Veran tradiciji: potpuno novi Mercedes-AMG SL

1

Novi Mercedes-AMG SL, novo izdanje ikone, vraća se svojim korenima sa klasičnim mekim krovom i sportskim karakterom. U isto vreme, luksuzni roadster sa 2+2 sedišta je posebno pogodan za svakodnevnu upotrebu i po prvi put snagu motora prenosi na put pogonom na sve točkove.

Komponente visoke tehnologije kao što su AMG ACTIVE RIDE CONTROL oslanjanje sa aktivnom stabilizacijom naginjanja vozila, upravljanje zadnjom osovinom, kao i opciono dostupan AMG keramički kompozitni sistem kočnica visokih performansi i standardno dostupan DIGITAL LIGHT sa funkcijom projekcije, samo su neke od novina. Kao Performance Luxury model, Mercedes-AMG u Afalterbahu je potpuno nezavisno razvio model SL. Lansiranje na tržište započeće sa dva modela sa AMG V8 motorima.

Mercedes-AMG SL

Pre skoro 70 godina, sportski automobil lansiran u Štutgartu odmah je postao legenda. Vizija proširenja potencijala brenda Mercedes-Benz kroz uspehe u trkama, kao rezultat proizvela je prvi SL – trkački sportski automobil koji je moguće voziti i po običnom putu.

Ubrzo nakon svog debija 1952. godine, model 300 SL (interna oznaka W 194) nizao je uspeh za uspehom na svetskim trkačkim stazama. U svojoj prvoj godini, ostvario je, između ostalog, spektakularne pobede u legendarnim 24 sata Le Mana i čak zauzeo prva četiri mesta na Velikoj jubilarnoj nagradi Nirburgringa (Nürburgring Grand Jubilee Prize) za sportske automobile. Njegovi uspesi brzo su učinili SL legendom.

Mercedes-AMG SL

Nakon uspeha trkačkog automobila, 1954. godine usledio je serijski sportski automobil 300 SL (W 198), koji je zbog svojih neobičnih vrata nazvan „Gullwing”. Godine 1999. žiri automobilskih novinara proglasio ga je “Sportskim automobilom veka”. Ostali istaknuti modeli uključuju “Pagodu” (W 113, 1963-1971), “evergreen” R 107 (1971-1989), koji se proizvodio 18 godina, i njegovog naslednika, R 129. Skraćenica “SL” do danas predstavlja jednu od retkih pravih automobilskih ikona na svetu.

Sa dužinom od 4705 mm i 2700 mm dugim međuosovinskim rastojanjem, novi SL je 74 mm duži i vozi se na međuosovinskom rastojanju koje je rastegnuto 115 mm u odnosu na prethodnu generaciju

Mercedes-AMG SL

Za sada, svaka verzija ima motor dostojan AMG značke. Dodatne opcije za pogon će biti dodate vremenom, uključujući Plug-In Hybrid i verovatno laki hibrid V6, ali od lansiranja, izbor je ograničen na par M177 4,0-litarskih V8 motora koje već poznajemo sa drugih AMG modela.

Mercedes-AMG SL

Početni SL 55 proizvodi 476 KS i 700 Nm, dok snažniji SL 63 povećava te brojke na 585 KS i 800 Nm zahvaljujući više turbo pojačanja, poboljšanom protoku vazduha i softverskom podešavanju. Čak i osnovni automobil može dostići 100 km/h za 3,9 sekundi, dok SL 63 to vreme smanjuje na 3,6 sekundi. Pronađite odgovarajući prazan deo autoputa bez ograničenja i SL 55 će dostići maksimalnu brzinu od 295 km/h, ostavljajući SL 63 da napreduje do 315 km/h.

Mercedes-AMG SL

Koji god od dva V8-a da izaberete, snaga se kanališe preko Mercedes-AMG-ovog devetostepenog automatskog menjača koji menja pretvarač obrtnog momenta za mokro kvačilo koje bi trebalo da učini SL bržim, sa boljom reakcijom na gas. Po prvi put u istoriji SL-a, snaga se šalje na sva četiri točka, a oba modela dobijaju oznaku 4Matic+.

Mercedes-AMG SL

Moderno prednje multilink oslanjanje, karbonsko-keramičke kočnice i upravljanje zadnjim točkovima takođe su standard na 55 i 63. SL 63 potvrđuje svoju superiornost vazdušnim oslanjanjem i aktivnom kontrolom prevrtanja.

Mercedes-AMG SL

Druge značajne promene uključuju dodavanje dva mala zadnja sedišta za decu. Odbacivanje koncepta tvrdog krova snižava težište i štedi 21 kg na ukupnoj masi, kao i prostor prtljažnika kada se sklopi. Mercedes tvrdi da možete da stavite dve torbe za golf u prtljažnik čak i sa spuštenim krovom.

Novi krov se otvara i zatvara za 15 sekundi. To možete učiniti i u vožnji, sve do 60 km/h. Tu je i tradicionalni vazdušni šal (Airscarf) koji izduvava topli vazduh iz naslona za glavu prednjih sedišta.

Mercedes-AMG SL

U međuvremenu, vlasnici AMG-a GT sa 4 vrata bi mogli da prepoznaju odjeke svog automobila u stilu zadnjeg dela, koji se standardno isporučuje sa automatskim podešavanjem spojlera sa pet pozicija kako bi rep bio zalepljen za tlo. A ako želite da nos učinite jednako lepljivim, možete izabrati aerodinamički paket koji uključuje vidljive krilce branika, baš kao kod trkačkog automobila, i elektronski podesivi karbonski spojler ispod nosa koji se proteže i do 40 mm, obezbeđujući Venturi efekat i smanjujući podizanje prednje osovine za 50 kg pri 250 km/h.

Mercedes-AMG SL

Mercedes je odlučio da ne koristi svoju Hyperscreen kontrolnu tablu sa trostrukim ekranom kao što se vidi u EQS limuzini, odabravši klasičniji sportski dizajn za unutrašnjost SL-a. Odlučio je da neće dati SL-u kompletan paket najnovije autonomne tehnologije koju smo videli na S-klasi za 2021, iako ima uobičajenu pomoć pri upravljanju i sisteme automatskog kočenja koje biste očekivali od skupog Mercedesa.

Mercedes-AMG SL

Ali sa podesivim tabletom na konzoli sa najnovijim paketom za informacije i zabavu, 3D digitalnom instrument tablom i head-up displejom, Mercedes SL je automobil koji je istovremeno sportski ali i vrlo luksuzan. Baš kako se očekuje od brenda.

POSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar
Unesite svoje ime

Još tekstova

Dacia Spring

Novi broj Auto magazina!

KOMENTARI

Dacia Spring