Dacia Lodgy 1,6 Ambiance

Pojava "dačije lodži" za mnoge je veliki napredak u odnosu na dosadašnje modele. MPV koncept automobila sada je dostupan za više od 50 posto nižoj ceni u odnosu na prosečan model ove klase. Ipak, niska cena sa sobom donosi i kompromise

Objavljeno u časopisu Auto magazin broj 53 iz novembra 2012.

Menadžment Renoa je na vreme prepoznao potrebu ljudi da za svoj novac dobiju što veći automobil. Kada bi se pravilo poređenje modela sa najboljim odnosom uloženog novca i najvećeg unutrašnjeg prostora, “dačija lodži” bi ubedljivo zauzela prvo mesto. Ne samo što ima mogućnost za prevoz sedam putnika, već u konfiguraciji sa pet sedišta koju smo testirali ima najveći gepek na svetu (ne bukvalno ali je blizu) od neverovatnih 827 litara. To je otprilike za tridesetak posto više u odnosu na ostale modele u klasi. Ako se drugi red sedišta preklopi, “lodži” postaje ozbiljan konkurent lakim dostavnim vozilima. Još kada se uz to doda i pedesetak posto niža cena u odnosu na prosek segmenta, jasno da je ova “dačija” privlačna kupovina. Međutim, kupci moraju da budu svesni da koncept “više za manje novca” donosi i određene kompromise na koje moraju da računaju. Da se razumemo, na ovakvu ponudu nisu imuni ni kupci u najbogatijim evropskim zemljama u kojima se “lodži” već uveliko vozi, doduše, češće kao taksi i službeno vozilo.

[ot-caption title=”Lodži nudi prtljažnik od gotovo jedan kubni metar” url=”http://www.magazinauto.com/wp-content/uploads/2014/02/IMG_5626.jpg”]

Čak i spoljašnji dizajn deluje kao da je podređen uštedama. Preovlađuju gotovo ravne površine limenih panela sa vrlo malo zakrivljenih delova. Iznenadilo nas je da je na poklopac motora postavljen pneumatski podupirač umsto standardne šipke, što je vrlo luksuzno rešenje.

Kao i ostale “dačije”, i “lodži” je generalno siromašan sa opremom koja se po potrebi dokupljuje. Tako bazna verzija od 9.600 evra ima samo centralno zaključavanje bez daljinskog i dnevna svetla. Ako ništa drugo, bar je bezbednost osigurana standardno ugrađenim ABS-om uz čak četiri vazdušna jastuka.

Auto sa testa je imao srednji paket “ambijens” (Ambiance) koji je sa dodacima neophodnim za komfornu vožnju koštao 12.570 evra sa PDV-om. I pored svega, nedostajalo nam je elektro-podešavanje retrovizora i automatika na podizačima prozora. Obradovali smo se kada smo videli tastere “plus” i “minus” na volanu, ali i to radovanje nije dugo trajalo. Naime, za “dačije” u ovom trenutku uopšte nije predviđen tempomat, već samo limiter brzine. Smatramo da fabrika nije morala baš do te mere da “tvrdi pazar”, s obzirom da su tasteri već tu a potrebno je samo dodatno programiranje upravljačke jedinice. Interesantno je da su tasteri podizača prozora po prvi put postavljeni u vrata, mada se kod novog “logana” i “sandera” i dalje nalaze na starom mestu, na centralnoj konzoli.

[ot-caption title=”Napokon obnovljena komandna tabla” url=”http://www.magazinauto.com/wp-content/uploads/2014/02/IMG_5542.jpg”]

Komandna tabla je potpuno iznova dizajnirana ali je raspored tastera, pre svega komandi ventilacije, ostao isti kao i u prethodnim modelima. Ipak, “lodži” donosi i neke vrlo korisne novine kao što su pregrade na vrhu komandne table i ona ispred suvozača. Time je još jednom pokazano da je moguće iskombinovati zatvorenu kasetu, otvorenu pregradu iznad nje i vazdušni jastuk. Čak je i prostor za sitnice ispred ručice menjača vrlo pristojne veličine a moramo da pohvalimo i dizajn tapacirunga u vratima koji liči na novije “renoe” i u njega može da se smesti flaša od 1,5 litra. Promenjeni su i instrumenti koji su dobili dizajn sličan onima u aktuelnim “renoima”. Putni kompjuter po prvi put u “dačiji” prikazuje i trenutnu potrošnju goriva, a izmenjene su i ručice žmigavaca i brisača koje su lepo dizajnirane sa prijatnim klikom tastera putnog kompjutera. Između ostalog, uvedena je i automatska aktivacija brisača po pritisku na prskalicu vetrobrana.

