Skriveno blago
Redizajnirani Mini Countryman ima nove detalje na karoseriji ali i u unutrašnjosti. Najlakše ćete ga prepoznati po grafici zadnjih svetala sa motivima britanske zastave
Mini Countryman je kao lepa i visoko-obrazovana devojka kojoj većina muškaraca ne sme da priđe. Atraktivan i tehnički veoma napredan, sa vrlo malo detalja koji mu se mogu zameriti.
Pa ipak, čini se da je nekako zapostavljen od strane kupaca. Ne, nije preskup i nije nepraktičan.
Odmah da pređemo na stvar: Countryman može da se nabavi za 27.530 evra. Toliko košta “One” verzija sa 1,5 trocilindarskim turbo-benzincem.
Ako želite više od uobičajene vožnje od tačke A do tačke B, za svaku preporuku je Cooper S, koji košta 33.320 evra.
Njegovih 2,0 litra i 178 konjske snage će zadovoljiti i one zahtevnije vozače. Isprobali smo ga, i slobodno možemo da kažemo da je to auto koji ume da izazove adrenalin.
Kada je u pitanju ponuda prostora, Mini Countryman možemo da uporedimo sa hečbek modelima C segmenta.
U odnosu na njih, razume se, nudi povišeno odstojanje od tla ali ne preterano.
Sa svojih 165 mm je taman dovoljno visok da imate dobar osećaj kontrole za volanom u smislu preglednosti, kao i da lako ustajete i sedate sa sedišta.
Isto tako, nema problem ni sa višim ivičnjacima, pa i sa vožnjom van asfalta. Pozadi ima dovoljno mesta i za visoke osobe.
Konkretno, neko ko je prosečne visine imaće desetak centimetara prostora do „neba“ i više nego dovoljno mesta za kolena.
Prtljažnik je pristojne zapremine, dosta veći nego kod već pomenutih klasičnih hečbeka.
Dakle, „krosover“ momenat je ispunio svoju ulogu u smislu komfora i praktičnosti, ali nije narušio ono što zahtevniji vozači najviše cene – upravljivost i generalno vozne karakteristike.
Ovo je, u suštini, pravi BMW. Svaki detalj je na svom mestu, sa najvišim nivoom završne obrade.
S obzirom da iza brenda Mini stoje Bavarci, i ne čudi što je većina elemenata zajednička sa BMW modelima.
Na primer, komande i softver multimedije, taster putnog računara je na ručici migavaca, a isti su i položaji ručice menjača za sport mod, kao i „P“ taster na vrhu.
I ovde je na sredini komandne table dugme koje je prečica za podešavanje bezbednosnih sistema.
Materijali su nešto što apsolutno reflektuje lajfstajl karakter „minija“. Specifičan, dizajnerski štof je na sedištima ali i u bogato tapaciranim prednjim i zadnjim vratima.
Sportska sedišta su za svaku preporuku, ne samo zbog sjajne bočne podrške, već i zbog mogućnosti izvlačenja, odnosno produžavanja donjeg dela. Na žalost, nema lumbalne podrške.
Tokom redizajna, „mini kantrimen“ je dobio nekoliko upečatljivih izmena u unutrašnjosti. Pre svega, promenjeni su instrumenti ispred vozača.
Do sada su tu bili analogni brzinomer i obrtomer, sa malim displejem. Umesto njih, postavljeni su novi polu-digitalni instrumenti, sa crno-belim kontrastom.
Kada je motor ugašen, površina je potpuno crna, a kada je upaljen, sve deluje kao da je grafika na displeju.
Zapravo, jedini analogni instrument je obrtomer, koji kod električnih verzija prikazuje procenat zahtevane snage od elektro-motora.
Sam dizajn novih instrumenata je sveden i možda previše minimalistički. Izmenjen je i čuveni centralni „instrument“, odnosno displej multimedije i navigacije.
Ima veću rezoluciju i nove tastere koji više nisu reljefasti, već su ravni i osetljivi na dodir. Potpuno je nova i ručica menjača, sa „P“ tasterom na vrhu.
Ono što je zadržano i što Mini Countryman izdvaja od svih ostalih SUV modela ove veličine su vozne karakteristike.
Kako i ne bi, kad konstrukciju i kompletan inženjering potpisuje ekipa BMW-a. Odmah po startovanju motora prvo što vam „pada u uši“ su duboki tonovi izduvnog sistema.
Da, dvostruki završeci su pravi. A ono što „pada pod ruke“ je veoma direktan volan, čak prilično težak i u „komfort“ modu a kamoli u „sport“ režimu.
