TEST: Toyota C-HR Hybrid C-ULT

Toyota je jedan od prvih proizvođača koja je predstavila krosover-kupe. Tokom testa C-HR je uvek bio u centru pažnje. Uz to, provereni hibridni pogon i odličan hendling i tradicionalni kvalitet opravdavaju cenu
Tojota odavno nije predstavila ovako dizajnerski moderan i ekstravagantan automobil. Znamo da se usuđuju da urade nekonvencionalne stvari, poput hibridnog pogona, ali odavno nismo vozili jedan njihov automobil koji je izazivao ovoliki „WOW“ efekat u saobraćaju kao C-HR.
Iako je Toyota nešto niža u odnosu na druge SUV-ove, sedišta su još uvek dovoljno visoka da prilikom ulaska u automobil ne morate da se spuštate u auto, a prilikom izlaska ustajete, već je dovoljno da samo prebacite nogu preko praga.
Ovu osobinu mnogi vozači vrlo cene. Takođe, za ljubitelje niže položaja sedenja, dobra vest je da vozačevo sedište može da se spusti do samog patosa, čime je obezbeđen udoban, zavaljen položaj tela koji olakšava dug boravak u automobilu.
Na žalost, suvozačevo sedište ne može da se podešava po visini, pa će viši putnici gotovo udarati glavom u krov, a linija pogleda će im biti u visini vizira za sunce.
Putnici pozadi imaju dosta prostora za kolena, ali će visoki putnici imati problema sa prostorom za glavu zbog zakošenog krova. Prtljažnik od 377 litara je u proseku klase.
Boravak u kabini je prilično neobičan zbog malih prozora i visoke linije boka. Napred je preglednost zadovoljavajuća, ali je pogled unazad praktično blokiran širokim stubovima krova i malim zadnjim prozorima.
Na svu sreću, retrovizori su veliki, a ugrađena je i kamera za vožnju u rikverc, pa vožnja u gradu nije problematična.
Moramo da konstatujemo da su materijali u kabini vrlo kvalitetni, na nivou Priusa. Srednji nivo opreme, C-ULT ima umetke i ambijentalno osvetljenje plave boje koje je vrlo prijatno.
Centralna konzola je obložena „pijano plastikom“ sa metalik efektom koja se dobro uklapa u atmosferu automobila, ali je pravi magnet za prašinu i prilično je osetljiva na grebanje.
U Toyoti vozač odlično sedi zahvaljujući dobro postavljenim komandama. Kokpit je odlično ergonomski urađen, a položaj velikog ekrana infotejnment sistema je jedan od najboljih koji smo videli.
Ručica menjača hibridnog sistema nije ista kao kod Priusa, ili Aurisa Hybrid, već podseća na onu iz Yarisa.
Velika ručica menjača se pomera uzdužno kroz položaje „P R N D B“ i potrebno je pritisnuti jezičak koji odbravljuje pojednine položaje.
Ovo rešenje je inferiorno i teže za korišćenje u odnosu na Prius. Hibridni sistem je praktično isti kao kod poslednje generacije Priusa.
Ono što uvek navodimo kao glavnu prednost ovog pogona je opuštena vožnja i odsustvo buke. Vožnja hibridnim C-HR-om je uglađena i komforna.
Auto deluje vrlo hitro zahvaljujući velikom obrtnom momentu. Predlažemo vam da iskoristite činjenicu da auto ima adaptivni tempomat i automatski menjač i ovu vrstu automatizacije što češće, čak i u vožnji gradom, jer ćete tako dodatno sebi olakšati posao.
Čvrsta karoserija i moderan sistem ogibljenja pružaju odličan osećaj u vožnji. Auto je vrlo agilan i odlično menja pravac za jedan SUV.
Nivo prijanjanja je veliki zahvaljujući točkovima od 18 inča. Kvalitet ogibljenja upravo ovde dolazi do izražaja, jer uprkos velikim točkovima auto odlično upija sve vrste neravnina.
Hibridni sistem od vozača zahteva tečnu i opuštenu vožnju kako bi pokazao sve što može. Ako niste nervozi i pripazite na tok saobraćaja prilično lako ćete u gradski uslovima postići potrošnju od oko 5,5 litara na 100 kilometara.
Čak i ako vam ekonomičnost nije na pameti, C-HR će trošiti u gradu maksimalno sedam litara.