Naravno, nezaobilazna stavka u komentarisanju svakoga ko je prišao da pogleda auto je obilje tvrde plastike. Da, tapacirung ćete naći samo na sedištima, pa ipak, nije bilo previše krckanja i škripanja osim kada je spoljašnja tempreatura bila vrlo niska pa se sve nekako dodatno stvrdlo što je bio preduslov za po koji šum. Primetili smo i da se karoserija solidno uvija prilikom silaska sa visokih ivičnjaka, mada to ne mora ništa da znači s obzirom da se za “lodži” očekuju visoke ocene na kreš testu.

[ot-caption title=”Kabina je prostrana ima mesta i za treći red sedišta” url=”http://www.magazinauto.com/wp-content/uploads/2014/02/IMG_5833.jpg”]

Kao što se i očekuje, kabina je zaista prostrana. Doduše, auto je nešto uži nego što bi smo očekivali, što zapravo i ne smeta jer uopšte nismo imali problema sa parkiranjem, bez obzira na njegovu dužinu. Ako pozadi sednu tri odrasle osobe, to se već oseća, s obzirom da je uzdužna osa levog i desnog sedišta prilično pomerena ka vratima i samim tim su vam ramena vrlo blizu prozoru. Iako je visoko sedenje generalno odlika svim MPV modela, u “lodžiju” se pozadi sedi čak na višoj poziciji nego što je to slučaj sa prednjim sedištima. Tada smo se zapitali da li je baš racionalno iskorišćen prostor ispod zadnje klupe. Bez obzira na sve to, mesta za glavu ima više nego dovoljno, s tim da će visoki putnici imati osećaj da im je donja ivica prozora skoro u nivou laktova. Što se tiče mesta za kolena, moglo je da ga bude i više.

[ot-caption title=”Auto nije previše širok” url=”http://www.magazinauto.com/wp-content/uploads/2014/02/IMG_5700.jpg”]

Dizajn, plastika i raspored u kabini mogu da budu teme za raspravu, ali kada je u pitanju mehanika, dileme nema. Kao i sve “dačije” do sada i “lodži” je u tom pogledu vrlo dobar auto. Veoma lako se vozi, izuzev što volan i dalje nema mogućnost podešavanja po dubini, mada u osnovnom paketu opreme nema ni po visini. Bez obzira na to, prijatan je za vožnju, izuzetno pregledan i tradicionalno udoban. Sedišta jesu srednje tvrdoće, ali je ogibljenje projektovano tako da vas ne “zaboli” prilikom prelaska preko udarne rupe. Veoma efikasno savlađuje sve vrste neravnina pa se kod vozača javlja neki neobičan osećaj superiornosti i rasterećenja u smislu da se ne sekirate da ćete često menjati spone i da će se automobilu nešto desiti. Sa naglim promenama pravca nismo imali problema jer se auto ponaša vrlo predvidivo i neutralno. Poznati, pomalo bezličan, petostepeni menjač sa rikvercom pored četvrte je tradicionalno kratkih hodova i pokazao se pouzdanim u višegodišnjoj eksploataciji.

[ot-caption title=”Pokreće ga provereni motor sa osam ventila” url=”http://www.magazinauto.com/wp-content/uploads/2014/02/IMG_5565.jpg”]

Isto se može reći i za motor. Iako se u “lodži” ne ugrađuju šesnaestoventilske varijante 1,6 starog dobrog benzica, to nam nije smetalo da budemo prvi na semaforu. Auto ima prilično malu masu a motor je veoma elastičan i živahan. To što papir kaže da ima svega 82 “konja” ne treba da vas brine. Brojke i podaci su relativna stvar, a ako ne verujete, obavezno zakažite test vožnju kod Dačijinih dilera i sami se uverite u to. Specifičan je i po tome što maksimalnu snagu postiže pri niskih 5000 obrtaja, tako da nema potrebe da ga forsirate preko te vrednosti. Izuzetno lako se vrti i ima čak pomalo sportski zvuk. Sve u svemu, svakako će pružiti radost vozaču jer je zaista zabavan za vožnju.

