Auto magazin je na licu mesta u Detroitu. Posle jučerašnjeg uvoda u kom smo vam dočarali atmosferu posustalog svetskog i američkog auto giganta Detroita, danas otkrivamo svetlost na kraju tunela.
Kao i svake godine prva dva dana auto salon je otvorio “svoju dušu” isključivo novinarima. Koliko je obostrane ljubavi između novinara (njih oko pet hiljada registrovanih iz 60 zemalja širom sveta) i organizatora dovoljno govori podatak da je prošle godine ime Detroitskog salona 2015, u izveštajima svetskih medija u ta dva dana, izgovoreno čak 200 hiljada puta.
Gotovo duplo više nego imena auto salona u Chicagu i Los Angeles-u zajedno. Da je “samo-reklama najbolja reklama” verovatno će se potvrditi i ove godine, jer Detroit u sledećih 20-tak dana predstavlja preko 45 svetskih, i američkih premijera i nema sumnje ponovo će ovih dana biti u centru pažnje svetskih medija.
Zvaničnom otvaranju salona predviđenom za 16. januar prethodi još nekoliko događaja zatvorenog tipa koji su uglavnom namenjeni PR marketingu, novčanim donacijama gostiju iz sveta džet seta, Holivuda i sl.
A kada se kapije čuvene Kobo arene otvore, evo čemu mogu da se dive posetioci.
Mercedes – evolucija umesto revolucije
Bilo je krajnje vreme da Mercedesova E klasa doživi barem “face lifting” ako ne i značajniji redizajn. Na američkom tržištu, u poslednjih 11 godina, E klasa belezi konstantan pad prodaje. Prema poslednjim podacima ukupan pad prodaje Mercedes vozila iznosi oko 12%. Da li će ova verzija poboljšati prodaju, teško je reći.
Terenci i krosoveri pokazuju ubedljiv rast interesovanja kod kupaca i Nemci igraju na sigurno. Ko god je očekivao uzbuđenje i smelost u dizajnu ostao je pomalo razočaran, jer svetu je ustvari predstavljena “minimizirana S klasa”.
U ovom trenutku vozni park giganta iz Stutgarta ne impresionira preterano u “stajlingu”. Vozila su veoma slična i poređana po veličini; small, medium, large i extra large… po principu koliko para toliko i automobila.
Nova “E klasa” nam dolazi i sa nekim bizarnim sistemima kao što je opcija audio sistema da emituje pažljivo osmišljen zvuk kada kompjuter sa senzorima proceni da je sudar neizbežan. Sve u cilju da se sačuvaju bubne opne vozača i putnika, odnosno da se povrede uha od buke sudara smanje na najmanju moguću meru.
Grejanje upravljača i svih sedišta u ovoj klasi je standard, ali Mercedes po prvi put nudi i grejanje naslona za ruke.
Ono sto će predstavljati izazov za konkurenciju je opcija “Driver Assistance” paket koji će samostalno ubrzavati, kočiti, menjati saobraćajnu traku i uopšte upravljati vozilom. Sistem radi u sprezi sa tzv. “Drive Pilot” programom koji prati saobraćaj oko vozila pri brzinama i do 130 km na sat.
Unutrasnji dizajn i kvalitet izrade je impresivan. Reklo bi se evolucija E klase u poslednjem trenutku.
BMW M2 Coupe/BMW X4M
Predstavljena su dva nova člana M porodice BMW. 365 konjskih snaga izvučenih iz “twin turbo” šesto-cilindričnog motora uparenog sa šestostepenim ručnim ili sedmostepenim automatskim menjačem sa duplim kvačilom.
Naravno pogon je na zadnjim točkovima. Automobil sadrži sve što se može poželeti od BMW-a uz ubrzanje do stotke za svega 4,4 sekunde sa ručnim menjačem odnosno 4,2 sekunde u automatskom režimu.
Predstavljena je M vezija serije 2 koja se vizuelno razlikuje od standardne dvojke po duboko izvajanim prednjim branicima sa tri vazdušna usisnika, dok zadnji deo sadrzi diskretno montiran spojler i četiri izduvne cevi.
Zvaničnici BMW-a naglašavaju da ovakav “body kit” pomaže da se automobil drži “zalepljen” u voznji i do 35% više u odnosu na redovnu dvojku. Ljubitelje sve popularnijeg krosover segmenta obradovaće vest da je novi član M porodice postao i X4.
Imperija uzvraća udarac
Prošlogodišnja zvezda auto salona u New York-u i Los Angeles-u, koncept “Continental” Fordove luksuzne divizije Lincoln, ovaj put je predstavljen u svom serijskom obliku.
Na prvi pogled dizajneri su ostali verni originalnom konceptu. Prednji deo krase detalji koji pomalo podsećaju na Bentley ili čak na Rolls Royce. “Classy look” izgledu doprinose i prednje svetlosne grupe, obzirom da je poseban tim inžinjera radio na njihovom dizajnu sa naglašenom upotrebom LED svetala.
“Continental” momentalno otkriva da pripada luksuznoj klasi automobila. Zadnji deo čine prepoznatljiva “spojena stop svetla” koja krase i ostatak Lincoln flote.
Novinari su bili u prilici i da zavire u unutrašnjost koja je sa uspehom dizajnirana u stilu renesanse 70-tih, iz vremena kada je Lincoln bio kralj američkih drumova.
