Kija je sa modelom Sportage već dobro poznata i kod nas i u Evropi. Četvrta generacija je već neko vreme na drumovima i nije retka pojava mada izaziva potpuno drugačiju emociju od modela koji je zamenila.
Nova generacija donosi zaokret. Kako ne bi upali u zamku u koju su se upecali pojedini proizvođači i još agresivnijim linijama doveli do toga da naprave kič na točkovima, Korejci “staju na loptu”.
Umerene linije i zaobljenija karoserija izazvale su oprečna mišljenja, naročito kod mlađe populacije.
U Kiji su rešili da se ovim modelom privuku i oni malo konzervativniji sa više sedih u kosi ali sa punijim novčanikom.
Gomila Nemaca na platnom spisku korejskog proizvođača sigurno zna šta radi. Novi Sportage je i dalje jedinstven.
Dobro, ima koju crtu lica kao Cayenne, ali hajde sad. U odnosu na prethodnu generaciju deluje ozbiljnije i trajnije, a kabina je smirenija bez napadnih detalja, ali izuzetno dobro ukomponovana i kvalitetna.
Ako uračunamo i udobna sedišta, jasno je da je poenta bila da se čovek unutar novog Sportidža odmah oseti prijatno i smireno.
Andrenalinska rejv generacija je odrasla i skrasila se. Zvučna izolacija je ono što novi model izdvaja ne samo od prošlog, već i od dobrog dela konkurencije.
Atmosfera u kabini deluje daleko skuplje nego što bi se to pogledom na cenovnik moglo zaključiti. Iako hladan dizel motor ima sklonost ka vibracijama i pravljenju buke, veoma brzo se stvari dovode u red i počinje da vlada carstvo tišine.
Bilo bi greh, a da ne pohvalimo i Continental pneumatike koji su nas služili na ovom test automobilu. Tihi, mekani, a opet precizni i sugurni sa pravom spadaju u premijum klasu.
Pored pomenutih guma, uz GT-Line paket dobijate zaista puno “igračaka”. Ovim paketom opreme Kia dodatno ide niz dlaku kupcu i prija i onim najrazmaženijim.
Ekran od osam inča uz podršku JBL-ovog ozvučenja pretvara kokpit u koncertnu dvoranu. Nosivi uređaji nisu zaboravljeni, tako da su prisutni i Apple Carplay i Android Auto.
Kome ni to nije dovoljno, a već je izdvojio jednu do dve prosečne plate za telefon sa bežičnim punjenjem, moći će da napuni bateriju postavljanjem na postolje za punjenje ispred menjača.
Skoro sve gore navedeno je i od ranije bilo poznato. Pravi razlog zašto smo se odlučili da testiramo ovaj automobil krije se ispod haube.
Reč je o 1,7 CRDi motoru sa povećanom snagom (hi-power). Do sada su u ponudi dizel motora bila dva agregata.
Osnovni 1,7 litarski sa 115 konjskih snaga, koji nije loš, ali je pomalo anemičan s obzirom na masu ovog SUV-a, i drugi dvolitarski sa 186 konja koji je sa sobom vukao i priličnu razliku u ceni.
Model sa testa na najbolji mogući način uklapa se u prazninu i po mnogo čemu nameće kao idealno rešenje.
Sa svojih 141 KS, i još bitnije sa obrtnim momentom od 340 Nm ova varijanta je više nego upotrebljiva u svim prilikama.
Naročito nam se dopalo što se nudi sa automatizovanim sedmosetepenim menjačem sa dva kvačila. Moderan motor i još modernija transmisija uz dugačku listu opreme čine ga prilično zanimljivim izborom za kupovinu.
U ovom segmentu jasno je da nema jefitnih automobila. Pitanje je samo koliko mnogo ćete da tražite za vaš novac.
I u vožnji se oseća dah luksuza koji je prethodno nametnula bogata oprema.
Tiho i mekano, a sa druge strane vrlo precizno upravljanje prija i na dužim putovanjima. Uostalom za takve prilike je i stvoren ovaj automobil.
Uz ovaj motor isporučuje se samo pogon na prednje točkove. Realno, to i nije neka mana jer se preko tri četvrtine kupaca odlučuje za ovu varijatnu.
