Autoprevoz Čačak kupio polovne Volvo hibridne autobuse

Od početka aprila u sistem gradskog prevoza u Čačku biće uključeno deset polovnih Volvo gradskih autobusa s hibridnim pogonom, koji je za te potrebe u Beču kupio Autoprevoz
Autoprevoz doo, koji od 2007. godine posluje kao deo internacionalne Kavim Grupe, veoma rado prihvata i primenjuje savremene tehnologije u prevozu putnika – od novih autobusa, preko prodaje karata na nov način, do telemetrijskih sistema kojima prate stil vožnje i ponašanje vozača.
Nabavka vozila s hibridnim pogonom je prvi korak ka održivom prevozu budućnosti, kaže izvršni direktor Autoprevoza, diplomirani inženjer saobraćaja, Aleksandar Petronijević.
Renomirani čačanski prevoznik se opredelio da prvu tranšu polovnih vozila s hibridnim pogonom čini deset Volvoovih solo autobusa “7705 LH Hybrid”, koji su neko vreme komforno, ekonomično i uz značajno smanjenje emisije štetnih izduvnih gasova prevozili putnike u jednoj centralnoevropskoj prestonici.
„Naši prvenci stižu u odličnoj tehničkoj i estetskoj kondiciji, sasvim spremni za višegodišnju eksploataciju”, naglašava gospodin Petronijević.
„To su solo vozila dužine 12, širine 2,55 visine 3,22 metra sa 32 sedišta, dva mesta za putnike u invalidskim kolicima i 50 mesta za putnike koji stoje.
Pokreću ih Euro V četvorocilindrični dizel motori “Volvo D5F215” radne zapremine 4,76 litara sa 215 KS i 800 Nm maksimalnog obrtnog momenta i elektromotor snage 120 kW sa istim maksimalnim obrtnim momentom – od 800 Nm. Prenos obavlja Volvoov I-SAM sistem, koji uključuje automatizovani “I-Shift” menjač sa 12 stepeni prenosa.”
Čačanski „zeleni autobusi” će biti atrakcija i za vozače i za putnike, jer će iz mesta polaziti skoro bešumno, budući da je za start vozila angažovan elektromor koji pokreće samo struja.
Kada vozilo postigne brzinu od 20-30 km/h uključuje i povremeno opet isključuje klasičan dizel motor čija je uloga da dopuni litijum-jonske baterije u kojima se akumulira struja za pogon elektromotora. Struja se akumulira i pri svakom kočenju Volvo hibridnog autobusa.
Glavne prednosti ove vrste pogona su smanjenje potrošnje – u proseku i do 30 odsto u odnosu na uporediva vozila sa konvencionalnim dizel motorima, smanjenje emisije štetnih gasova u sličnom odnosu i manje buke emitovane iz vozila, ne samo pri polasku već i tokom kontinuirane vožnje.
Ovaj tekst je bez komentara, da li želite da postavite prvi?
Napišite komentar