“Kia stinger” je premijerno prikazana na Salonu automobila u Detroitu. Ovo je prvi model Kije koji će biti u ponudi sa pogonom na zadnjim ili na sva četiri točka.
S obzirim na čvrste veze sa nemačkom školom inženjeringa i razvojnim centrom u Frankfurtu, sudeći po ovome što vidimo, “kia stinger” bi trebalo da bude konkurent “BMW-u serije 4 gran kupe”.
S obzirom da je to jedini kupe sa četvora vrata i pogonom na zadnjim točkovima u premijum D segmentu, odnosno srednjoj klasi, druge konkurente nema. Kada uzmemo u obzir da će imati i verziju sa pogonom na sva četiri točka, u tom slučaju na spisak konkurenata dodajemo još “audi A5 sportbek kvatro”.
Zapravo ovakav koncept karoserije smo videli još 2011. godine na Kijinom prototipu “GT koncept” koji je tada premijerno prikazan na Salonu automobila u Frankfurtu. Danas, pet godina kasnije, pred nama je serijska verzija pod nazivom “stinger”.
Iako nema kontra vrata kao na konceptu, dosta toga je idejno zadržano. Auto je dug 4,8 metara, sa međuosovinskim rastojanjem od 2,9 metara, što je među najboljim rezultatima u klasi.
Testiranja prototipova su obavljana uglavnom na stazi Nirburgring, štp znači da su vozne karakteristike bile u prvom planu tokom donošenja strategije o konceptu vozila.
To potvrđuje i novorazvijeni “Dynamic Torque Vectoring Control” sistem, koji zapravo uz pomoć ESP-a pomaže u održavanju zadate putanje, posebno u delikatnim situacijama kao što su brzi prolasci kroz krivine.
Naravno, tu je i pogon na sva četiri točka koji dodatno utiče na dobre dinamičke karakteristike. Za pogon osnovne verzije sa zadnjim pogonom se brine 2,0 litarski turbo-benzinac od 255 konjskih snaga i 352 Nm maksimalnog obrtnog momenta.
Menjač je osmostepeni automatik, koji je pozajmljen iz najveće limuzine, “kije K9”. Vrhunsku verziju predstavlja “kija stinger GT lajn” sa 3,3 litarskim V6 motorom koji razvija 365 “konja” i 510 Nm. I uz ovaj motor kupci će moći da odaberu da li žele samo zadnji ili pogon na sva četiri točka.
Koliko je “stinger” ozbiljan auto govore i podaci o ubrzanju iz stanja mirovanja do 100 km/h – za ovaj sprint potrebno je svega 5,1 sekunda, dok je maksimalna brzina 269 km/h.