Na otvorenom magistralnom putu potrošnja može da padne i ispod četiri litra, dok na auto putu pri konstantnih 120 km/h troši oko 5,5 litara.
Toyota C-HR Hybrid C-ULT košta 30.700 evra, a u verziji sa 1,2 turbo-benzincem od 116 konjskih snaga može da se nabavi već od 19.990 evra.
Auto magazin Test Team
Tri nivoa opreme
Za hibridnu verziju C-HR-a, Toyota je predstavila tri nivoa opreme (standardna verzija ima još jedan, najniži paket).
Već osnovni nivo ima neke luksuzne stavke, poput automatske regulacije dugih farova, adaptivnog tempomata, automatskog dvozonskog klima uređaja, sistema za vraćanje u kolovoznu traku, automatskog kočenja u slučaju prepreke, Toyota touch 2 infotejnment sistema i aluminijumskih naplataka od 17 inča.
Preostala dva nioa opreme inaju istu cenu i praktično se razlikuju po boji enterijera i karoserije. Oni donose točkove od 18 inča, hends fri bravu i brojne kozmetičke dodatke.
Dodatna oprema
Da bi bili jedinstveni, predlažemo vam da ionako neobičan auto personalizujete u skadu sa sopstvenim željama i potrebama.
Recimo za 1400 evra možete dobiti Tech paket koji poseduje bi-LED farove, LED svetla za maglu i zadnja svetla, kao i sistem za prepoznavanje vozila u mrtvom uglu.
Za 1000 evra dobijate kožne presvlake sedišta i grejani volan, dok za 700 evra dobijate premijum audio sistem koji potpisuje JBL.
Cene
Pored hibidne verzije, u prodaji je i model sa standardnim turbo benzinskim motorom zapremine 1,2 litra sa 116 „konja“.
Početna cena ove tojote C-HR iznosi 19.990 evra. Varijanta sa pogonom na sva četiri točka košta od 28.800 evra, a hibrid može da se nabavi za 27.700 evra. Automobil koji smo vam predstavili košta 30.700 evra.
Nova mehanička platforma
Tojota je C-HR napravila na na novoj modularnoj platformi, na kojoj je do sada nastao i Prius četvrte generacije.
Karoserija je napravljena tako da pruža vrlo veliku torzionu čvrstinu i nizak centar mase. Takođe, zadnje točkove vode dvostruka trougaona ramena.
Ko su mu konkurenti?
Podsetimo se da je Toyota predstavila jedan od prvih SUV-ova na tržištu. Sada su otišli korak dalje i napravili su prvi ne premijum SUV-kupe.
Iako na fotografijama, pa i lično izgleda malo, recimo poput Nissana Juke, Toyota je dosta veća. U klasi je sa, recimo Nissanom Qashqai, Renault Kadjarom, ili Škodom Karoq.
Naravno, zbog svojeg dizajna praktično nema konkurenta, jer su slični SUV-kupei poput BMW-a X2 znatno skuplji.
Toyota C-HR Hybrid C-ULT
Motor: zapremina 1798 ccm, snaga sistema 90 kW (122 KS), menjač CVT
Dimenzije: 4360/1795/1565 mm, međuos. rastojanje 2640, rezervoar 43 l, prtljažnik 377 l, masa 1455 kg, pneumatici 225/50 R 18
Performanse: maks. brzina 170 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 11,0 s, potrošnja 3,4/3,8/4,1 l/100 km, emisija CO2 86 g/km (Euro 6)
Oprema
Standard: senzori pritiska u gumama, automatsko preklapanje retrovizora, automatski prednji i zadnji el. podizači prozora, prednji i zadnji bočni vazd. jastuci sa vazd. zavesama, vazd. jastuk za kolena vozača, zatamnjena zadnja stakla, senzor za kišu i svetlo, blutut konekcija, wi-fi konekcija, audio sistem sa USB i AUX konektorom, adaptivni tempomat, automatska duga svetla, upozorenje za napuštanje kolovozne trake, prednji i zadnji parking senzori, kamera za vožnju u nazad, sistem za automatsko kočenje, grejači prednjih sedišta, alu-felne prečnika 18 inča, hends-fri zaključavanje
onaj majstor Todorovic kaze da trosi 12 lit na 100 km. Kome verovati
Sigurno mu nisu platili.