Naravno, nije pretežak kao da vozite bez serva, ali je dovoljno direktan da se oseti odlična komunikacija sa podlogom.
Dakle, odmah postaje jasno da je „kantrimen“ vrlo sportski auto, počevši od sedenja pa do osećaja na volanu.
Za potpuno vladanje situacijom zaduženi su sjajni motor i menjač. U uobičajenoj gradskoj vožnji brzine menja rano, tako da kazaljka obrtomera pada čak i na 1100 obrtaja!
Osmostepeni menjač je izuzetno inteligentan, pa se čini kao da čita misli vozača. Maksimalno koristi veliki obrtni moment za iole snažna ubrzanja u trenutnom stepenu prenosa, dok za odlučniji pritisak na papučicu gasa bez razmišljanja menja i po nekoliko stepeni naniže.
Skoro da ne može da pogreši, uvek je u pravoj brzini, prateći temperament i raspoloženje vozača.
Naravno, kao i svaki „BMW, „mini kantrimen kuper S“ ima dvostruki sportski mod.
„Sport“ režim koji menja mapu ubrizgavanja goriva, osetljivost komande gasa i jačinu servo asistencije, kao i „sport“ mod samog menjača, koji se aktivira pomeranjem ručice ulevo.
Svaki od njih spušta kazaljku obrtomera za po hiljadu, izvlačeći maksimum iz dvolitarske turbo mašine.
Ipak, kada „shvati“ da, recimo, auto-putem vozite konstantnom brzinom, prištedeće gorivo, menjanjem do sedme, ali ne i osme brzine.
Kada ponovo nagazite, vraća se u stanje maksimalne naoštrenosti. Treba reći i da „komfort“ mod standardno podrazumeva izbacivanje menjača u „ler“ kada pustite gas, a radarski senzor „shvati“ da ispred nema nikoga, čime se maksimalno koristi kinetička energija.
U odnosu na Countryman sa istim motorom i pogonom koji smo vozili pre godinu i po dana, ovaj nam je trošio skoro dve litre više zbog novih euro normi.
Tako nam je prosek po gradu bio i do 11 litara, bez štednje, sa povremenom aktivacijom generalnog „sport“ moda i čestim korišćenjem „sport“ režima menjača.
On je od velike pomoći kada nam je bilo potrebno trenutno i naglo međuubrzanje, ali i prilikom kočenja motorom. Pri 130 km/h se „vrti“ na svega 2100 obrtaja i tada troši oko 7,8 l/100 km sa sve krovnim nosačima.
Ovo je auto koji omogućava maksimalno uživanje u vožnji. Može se porediti sa „minijem heč“ specifičnim po „karting“ stilu vožnje ali i sa BMW modelima.
U svakom slučaju, upravljivost, ubrzanja i praktičnost iskombinovani sa lajfstajl karakterom su nešto čemu je teško odoleti.
Aleksandar Bursać
Lakoća življenja
Test primerak „kantrimena“ je opremljen beskontaktnim otključavanjem i startovanjem motora kao i otvaranjem prtljažnika na struju.
Sve ovo u velikoj meri olakšava svakodnevno korišćenje automobila, pogotovo ako često ulazite i izlazite.
Tu je i senzor za otvaranje gepeka zamahivanjem nogom ispod zadnjeg branika, što dodatno olakšava život.
Automatsko parkiranje
Automatsko parkiranje sve više proizvođača u potpunosti izbacuje iz ponude. Kod Minija je za svaku preporuku.
Countryman ima veoma napredan sistem; ako želite da auto skenira parking mesta, dovoljno je da date odgovarajući migavac i da kliknete krajnji levi prekidač na centralnoj konzoli sa oznakom „P“.
Čim prepozna prazno mesto, dovoljno je da stanete, ubacite u rikverc i automatsko parkiranje će započeti, bez ikakvih drugih potvrđivanja i podešavanja.
Jedino što morate da uradite je da kontrolišete gas i kočnicu.
Mini Countryman Cooper S All4
Motor: zapremina 1998 ccm, snaga 131 kW (178 KS) pri 4750-5500 o/min, maks. o. moment 280 Nm pri 1350-4200 o/min, menjač automatski, 8 stepeni
Dimenzije: D/Š/V 4299/1822/1557 mm, međuos. rastojanje 2670 mm, klirens 165 mm, prtljažnik 450/1390 l, rezervoar 51 l, masa 1555 kg, pneumatici 225/55 R17
Performanse: maks. brzina 222 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 7,3 s, potrošnja 7,8/5,8/6,5 l/100 km, emisija CO2 149 g/km