Nekada veoma popularan luksuzni brend, omiljeno prevozno sredstvo američkih mafijaša, (pa i predsednika, obzirom da je jedan i ubijen vozeći se u njemu), već deceniju pokušava da povrati mesto i ulogu u segmentu luksuzne američke auto produkcije koja mu je nekada sa pravom pripadala.
Zvanično Lincoln “Continental” je dobio zeleno svetlo za proizvodnju i ovo je njegova konačna verzija za 2017 godinu.
Za sada je poznato da će osnovna pogonska jedinica ovog automobila predstavljati Fordov V6 “Twin Turbo” snage oko 400 KS. Kada krajem ove godine izađe sa proizvodnih traka, pored evropskih i japanskih konkurenata u klasi (Audi A8, Mercedes S, BMW 7, Lexus LS 460, Jaguar XJ) čekace ga i njegov stari rival, General Motors, sa modelom “Cadillac CT-6”.
Ovaj luksuzan automobil krasi aluminijumska konstrukcija kao i svi bezbedonosni sistemi koji se uobičajeno nude u ovoj klasi. Lista luksuza na “Cadillac” način je poprilično dugačka.
Spomenimo između ostalog centralni ekran visoke rezolucije veličine 10 inča, “virtuelni HD retrovizor” uz pomoć kojeg vozač dobija 360 stepeni potpun pregled zadnjeg dela automobila, 4G LTE mreza, “night vision” sistem, 34 zvucnika HD Bose audio i još mnogo toga.
GM istice da će osnovni pogonski agregat biti četvorocilindrični turbo motor jačine 272 KS. Za stepenicu više nudi se šestocilindrični motor jacine 335 KS, a sam vrh ponude čini “Twin Turbo” V6 sposoban da proizvede 400 KS. Sve modele pokreće pogon sa zadnjom vučom sa osmostepenom automatskom transmisijom i standardnim sistemom za deaktivaciju cilindara.
Početna cena za američko tržište će iznositi oko 55.000 US$. CT-6 je takođe planiran i za evropsko tržište gde “Cadillac” već pokušava neko vreme da prodre sa modelom CTS.
Imali smo priliku i da vidimo u kom pravcu će se kretati Buick, još jedna ikona američke auto industrije, koja je u hijerarhiji “premijum” vozila ovog američkog proizvođača pozicionirana jednu stepenicu niže.
Mnogi novinari se sećaju prošlogodišnjeg koncepta pod radnim nazivom “Avenir”. Ove godine ogromnu paznju svojim dizajnom privlači 2+2 kupe “Avista”. Počiva na dobro poznatoj platformi Chevrolet “Camaro” i koristi takođe već viđen “twin turbo” motor snage oko 400 KS.
Sedeli smo u improvizovanom GM kafeu i pijuckali kafu sa novinarima renomiranog auto magazina “Car And Driver”. Prema njihovim prognozama “Avista” je concept koji gotovo sigurno izlazi sa proizvodnih traka “Hamtramck Assembly Plant” u Detroitu.
U 2016-toj godini General Motors slavi 113 godina postojanja. Izmedju ostalog i 113 godina kontinuiranog razvoja posebnog segmenta auto industrije u kojoj je nekada bio neprikosnoveni kralj.
Od stare slave se ne živi, rekao bi naš narod. Međutim gledajući Cadillac CT-6, Buick “Avista”, uz fascinantni renesans 70-ih oličen u modelu Lincoln “Continental” da li se može reći da američka auto industrija konačno “uzvraća udarac”? Kako god, budućnost američke luksuzne auto industrije nikada nije izgledala lepše.
2017 Chrysler Pacifica
Fiat Chrysler Automobili (FCA) planira da dramatično redefiniše kategoriju minivan vozila sa svojim novim modelom “Pacifica” u benzijskoj i “plug-in” hibridnoj verziji.
Potpuno novi model sa dovoljno svežeg stila i performansi sa jasnom misijom da ponovo povrati energiju i prevlast u segmentu u kojem je izgubio više od polovine njene prodaje u poslednjih 15 godina.
Pacifica minivan je opremljen redizajniranim 3.6 -litarski V6 motorom “Pentastar” koji proizvodi 287 konjskih snaga. Novi motor je lakši i povećava kompresiju, što je dovelo do bolje ekonomičnosti u potrošnji goriva u gradskoj vožnji.
Pacifica će biti jedini “plug-in hybrid” minivan na tržištu kada krene u prodaju kasnije ove godine . Radijus kretanja na električni pogon iznosiće oko 30 km.
Kako vratiti poverenje
Iako analitičari svetskoj auto industriji predviđaju još jednu rekordnu godinu, ipak će 2016. za neke proizvođače biti od presudne važnosti. Veliko je pitanje kako povratiti poverenje kupaca imajući u vidu da je 2015-a bila godina sa najvećim brojem skandala.
Afera sa dizel motorima ili famozni GM-ov ključ za paljenje motora predstavljaju samo jedan mali deo sumorne slike korporativne automobilske mašinerije koja u borbi za što veću prodaju ne bira sredstva.
Stvar se sigurno ne može izgladiti samo sjajem novih automobila, posetom americkog predsednika Obame ili glamurom holivudskih zvezda koje su već na putu za Detroit.
Problem je mnogo kompleksniji i nameće opreznu analizu. Optimizmu nema puno mesta usled zaustavljanja ekonomskog rasta na svetskom nivou i, sto je još značajnije, pada potražnje na tržištima Kine, Rusije i Brazila.