[ot-caption title=”Troši osam litara pri 130 km/h” url=”http://www.magazinauto.com/wp-content/uploads/2014/02/IMG_5642.jpg”]

Naravno, ne treba očekivati čuda od njega, ali za prosečne potrebe prosečnog korisnika je savim dovoljan. Sasvim je dovoljan za vožnju po auto-putu, gde se pri 130 km/h “vrti” na 3800 o/min. Jedina mana mu je potrošnja, za koju smo i očekivali da neće biti mala. Pri ovoj brzini trenutno troši oko 8 l/100 km, a prosek po gradu nam je iznosio oko 9 l/100 km; bez ozbira na nagla i česta ubrzanja zaista nije prelazio fabrički deklarisanu cifru. Ugradnjom plina može dobro da se premosti ovaj nedostatak, pogotovo što je “infrastruktura” za to vrlo zgodna – uz čep nalivnog grla za gorivo ima dovoljno mesta da se ugradi priključak za plin tako da se spolja uopšte ne vidi jer je iza poklopca. Osim toga, boca ne zauzima mesto u prtljažniku jer se ugrađuje na mesto rezervnog točka koji je smešten sa spoljašnje strane ispod gepeka. Neće vam smetati ni u prtljažniku jer se uz baznu verziju isporučuje samo kit za reparaciju.

“Dačija lodži” nema nikakve veze sa Rumunijom. Konstruisali su ga Francuzi a sklapa se u Maroku. Jeste da je najnoviji u gami, ali smatramo da je za potrebe prosečne porodice i dalje atraktivniji “daster” i to u 4×2 verziji. Ima jače motore, istu masu i nižu cenu…

Aleksandar Bursać

[ot-caption title=”USB priključak uz doplatu” url=”http://www.magazinauto.com/wp-content/uploads/2014/02/radio.jpg”]

Iznenađujuće dobar zvuk

Zaista nismo očekivali da će kvalitet zvuka fabričkog ozvučenja biti ovako dobar. Tačno je da sistem nije jak, ali je vrlo prihvatljiv čak i za one sa visokim kriterijumima. Bas je prijatno dubok i realističan a izobličenja su minimalna. Nije nam se dopalo što u meniju nema srpskog jezika, s obzirom da smo jedno od važnijih tržišta za Dačiju.

USB i AUX priključci su standardni deo ozvučenja. Inače, ovaj veliki okrugli taster koji vidite ne služi za pojačavanje, već za manuelnu promenu rasio stanice, ili za kretanje kroz meni. Nema osobe koju smo vozili a da se mahinalno nije uhvatila za njega da bi pojačala ili utišala muziku.

S obzirom da se ozvučenje doplaćuje (osim u “laureat” paketu opreme), preporučujemo da doplatite još 240 evra, koliko košta specijalna verzija sa navigacijom i velikim ekranom osetljivim na dodir.

[ot-caption title=”Mehanizam za obaranje klupe je jednostavan” url=”http://www.magazinauto.com/wp-content/uploads/2014/02/IMG_5826.jpg”]

Najveći na svetu

Mehanizam za obaranje naslona a potom i celog zadnjeg sedišta unapred je vrlo jednostavan, a široka zadnja vrata omogućavaju da se tom prilikom lako pristupi trećem redu sedišta. Kada smo već kod trećeg reda, doplata za njega iznosi 500 evra. Čak i sa trećim redom, u prtljažniku ostaje preko 200 litara slobodnog prostora.

U varijanti sa pet sedišta koju smo imali na testu, prtljažnik od 827 litara zapremine se stvarno može svrstati među najveće u putničkim automobilima ikada. Ako se obori i drugi red sedišta, dobija se preko 2,5 kubna metra korisnog prostora. Ako nekoga zanima, nosivost je 710 kg, tako da sa “lodžijem” može i da se privređuje.

 

 

 

POSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar
Unesite svoje ime

Još tekstova

Dacia Spring

Novi broj Auto magazina!

KOMENTARI

Dacia Spring