njega ima i nešto manje prostora za glavu na zadnjoj klupi, ali bar osobe prosečne visine nemaju problem.

IMG_3780

“Seat Leon FR” je vrlo zanimljiv auto za sve ljubitelje VW inženjeringa i sportskog karaktera automobila, ali i za one koji smatraju da je “golf” suviše primamljiv ekipi s one strane zakona. Trenutno je na akciji “leon” sa “stajl” paketom opreme i sjajnim “1,2 TSI” motorom od 105 KS koji, pokazalo se u praksi, stoji rame uz rame sa modernim atmosferskim 1,6 benzincima sa direktnim ubrizgavanjem goriva. Njegova cena je 15.999 evra sa PDV-om, što je skoro tri hiljade evra uštede u odnosu na redovnu cenu. Dodatnih hiljadu evra popusta se ostvaruje ukoliko se odlučite za finansiranje preko Porše Mobilitija.

Aleksandar Bursać

IMG_3576Potpuno LED osvetljenje

Zanimljivo je da Seat nudi specijalan dodatni paket opreme koji, između ostalog, nudi i LED glavne farove! Ksenoni očigledno polako odlaze u drugi plan s obzirom da LED tehnologija omogućava praktično doživotni vek svetlećih elemenata. Naravno, misli se na kvalitetne elemente u skladu sa renomeom proizvođača automobila. Tu su i atraktivna dnevna svetla koja čine LED cevi, a u istoj tehnologiji su izrađena i zadnja svetla.

Za ukupno 1.565 evra doplate, osim LED farova, dobijaju se i alu-felne prečnika 18 inča, veći multimedijalni displej sa dva dodatna zvučnika ionako sjajnog ozvučenja, kao i elektro-pokretani panoramski krovni otvor. Ovo se odnosi na “FR” paket opreme, mada je sličan dodatak dostupan i za slabiji, “stajl” paket kod koga doplata iznosi 1.109 evra.

IMG_3614Neprikosnoveni DSG

Jedan od najboljih automatizovanih menjača današnjice – DSG je nešto što svakako preporučujemo. Jeste da košta oko 1.700 evra ali zaista vredi svaku paru. To je praktično manuelni menjač sa klasičnim zupčanicima ali sa dve lamele. U skladu sa vašom vožnjom u svakom trenutku predviđa vaš sledeći potez i unapred priprema odgovarajući stepen prenosa. Toliko je inteligentan, bilo da ga vozite opušteno ili sportski, da će se dopasti i najvećim pobornicima manuelnih menjača.

U odnosu na manuelni menjač ima nešto kraće prenosne odnose pa je još zanimljiviji prilikom naglih ubrzanja i sportske vožnje. Inače, dvolitarskim dizelašima je namenjen šestostepeni DSG a za 1,6 TDI sedmostepeni. Broj brzina zapravo ne otkriva dužinu stepena prenosa i lako može da vas zavara. Na primer, peti stepen prenosa kod 1,6 TDI motora sa manuelnim menjačem je duži čak i u odnosu na sedmi stepen prenosa kod istog motora sa DSG menjačem, ali i u odnosu na testirani “2,0 TDI DSG” sa šest brzina.

Naravno, “DSG” menjač ima i manuelni mod kod kog možete sami da birate stepen prenosa, ali i “sportski” mod kod koga promenu brzina odlažete na više obrtaje.

IMG_3590

Seat Leon 2,0 TDI DSG FR

Motor: zapremina 1968 ccm, snaga 110 kW (150 KS) pri 3500-4000 o/min, maks. obrtni moment 320 Nm pri 1750-3000 o/min, menjač automatizovan, 6 stepeni, start-stop

Dimenzije: 4271/1816/1444 mm, međuos. rastojanje 2634 mm, prtljažnik 380 l, rezervoar 50 l, pneumatici 225/45 R 17, masa 1322 kg

Performanse: maks. brzina 211 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 8,4 s, potrošnja 3,8/4,4/5,5 l/100 km, emisija CO2 117 g/km

IMG_3606Oprema

Standard: ESP, prednji i bočni vazd. jastuci, vazd. zavese, vazd. jastuk za kolena vozača, sportsko ogibljenje FR, XDS blokada diferencijala, mogućnost izbora profila vožnje, FR sportski branici, sportski FR volan obložen kožom, el. podizači sva četiri prozora, ambijentalno osvetljenje u predelu nogu, el. preklopivi retrovizori, senzor za pritisak u gumama, start-stop sistem, svetla za čitanje napred i nazad, LED stop-svetla, tempomat sa limiterom brzine, automatski klima uređaj sa dve zone, blutut konekcija, alu-felne 17 inča, radio CD/MP3 ozvučenje sa 8 zvučnika, priključak za USB, AUX i SD karticu, ekran osetljiv na dodir, prednja sportska FR sedišta, pomoć pri kretanju uzbrdo
Opcije: zadnji parking senzori, LED enterijer paket (65 evra), LED dnevna i glavna svetla (1.080 evra)

IMG_3723

POSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar
Unesite svoje ime

Još tekstova

Dacia Spring

Novi broj Auto magazina!

KOMENTARI

Dacia Spring