Pogon na sve točkove traže ili oni, retki, kojima je stvarno potreban ili oni koji pri ulasku u salon traže automobil koji “ima sve”.
Ispod 1500 obrtaja motor drema, da bi se negde na 1750 osetno trgao i pokazao svoju vitalnost. Reakcije manjača su predvidljive i čini nam se da se ovaj DCT menjač bolje slaže sa 1,7 litarskim dizelom nego sa 1,6 litarskim turbo benzincem uz kog je i bio predstavljen.
S obzirom da je dobar deo mase skoncentrisan na prednjem kraju vozila, prilikom prelaska preko neravnina (posebno preko “ležećih policajaca”) zadnji deo ume malo da poskoči što se oseti na zadnjoj klupi.
Prtljažnik je u proseku klase, tik iznad pola kubika. Poseduje i praktičan “dupli pod”, a obaranjem sedišta zapremina mu se povećava za još skoro 1000 litara.
Prilikom ovog testa veći deo rute proveli smo na auto putu uz potrošnju nešto ispod sedam litara.
U naseljenom mestu kretala se oko 7,5 litara, što jeste više od onoga što je deklarisano, ali je i dalje više nego pristojno u realnim uslovima bez štednje i cicijašenja i imajući u vidu da se nalazite u tonu i po teškom vozilu.
U klasi SUV-a srednje veličine, Sportage sa dizelom od 1700 kubika u High Power varijanti definitivno je ozbiljan igrač.
Paket opreme sa testa jeste ekskluzivan jer proizvođači vole novinarima da pokažu svoja maksimalna dostignuća, ali sa sobom nosi i dosta višu cenu.
Uz neki srednji paket opreme koji je i dalje solidno bogat, pomenuti motor i automatski menjač Sportage se vrlo lako penje na vrh liste želja.
Razum je definitivno za, srce se ne buni ali se i džep dosta pita.
Tokom trajanja svetskog prvenstva u fudbalu Kija je obezbedila 20 % popusta na modele sa lagera. Tako Sportage sa identičnim motorom i menjačem može da se nabavi već za 23.272 evra i vrlo bogatim EX Fresh paketom opreme.
Standard su zadnji parking senzori, automatsko aktiviranje dugih svetala, kontrola mrtvog ugla, sistem za detekciju nenamernog napuštanja saobraćajne trake, grejači prednjih brisača, elektrohromatski retrovizor, alu-felne prečnika 17 inča, retrovizori sa električnim preklapanjem, tempomat, bluetooth konekcija, dvozonska „klima“, multimedijalni uređaj sa displejem osetljivim na dodir, kamera za vožnju unazad, navigacija, grejači prednjih i zadnjih sedišta…
Armen Derbogosijan
Kia Sportage GT-line 1,7 CRDi DCT
Motor: dizel 1.685 ccm
Snaga: 103 kW (141 KS) pri 4.000 o/min
Maks. obrtni moment: benzinski 340 Nm pri 1.750 do 2.500 o/min,
Dimenzije: 4.480×1.855×1635 mm
Međuosovinsko rastojanje: 2.670 mm
Transmisija: 7-stepeni automatizovani sa dva kvačila (DSG), pogon na prednje točkove
Maksimalna brzina: 185 km/h
Ubrzanje 0-100 km/h: 10,5 s
Zapremina prtljažnika: 503 / 1492 litara
Prosečna potrošnja: 5,4 lit / 100 km (na testu 7,1 lit/ 100 km)
Emisija CO2: 129 gr/km
Oprema
Standard: BS, ESP, EBD, sedam vazdušnih jastuka, uređaj za automatsko kočenje u slučaju opasnosti, uređaj za zadržavanje vozila u saobraćajnoj traci, aluminijumski naplaci od 19 inča, LED svetala pozadi, ksenonski farovi uz LED dnevna svetla, beskontaktni ključ, JBL audio sistem sa sabvuferom, navigacioni sistem sa ekranom od 8 inča i sedmogodišnjim besplatnim ažuriranjem mapa, kamera za vožnju unazad, kožna sedišta sa sistemom za grejanje sedišta, tempomat, blutut konekcija za telefon, dvozonski automatski klima uređaj, elektronska parkirna kočnica, sva četiri električna prozora (automatika samo za vozačev), električno otvaranje vrata prtljažnika