Nije ostalo još mnogo vremena do predstavljanja novog BMW M5. Spekuliše se o plug-in hibridu sa do 800 KS. Pre 40 godina, niko nije ni pomišljao o elektrifikaciji kada je prva generacija ovog moćnog automobila ugledala svetlost dana. Evo kratkog osvrta na istoriju najjačeg E28 modela.
Koreni prvog M5 leže u legendarnom M1. BMW je proizvodio ovaj super sportski automobil od 1978. do 1981. Ispod niske M1 karoserije krije se M88, šestocilindarski motor zapremine 3,5 litara. Vremenom, ovaj agregat nije više smatran osnovom za auto-sport, već je u konstruktivno pojednostavljenoj formi korišćen za moćne modele serijski modela. Prvi je bio M635 CSi, a zatim M745i za Južnu Afriku.
Zahvaljujući dva bregasta vratila i šest pojedinačnih leptira gasa, uz optimizovanu digitalnu motornu elektroniku, četiri ventila po cilindru novog motora proizvode 286 KS, devet konja više nego u M1. Pošto su Coupe 6 i Serija 5 delili zajedničku platformu, inženjerima BMW Motorsport GmbH je bilo jasno: M88/3, kako se sada zvao ovaj agregat, trebalo je da bude ugrađen u limuzinu.
Rečeno, učinjeno: Prvi BMW M5 na osnovu serije E28 pravljen je od oktobra 1984. do juna 1988. i debitovao je na Salonu automobila u Amsterdamu februara 1985. na osnovu 535i šasije. M5 je pušten u prodaju u leto 1985. godine, sa iznenađujuće suptilnijim izgledom od 218 KS snažnog M 535i.
“Šasija mora uvek biti brža od motora”, već tada je bio moto za BMW M vozila, pa je prvi M5 dobio ojačani petostepeni menjač i zadnji diferencijal sa ograničenim proklizavanjem i do 25% zaključavanja, kao i sportsko ogibljenje i visoko-efikasne kočnice.
Već od svog lansiranja 1981. godine, druga generacija Serije 5 dobila je mnogo kritika. Kritike su bile da je dizajn previše sličan prethodniku. Ali danas, upravo to čini njegovu privlačnost. Prednji deo sa ajkulastim nosom prenosi stil sedamdesetih u osamdesete godine. Dodaje se i na prvi pogled prilično običan izgled. Ali ovaj običan izgled je zapravo skrivač vatre.
Hajde da pogledamo osnovne podatke: Dužina? 4,62 metra. Širina? 1,70 metara. Visina? 1,40 metara. Izuzetno je kratak međuosovinski razmak od 2,62 metara, na nivou aktuelnog VW Golfa. Time se proporcije prvog M5 ne čine baš lepšim. Čak i na zadnjim sedištima ima samo osrednje mesta. Ali nije bitno. Važnije su druge brojke: 1.430 kilograma praznog vozila i 286 KS. To čini tačno pet kilograma po konjskoj snazi.
Veliko iznenađenje nije izostalo tokom vožnje. Nema divlje buke kao u M1. Šestocilindarski motor započinje svoj rad tiho. I tako ostaje, čak i ako menjate brzine relativno rano na izuzetno preciznom menjaču sa pet brzina.
Sa kratkim hodovima, ručica menjača klizne kroz vođice. To je pravo uživanje, koje ćete ponavljati češće nego što je potrebno. Jer M5 može da se vozi lenjo. Krstarenje na opuštenih 1.500 obrtaja? Nema problema. Osim toga, tu je odgovarajuće udobno ogibljenje. I na volanu se oseća da je E28-M5 kasnije dodat u gamu: ekstremno hvatanje u krivinama nije domen ovog vozila.
Ali gde su onda obećanih 6,5 sekundi do 100 km/h? Ili maksimalna brzina od 245 km/h? Veoma jednostavno: dva stepena nazad, stopalo na gas i kreće! Između žuborenja šest cilindara meša se ljuta grmljavina, dok kazaljka obrtomera skače. Pri 4.500 obrtaja, maksimalnih 340 njutnmetara se aktivira. Naravno, danas Passat TDI ima više obrtnog momenta, ali svaki M5 serije E28 je festival analognog, ponos čistog ručnog rada.
Samo oko 2.200 primeraka napustilo je svete hale BMW Motorsport GmbH u Minhenu do kraja 1987. godine. Zašto je E28-M5 tako redak? Pa, suptilna karoserija nije baš odgovarala poslednjoj ceni od 86.000 maraka. Poređenja radi, za gotovo 10.000 DM manje, osamdesetih godina već možete dobiti Porsche 911 Carrera, koji već otkriva da njegov vlasnik ima puno para.
I još jedno poređenje: za cenu M5, tada ste mogli da kupite 535i plus još jedan 320i za suprugu, sina ili ćerku. Ako je za utehu, ostaje činjenica da je prvi BMW M5 danas jednako nepristupačan kao i pre 40 godina…